Գյուտարար Արմեն Ադամովը ներկայացրեց Էներգիայի, ջերմության, սառեցման եւ թափոնների վերամշակման իր նոր սարքավորումները (Տեսագրություն)
• 21-02-2016 05:39:02   | Հայաստան  |  Գիտություն եւ տեխնոլոգիաներ
«Նոյյան Տապան»  գիտությանը, նորարարական տեխնոլոգիաներին և հեռանկարային լուծումներին աջակցող  հիմնադրամի`  «Գյուտարարների» ակումբի  անդամ, ինժեներ-հետազոտող  Արմեն Ադամովը փետրվրարի 13-ին տեղի ունեցած Գյուտաարների ակումբի հերթական հանդիպման ժամանակ ներկայացրեց նոր սարքավորումներ և տեխոլոգիաներ:
Ինչպես  տեղեկացրեց  գյուտարարը, խոսքը, մասնավորապես, վերաբերում է  «Ադամովի վառարանին», «Ադամովի աշտարակին», «Դետոնացիոն պիրոլիզի» տեխնոլոգիային և Նոր սառեցնող տեխնոլոգիաներին:
Ներկայացնելով վերոնշյալ նորարարությունները, Ա. Ադամովն ընդգծեց, որ ինքը հիմնականում ուսումնասիրում է այրումը, դետոնացիան, պայթուցիկ գործընթացները, սառեցման ստացումը:
«Ադամովի վառարան»-ը  բազմաֆունկցիոնալ ուտիլիզացիոն վառարան է, որը պինդ կենցաղային թափոնների վերմշակման ժամանակ կարող է ջերմություն եւ էլեկտրականություն գեներացնել, իսկ «Ադամովի աշտարակ»-ը պինդ կենցաղային եւ օրգանական ծագում ունեցող թափոնների վերմշակման փոքր գործարան է:
Նրա խոսքերով` «Ադամովի աշտարակ»-ը կարող է լավագույն լուծում հանդիսանալ ջերմոցային տնտեսությունների համար։
Գյուտարարի փոխանցմամբ` պինդ կենցաղային և օրգանական ծագում ունեցող թափոնների վերամշակման արդյունքում ջերմությունից բացի ստացվում է նաեւ հեղուկ վառելիք, մասնավորապես, նավթ։
Անդրադառնալով տեխնոլոիական նորություններից «Դետոնացիոն պիրոլիզ»-ին` Ա. Ադամովը տեղեկացրեց, որ  նշյալ տեխնոլոգիան արագացված պիրոլիզի շատ էֆեկտիվ տարբերակ է եւ իր փոքր չափերի պարագայում արդյունավետությամբ բազմակի անգամ գերազանցում է գոյություն ունեցող  պիրոլիզի մեծ գործարաններին։
Ըստ զեկուցողի` նոր սառեցնող տեխնոլոգիաները  հնարավորություն են տալիս գործնականում առանց ծախսերի աշխարհի ցանկացած վայրում սառնություն ստանալ. «Տեխնոլոգիաները հեղափոխական են եւ լրացուցիչ գիտական ուսումնասիրությունների ու փորձարկումների կարիք ունեն»,- ասաց նա։
Ձեկուցմանը հետևեցին հարց ու պատասխաններ եւ բուռն քննարկում։ Ակումբի անդամները միահամուռ որոշեցին առաջարկել Արմեն Ադամովի սարքավորումները եւ տեխնելոգիները մտցնել  գիտությանը, նորարարական տեխնոլոգիաներին և հեռանկարային լուծումներին աջակցող «Նոյյան Տապան»  հիմնադրամի 2016 թվականի աջակցման ծրագրի մեջ:

• 21-02-2016 05:39:02   | Армения  |  Новости науки и технологии
На состоявшейся 13 февраля очередной встрече членов “Клуба изобретателей” фонда “Ноян Тапан” по поддержке науки, новаторских технологий и перспективных решений, свои изобретения и новые технологии представил инженер-исследователь Армен Адамов.
Изобретатель, в частности, рассказал о своих новых технологиях: “Печь Адамова”, “Вышка Адамова”, “Детонационный пиролиз” и новых холодильных технологиях. Представляя эти новые технологии, А.Адамов подчеркнул, что он в основном изучает процесс горения, детонацию, взрывные процессы, получение охлаждения.
“Печь Адамова” многофункциональная утилизационная печь, которая во время переработки бытовых отходов может сгенерировать тепло и электричество, а “Башня Адамова” – небольшой завод по переработке твердых бытовых и органических отходов.
По словам исследователя, “Башня Адамова” может являться наилучшим решением для тепличных хозяйств. Кроме того, как  отметил изобретатель, в результате переработки твердых бытовых  и  органических отходов кроме тепла получается также жидкое топливо, в частности, нефть.
Технология “Детонационного пиролиза”, по словам А.Адамова, является очень эффективным вариантом ускоренного пиролиза, и в случае небольших размеров, по своей эффективности во много раз превосходит существующие большие заводы пиролиза.
Новые охлаждающие технологии дают возможность практически без затрат в любой точке мира получить охлаждение.
“Эти технологии революционны и нуждаются в дополнительных научных исследованиях и испытаниях”, - сказал автор этих технологий.
После завершения доклада исследователь ответил на вопросы членов клуба, которые в завершение встречи решили предложить фонду “Ноян Тапан” по поддержке науки, новаторских технологий и перспективных решений включить новаторские проекты и технологии Армена Адамова в свою программу по поддержке на 2016 год.