• 02-03-2016 15:35:45   | Արցախ (ԼՂՀ)  |  Քաղաքական
Մարտի 2-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` ԵԱՀԿ առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացրել Ասկերանի ուղղությամբ:
ԼՂՀ պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպշիկը և նրա դաշտային օգնականներ Իրժի Աբերլեն /Չեխիա/ և Եվգենի Շարովը /Ուկրաինա/:
Շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի (ԳՆԱՆ) դաշտային օգնական Խրիստո Խրիստովը /Բուլղարիա/, ինչպես նաև ԳՆԱՆ անձնական օգնական Սայմոն Թիլերը /Մեծ Բրիտանիա/ և ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ գրասենյակի աշխատակից Պետեր Սվեդբերգը /Շվեդիա/։

• 02-03-2016 15:35:45   |   |  Politics
On March 2, in accordance with the arrangement reached with the authorities of the Nagorno Karabakh Republic, the OSCE Mission conducted a planned monitoring of the Line of Contact between the armed forces of Nagorno Karabakh and Azerbaijan in the Askeran direction.
From the positions of the NKR Defense Army, the monitoring was conducted by Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office, Ambassador Andrzej Kasprzyk and his Field Assistants Jiri Aberle (Czech Republic) and Yevgeny Sharov (Ukraine).
From the opposite side of the Line of Contact, the monitoring was conducted by Field Assistant of the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Khristo Khristov (Bulgaria), as well as by Personal Assistant to the Personal Representative of the CiO Simon Tiller (Great Britain) and staff member of the Office Peter Svedberg (Sweden).