07-03-2016 10:45:35 | Վրաստան | Ի՞նչ է գրում մամուլը
Տեղի քրիստոնյաների և մուսուլմանների միջև երկօրյա կոնֆլիկտից հետո իրավապաշտպաններն ու լրագրողները լքեցին ավանը, չնայած որ ոստիկանական մեքենան դեռևս շարունակում է մնալ այստեղ: Վերջին երեք տարվա մեջ սա կրոնական հողի վրա ծագած երրորդ կոնֆլիկտն է Ադիգենում: Եթե առաջին ու երկրորդ դեպքերում վեճերի պատճառը մուսուլմանական աղոթատեղին էր, ապա այս անգամ քրիստոնյաների ու մուսուլմանների կռվախնձորը գերեզմանատան տարածքն է եղել:
Տվյալ պահին կոնֆլիկտը լուծված է՝ մուսուլմանական համայնքում գերեզմանատան համար տարածք են առանձնացրել, որը հարում է քրիստոնեականին: Երկու գերեզմանատներն էլ առանձին մուտքեր կունենան, իսկ մեջտեղում առանձնացված կլինեն միջնորմով: Սակայն իրավապաշտպանները այս որոշման մեջ լավատեսության հիմքեր չեն տեսնում: Նրանց խոսքով, վերջին տարիներին շատացած կրոնական կոնֆլիկտները վկայում են համակարգային խնդիրների մասին:
Իրավիճակն Ադիգենում սրվեց այն բանից հետո, երբ նախորդ տարվա գարնանը մահացավ մահմեդական Ռևազ Միքելաձեն, որի թաղման համար տեղ չգտնվեց գյուղում:
Ադիգենում ավելի քան 20 մահմեդական ընտանիք է ապրում, որոնք Աջարիայից 30 տարի առաջ են եկել այստեղ: Այս 3 տասնյակ տարիների ընթացքում մուսուլմանները հնարավորություն չեն ունեցել թաղելու իրենց մահացածներին. ոմանք ընտանիքի անդամներին թաղել են լեռնային Աջարիայում, մյուսները՝ սեփական բակերում:
Մուսուլմանական համայնքի՝ նախորդ տարի մահացած ներկայացուցիչ Ռևազ Միքելաձեի ընտանիքի անդամները որոշել են այլ կերպ վարվել. թաղման համար նրանք գյուղի տարածքում հատված են ընտրել: Որոշվել է, որ այսուհետ մուսուլմաններն այստեղ իրենց գերեզմանատունն են ունենալու:
Սա մեծ խառնաշփոթ առաջացրեց գյուղում:
Քրիստոնյա համագյուղացիները Միքելաձեի ընտանիքին թույլ չտվին թաղել մահացածին ընտրված տեղում՝ առաջարկելով դա անել գյուղի գերեզմանատանը: Միքելաձեների ընտանիքը հրաժարվեց, քանի որ մահմեդականին քրիստոնյայի կողքին չի կարելի թաղել: Ի վերջո, մահացածին տեղափոխեցին հարևան Զանավի գյուղ, որտեղ և հուղարկավորեցին: Այս դեպքից մի տարի է անցել, սակայն գերեզմանատան հարցի լարվածությունը չի թուլացել: Նախորդ շաբաթ բանը հասավ զանգվածային ծեծկռտուքի: Ստիպված եղան շտապօգնություն կանչել գյուղ: Իրավիճակը հանդարտեցրեց իրավապահ մարմինների միջամտությունը:
«Մեր գյուղում մուսուլմանական գերեզմանատուն չի կարող լինել: Մենք՝ քրիստոնյաներս, հստակ ենք դա ասում, և ոչ ոքի թույլ չենք տա ինչ-որ բան անել: Գյուղում գերեզմանատուն կա, թող այնտեղ էլ հուղարկավորեն իրենց մահացածներին: Եթե մենք նրանց առանձին տարածք հատկացնենք, հետագայում նրանք այնտեղ մզկիթ էլ կսարքեն», -ասում է Ադիգեն գյուղի բնակիչ Թինա Ջանաշիան:
Մուսուլմանական համայնքի ներկայացուցիչները պնդում են, որ խնդրում են միայն գերեզմանատան համար տարածք հատկացնել և ասում են, որ այստեղ մզկիթ չեն կառուցելու: Այս գործընթացին մասնակցում են երկու կողմերի կրոնական առաջնորդները:
«Մեր կրոնի օրենքների համաձայն գերեզմանատան տարածք թույլ չի տրվում գինի կամ այլ ալկոհոլային խմիչքներ մտցնել կամ խաչ դնել: Ինչպես քրիստոնյաների համար Ղուրանի ընթերցումն ընդունելի չէ, այնպես էլ մեզ համար՝ Աստվածաշնչինը: Այդ պատճառով էլ ոչ մի դեպքում չի կարելի քրիստոնյաներին ու մուսուլմաններին կողք կողքի թաղել: Ապագայում դա շատ ավելի մեծ խնդիրների կբերի», -ասում է Ջավախքի մուֆթի Մամուկա Վաշակմաձեն:
Այլ դիրքորոշում ունի Ջավախքի հոգևոր առաջնորդ հայր Անթիմոզը. «Գյուղում մեկ ընդհանուր գերեզմանատուն կա՝ և՛ քրիստոնյաները, և՛ մուսուլմանները պետք է թաղվեն այնտեղ, դա այդպես է և՛ պետական, և՛ մարդկային տեսանկյունից: Կրոնական տեսանկյունից քրիստոնյաների և մուսուլմանների հուղարկավորումը կողք կողքի ոչ մի խնդիր չի ներկայացնելու»:
Մուսուլմանական համայնքն արդեն մի քանի ամիսների ընթացքում պետությունից պաշտոնապես խնդրում է գերեզմանատան համար հողատարածք առանձնացնել: Փետրվարի 25-ին համայնքի ներկայացուցիչները պաշտոնական պատասխան ստացան, որում ասվում էր, որ Կրոնի հարցերով Ազգային Գործակալությունն իրենց խնդրանքը կատարել է և Ադիգենի մունիցիպալիտետին հանձնարարվել է մուսուլմանական համայնքին գերեզմանատան տարածք տրամադրել: Հենց այս պատասխանն է կոնֆլիկտի սրման պատճառ դարձել:
«Դուք ուզում եք ունենալ սեփական աղոթատեղին, սակայն չի հաջողվի, քսան հոգով գնացեք և ստորագրություններ հավաքեք, բայց ոչինչ չի ստացվի: Դուք այս գյուղում առանձին տեղ չեք ստանա: Եթե ինչ-որ մեկն էլ ուզում է դա անի, թող տեղ հատկացնի իր տանը, բակում կամ կաբինետում», -նման խոսքերով գյուղի կենտրոնում հավաքված գյուղացիներին դիմեց տեղի քրիստոնեական համայնքի ներկայացուցիչ Բեքա Թաբիձեն:
Ադիգենում իրավիճակը սրվեց երբ գյուղ եկավ Ադիգենի մունիցիպալիտետի վարչական ղեկավար Զաքարիա Էնդելաձեն: «Մուսուլմաններն են նրան բերել, ցանկացել են այսօր ամեն ինչ որոշել: Իսկ ես զգուշացրել եմ, որ մեր տղաներն այսօր խմում են, և այս գործը խաղաղությամբ չի ավարտվի: Սակայն նրանք ինձ չլսեցին: Եկավ Էնդելաձեն և սկսվեց այս ամբողջ ծեծկռտուքը: Շտապօգնություն և ոստիկանություն եկավ», -պատմում է քրիստոնեական համայնքի ներկայացուցիչ Զուրաբ Թաբիձեն:
Ծեծկռտուքի մասնակիցները վնասվածքներ են ստացել. ոմանց աչքերն են վնասվել, մյուսները ուղեղի ցնցում են ստացել: «Ես գլուխս եմ վնասել: Չգիտեմ՝ ինչով են խփել: Ուշագնաց եմ եղել իսկ շտապօգնությունն ինձ հիվանդանոց է տարել», -հիշում է Ավթանդիլ Իակոբիձեն:
Վրաստանի ՆԳՆ քրեական գործ է հարուցել: Մի քանի գյուղացիներ հարցաքննվել են, սակայն նրանցից ոչ մեկ չի ձերբակալվել:
Այդ օրը Ադիգեն գյուղը կռվի դաշտ էր հիշեցնում և բաժանվել էր երկու մասի: Ի աջակցություն տեղի մուսուլմանական համայնքի` Ադիգեն էին եկել այլ գյուղերի մուսուլմաններ ևս՝ Մոխեից, Իփիեթից, Ցիխիսուրից, Դերցելից, Զեդուբնից, Չելայից, Չեչլայից և այլն: Իսկ ճանապարհի վերին հատվածում հավաքվել էին տեղի քրիստոնյաները: Կռվող կողմերի միջև կենդանի պատ էին կազմել իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչները:
Իրավիճակը շտկվեց միայն երկու օրից. երկու համայնքների ներկայացուցիչները և դրանց կրոնական առաջնորդները հավաքվել էին Ադիգենի մունիցիպալիտետի շենքի առջև: «Մենք ի սկզբանե պայմանավորվել ենք այդ մասին: Սակայն թյուրիմացություն տեղի ունեցավ, որին հետևեց ընդհարումը», -ասում է մուսուլմանական համայնքի ներկայացուցիչ Ավթանդիլ Կոչալիձեն:
Գյուղում սկսեցին խոսել այն մասին, որ իրավիճակը սրվել է այն պատճառով, որ ինչ-որ մեկն ուզում է քաղաքական դիվիդենդներ շահել: Այդ մասին ասում են ինչպես մուսուլմաններն, այնպես էլ քրիստոնյաները: Սակայն թե ո՞վ է իրականում անկարգությունների հեղինանկը, ոչ ոք չկարողացավ նշել: «Արդեն 30 տարի է կողք կողքի ենք ապրում… Երևի քաղաքականությունն է մեղավոր, որ ինչ-որ մեկը խառնվեց այս գործին, թե ո՞վ, չգիտեմ», -ասում է քրիստոնեական համայնքի ներկայացուցիչ Մերաբ Կուրաշվիլին:
Մուսուլմաններն իրավիճակի սրման համար մեղադրում են քրիստոնյա երիտասարդներին, ովքեր հարբած հարձակվել են իրենց վրա: «Նրանք մոտեցան մեզ ու սկսեցին հայհոյել, մեզ թաթարներ անվանել: Այսքան տարի մենք այստեղ ապրում ենք, դեռևս ոչ մի անգամ մեծ սերնդի ներկայացուցիչներից նման բան չենք լսել: Նրանք հարբած էին: Իսկ հարբած մարդն ինչ ասես, կանի», -ասում է մահմեդական Մզիուրի Վաշակմաձեն:
Մեղավորներին պետք է պարզեն իրավապահները: Չնայած ներկա պահին ոստիկանությունը ոչ ոքի չի ձերբակալել:
Ոչ կառավարական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներն իրենց ուշադրությունը սևեռում են տվյալ փաստի վրա. հանդուրժողականության և բազմազանության ինստիտուտի (TDI) հայտարարության մեջ ասվում է, որ «մինչ այժմ ոչ մի անձի տուժածի կարգավիճակ չի տրվել: Բժշկական փորձաքննություն չի անցկացվել, ինչը չհիմնավորված փաստ է: Դա կասկածների հիմք է տալիս, որ պետությունը մտադիր է օբյեկտիվորեն և ժամանակին հետաքննել տվյալ դեպքն այնպես, ինչպես մուսուլմանների հանդեպ վերջին տարիներին իրականացրած հետապնդման դեպքերը»:
Տվյալ պահին երկու համայնքների ներկայացուցիչները հայտարարում են, որ կատարվածը չի ազդի իրենց բարիդրացիական հարաբերությունների վրա: «Մեր կողմից ոչ մի բարդություն չի սպասվում, կարծում եմ՝ նրանց կողմից ևս», -ասում է մուսուլմանական համայնքի ներկայացուցիչ Բադրի Կախաձեն:
Չնայած իրավապաշտպանները չեն կիսում այս լավատեսությունը և իշխանություններին կոչ են անում ավելի խորքային հետազոոտել կրոնական փոքրամասնությունների խնդիրները, «Սա հատուկենտ դեպք չէ: Կրոնական հողի վրա ծագող կոնֆլիկտները հաճախակի են դարձել, ինչը մատնացույց է անում խնդրի համակարգային բնույթը», -կարծում են Մարդու իրավունքների մոնիտորինգի և ուսումնասիրման կենտրոնի իրավաբանները:

В Адигени сейчас спокойно. После окончания двухдневного противостояния между местными христианами и мусульманами правозащитники и журналисты покинули поселок. Хотя полицейский патруль здесь все еще остается. За последние три года это третий по счету конфликт на религиозной почве, произошедший в Адигени. Если в первом и во втором случаях причиной споров была мусульманская молельня, то на этот раз христиане и мусульмане не поделили территорию под кладбище.
На данном этапе конфликт разрешен. Мусульманской общине выделят под захоронения территорию, прилегающую к христианскому кладбищу. У каждого кладбища будет отдельный вход, а посередине их разграничат барьером. Однако правозащитники не видят в этом решении оснований для оптимизма. По их словам, участившиеся в последние годы религиозные конфликты свидетельствуют о проблемах системного характера.
Ситуация в Адигени (регион Самцхе-Джавахети) обострилась после того, как весной прошлого года в селе скончался мусульманин Реваз Микеладзе, для погребения которого не нашлось места.
В Адигени живут более двадцати мусульманских семей, мигрировавших из Аджарии 30 лет назад. На протяжении этого времени у мусульман не было возможности предать земле усопших в Адигени. Одни хоронили членов своих семей в горной Аджарии, другие - в собственных дворах. Члены семьи скончавшегося в прошлом году Реваза Микеладзе решили поступить иначе. Под захоронение они выбрали свободное место в пределах села. Было решено, что впредь местные мусульмане организуют на этом месте свое кладбище.
Это вызвало большой переполох.
Односельчане-христиане не позволили семье Микеладзе сделать захоронение на вырытом месте, а предложили воспользоваться сельским кладбищем. Семья Микеладзе отказалась, объяснив, что хоронить мусульманина на христианском кладбище нельзя. В конце концов, покойного отвезли в соседнее село Занави и похоронили там. После этого случая прошел целый год, однако напряженность вокруг «кладбищенского вопроса» не разрядилась.
На прошлой неделе дело дошло до массовой драки. В село пришлось вызывать машины скорой помощи. Людей смогли утихомирить только представители правоохранительных органов.
«Мусульманскому кладбищу в нашем селе не бывать! Мы -христиане, твердо на этом стоим, и никому не позволим ничего делать! В селе имеется кладбище, и пусть они там хоронят своих покойников. Если мы выделим им отдельную территорию, то впоследствии они там и мечеть построят», -говорит жительница села Адигени христианского вероисповедования Тина Джанашия.
Представители мусульманской общины утверждают, что просят лишь о выделении земли под кладбище и говорят, что не будут строить там мечеть.
В процесс вовлечены и религиозные лидеры обеих общин: «Согласно правилам нашей религии, на кладбище нельзя заносить вино и другие алкогольные напитки, устанавливать крест. Так же как и для христиан неприемлемо чтение Корана, так же и для нас невозможно чтение Библии. По этим причинам ни в коем случае нельзя хоронить христиан и мусульман рядом. В будущем это создаст еще большие проблемы», -говорит муфтий Самцхе-Джавахети Мамука Вашакмадзе.
Другой позиции придерживается духовный лидер христиан в Самцхе-Джавахети, настоятель мужского монастыря Чуле отец Антимоз: «В селе есть одно общее кладбище. И христиане, и мусульмане должны быть погребены на нем. Это так и с точки зрения государственной, и с точки зрения человеческой. И с религиозной точки зрения погребение христиан и мусульман рядом друг с другом не представляет собой проблемы».
Мусульманская община на протяжении уже нескольких месяцев официально просит у государства предоставить ей землю под кладбище. 25 февраля представители общины получили официальный ответ, в котором говорилось, что Национальное Агентство по вопросам Религии удовлетворило их просьбу. Поручено выделить мусульманской общине земельный участок под кладбище. Этот ответ и стал причиной обострения конфликта.
«Вы хотите иметь свою молельню, однако это у вас не выйдет, по двадцать человек ходите и подписи собираете, но ничего не получится. Вы не получите в этом селе отдельного места. Если кто-то и хочет это сделать, пусть выделит место в своем доме, во дворе или в кабинете», -с такими словами обратился к своим односельчанам, собравшимся в центре села, представитель местной христианской общины Бека Табидзе.
Ситуация в Адигени накалилась после того как в село прибыл руководитель администрации Адигенского муниципалитета -Закария Энделадзе. «Сами мусульмане привели гамгебели, захотели сегодня же все решить, что и как будет. А я ведь предупреждал, что наши парни сегодня выпивают, и это дело добром не кончится. Однако не послушали меня. Пришел гамгебели, и началась вся эта потасовка. И «скорая», и полиция прибыли», -рассказывает представитель христианской общины Зураб Табидзе.
Участники потасовки получили увечья -кому глаз подбили, у кого сотрясение мозга.
«У меня пробита голова. Не знаю, чем меня ударили. Потерял сознание, и «скорая» отвезла меня в больницу», -вспоминает Автандил Иакобадзе.
МВД Грузии возбудило уголовное дело, несколько жителей села были допрошены, однако никто из них не был задержан. В тот день село Адигени превратилось в поле битвы и разделилось на два лагеря. В поддержку местной мусульманской общины в Адигени пришли мусульмане из других сел -Мохе, Апиети, Цихисубни, Дерцели, Зедубни, Чела, Чечла, Кикибо, Гортубани. Здесь же, в верхней части дороги, собрались местные христиане. А между противоборствующими сторонами живой цепью встали представители правоохранительных органов.
Ситуация разрядилась только через два дня -члены обеих общин и их религиозные лидеры собрались в здании администрации Адигенского муниципалитета. «Мы с самого начала договаривались об этом. Однако произошло недоразумение, за которым последовало противостояние», -говорит представитель мусульманской общины Автандил Кочалидзе.
В селе заговорили и о том, что ситуация здесь обострилась из-за того, что кто-то захотел заработать себе политические очки. Об этом говорят и мусульмане, и христиане. Однако кого именно устраивали беспорядки, они ответить не могут. «Вот уже 30 лет мы живет бок обок. Наверное, политика виновата, кто-то грубо вмешался в это дело. Кто именно, я не знаю», -говорит представитель христианской общины Мераб Курашвили.
Мусульмане обвиняют в конфликтной ситуации и представителей местной молодежи из числа христиан, которые напали на них в пьяном виде. «Они подошли к нам и стали с нами ругаться, называть нас татарами. Столько лет мы здесь живем, и никогда не доводилось слышать подобное от людей старшего поколения. Они были пьяны. А пьяный человек чего только не сделает», -говорит представительница мусульманской общины Мзиури Вашакмадзе.
Виновных в случившемся должны установить правоохранительные органы. Хотя на данный момент полиция никого не задержала. Представители неправительственных организаций именно на этом факте акцентируют внимание.
В заявлении Института толерантности и многообразия (TDI) говорится: «До настоящего времени ни одному лицу не присвоен статус пострадавшего. Не была проведена медицинская экспертиза, что является нарушением. Это дает основание сомневаться в том, что государство намерено объективно и своевременно расследовать этот инцидент, равно как и многие другие факты преследования мусульман за последние годы».
На данном этапе представители обеих общин заявляют, что произошедшее не повлияет на их добрососедские отношения. «С нашей стороны не ожидается никаких осложнений, я думаю, что и с их стороны тоже», -говорит представитель мусульманской общины Бадри Кахадзе.
Хотя правозащитники не разделяют этот оптимизм и призывают представителей власти глубже изучить проблемы религиозных меньшинств. «Это не единичные случаи. Конфликты на религиозной почве участились, что указывает на системный характер проблемы», -считают юристы Центра изучения и мониторинга прав человека (EMC).