Թբիլիսի-Լարս մայրուղու Գուդաուրի-Կոբի ճանապարհահատվածում մտցվել է երթևեկության սահմանափակում
«Մոտակա ժամանակներս Վենետիկյան Հանձնաժողովը կհրապարակի իր երաշխավորումները Վրաստանի Ընտրական Կոդեքսում փոփոխությունների վերաբերյալ, որոնք ընդունվել են 2015թ. դեկտեմբերին:
Արդեն հայտնի է, որ Վենետիկյան Հանձնաժողովը դժգոհ է մտցված փոփոխություններից: Գոյություն ունի դժգոհություն ընտրական շրջանների սահմանների փոփոխության առթիվ: Պետությունը նույնիսկ ջանք չի թափել հենց ընտրական սուբյեկտների կարծիքը հարցնելու համար: Ակնհայտ է, որ սահմանների փոփոխությունը ներմուծվել է իշխող կոալիցիայի քաղաքական շահերի հաշվառմամբ: Վենետիկյան հանձնաժողովի կարծիքով Ընտրական շրջանների փոփոխված սահմանները չեն արտացոլում երկրում տիրող իրականությունը: Ընտրողների միջև իրավահավասարության հաստատումը ճիշտ քայլ է, բայց այն, թե ինչպես է տեղի ունեցել սահմանների փոփոխությունը, պարզորոշ մատնանշում է, որ գոյություն ունի քաղաքական շահագրգռվածություն», -մարտի 14-ին հայտնել է Պաատա Դավիթաիան:
Թբիլիսիում շարունակվում է Պետական Համալսարանի ուսանողների բողոքի ցույցը, որը սկսվել է մարտի 9-ին: Մարտի 14-ին ԹՊՀ-ի շենքի առջև կայացել է երկու որոշիչ ցույց: Ուսանողների մի խումբը պահանջում է ուսանողական ինքնակառվարման մարմիններում արմատական բարեփոխումներ անցկացնել, ինչպես նաև երկրի ԲՈւՀ-երը «մաքրել» պետական անվտանգության ծառայությունների աշխատակիցներից: Մյուս կողմից ուսանողական ինքնակառավարման համախոհների ներկայացուցիչները պահանջում են ԹՊՀ-ի ռեկտորի հրաժարականը և խոչընդոտում են մնացած ուսանողների ցույց անցկացնելուն: Մարտի 14-ի ցերեկը իրավիճակը սրվել է, և չնայած իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչների ներկայությանը` ոչ մեծ ֆիզիկական բախում է տեղի ունեցել ուսանողների երկու խմբերի միջև: Երեկոյան ԹՊՀ-ի կանցլերի պաշտոնի թեկնածուներից մեկը` Գիորգի Գափրինդաշվիլին, հայտարարել է այն մասին, որ հանում է իր թեկնածությունը, ինչն էլ բողոքող ուսանողների պահանջներից մեկն էր: Գափրինդաշվիլու թեկնածության հանումը չի դադարեցրել բողոքի, և ցույցը շարունակվում է:
«Մենք պահանջում ենք, որպեսզի պետական անվտանգության մարմինների աշխատակիցները չխառնվեն համալսարանի կյանքին: Պահանջում ենք, որպեսզի բոլոր գործակալները լքեն երկրի ԲՈւՀ-երում զբաղեցրած իրենց պաշտոնները»: Հիշեցնենք, որ մարտի 11-ին Անվտանգության և Պաշտպանության հարցերով խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ Իրակլի Սեսիաշվիլին իր հայտարարությունում հաստատեց այն փաստը, որ երկար տարիների ընթացքում երկրի բոլոր ԲՈւՀ-երում փաստացիորեն գաղտնի աշխատում են պետական անվտանգության մարմինների աշխատակիցներ:
«Գոյություն ունեն որոշակի սպառնալիքներ, որոնց վրա մեր քաղաքացիները ոչ միշտ են ուշադրություն դարձնում: Ահա, օրինակ, բոլորը գիտեն «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպության գոյության մասին: Հիմնականում այդ կազմակերպության անդամներ են դառնում ուսանողները: Թբիլիսիի Պետական Համալսարանում սովորում են շատ արտասահմանցի ուսանողներ: Ցավոք, մեր ուսանողների հավաքագրման որոշակի փորձեր կան: Այդ իսկ պատճառով հետախուզության տեսանկյունից շատ կարևոր է, որպեսզի համալսարանում լինեն մեր աշխատակիցները», -հայտարարել է Իրակլի Սեսիաշվիլին:
«Ցանկացած ուսանողական բողոք, որը վերաբերում է կրթության մակարդակի կամ վարչարարական գործընթացների և ընդհանուր ուսումնական պայմանների բարելավմանը, դրական գործընթաց է: Ողջունելի է, որբ ուսանողները ակտիվություն են ցուցաբերում երկրում և հասարակությունում ընթացող գործընթացների հանդեպ: Ուսանողները բնական կերպով պետք է ներառված լինեն երկրի կյանքի կարևոր գործընթացներում: Մյուս կողմից հիասթափություն է առաջացնում, որ հասարակ վարչարարական, կադրային հարցի լուծման համար անհրաժեշտ եղավ ուսանողական բողոքի ցույց անցկացնել: Ես իմ աջակցությունն եմ ցուցաբերում բոլոր այն ուսանողներին, որոնք իրենց քաղաքացիական դիրքորոշումն են արտահայտում», -մարտի 14-ին հայտնել է Վրաստանի փոխվարչապետը:
Մարտի 14-ի առավոտյան համացանցի միջոցով կրկին տարածվել են որոշ տեսանյութեր, որոնք արտացոլում են որոշ հասարակական և քաղաքական գործիչների անձնական կյանքը: Տարածված տեսանյութում կար նաև հետևյալ բովանդակության սպառնալիք. «եթե նշված քաղաքական և այլ գործիչները մինչ ամսվա վերջը չլքեն իրենց զբաղեցրած պաշտոնները, ապա կհրապարակվեն նոր ծավալով մերկացնող տեսանյութեր»: Հարկ է նշել, որ տեսանյութերի հրապարակումից անմիջապես հետո ՆԳՆ-ն և այլ պետական մարմինները հայտարարություններ են արել, որոնց համաձայն տվյալ նյութերը հրապարակող անձինք անպայման կբռնվեն և կպատժվեն: Ինչպես նաև մերկացնող տեսանյութերի չտարածման նպատակով ողջ օրվա ընթացքում Վրաստանի ողջ տարածքով մեկ արգելափակված էր Youtube-ի կայքը: Հարկ է նշել, որ եթե նույնիսկ տվյալ նյութերի տարածմամբ զբաղվում են առանձին անձինք, այն հարցը, թե ինչպես են նրանց հասնում այդ տեսանյութերը, մնում է բաց, և ակնհայտորեն մատնանշում է երկրի համապատասխան գերատեսչությունների աշխատակիցների մասնակցությունը տվյալ գործին:
Վրաստանի Տարածաշրջանային զարգացման նախարարության հայտարարության համաձայն` «եղանակային պայմանների վատթարացման պատճառով Թբիլիսի-Լարս մայրուղու Գուդաուրի-Կոբի ճանապարհահատվածում մտցվել է երթևեկության սահմանափակում, որոնք կհանվեն ձնաբքի և փոթորկի ավարտից անմիջապես հետո»:

События дня. 14 марта, Грузия
«В ближайшее время Венецианская комиссия опубликует свои рекомендации по отношению к изменениям в Избирательный Кодекс Грузии, которые были приняты в декабре 2015 года. Уже известно, что Венецианская Комиссия недовольно внесенными изменениями. Существует недовольство по поводу изменения границ избирательных округов. Государство даже не потрудилось спросить мнения самих избирательных субъектов. Очевидно, что изменение границ введено с учетом политических интересов правящей коалиции. По мнению Венецианской Комиссии измененные границы Избирательных округов не отражают существующую в стране реальность. Установление равноправия среди избирателей –это правильный шаг, но то, как произошло изменения границ, явно указывает, что существует политическая заинтересованность», -14 марта заявил Паата Давитая.
В Тбилиси продолжаются протестные акции студентов Государственного Университета, которые начались 9 марта. 14 марта перед зданием ТГУ состоялось две контр акции. Одна группа студентов требует проведения глубинной реформы органов студенческого самоуправления, а так же «очищение» ВУЗ-ов страны от сотрудников служб государственной безопасности. С другой стороны –представители о сторонники студенческого самоуправления, требуют отставки ректора ТГУ и препятствуют проведению забастовки остальными студентами. Днем 14 марта ситуация обострилась и не смотря на присутствие представителей органов правопорядка, произошло небольшое физическое столкновения двух групп студентов. Под вечер, один из кандидатов на пост канцлера ТГУ –Гиоргий Гаприндашвили, заявил о том, что снимает свою кандидатуру. Что и являлось одним из требований протестующих студентов. Снятие кандидатуры Гаприндашвили не привело к прекращению протеста и акция продолжается.
«Мы требуем, что бы сотрудники органов государственной безопасности не вмешивались бы в жизнь университета. Требуем, что бы все агенты покинули бы должности, занимаемые в ВУЗ-ах страны». Напомним, что 11 марта председатель парламентского комитета по вопросам Безопасности и Обороны –Иракли Сесиашвили, в своем заявлении подтвердил тот факт, что на протяжении многих лет, практически во всех ВУХ-ах страны работают, под прикрытием, сотрудники органов государственной безопасности.
«Существуют определенные риски, на которые наши граждане не всегда обращают внимание. Вот пример –все знают о существовании террористической организации «Исламское государство». В основном членами этой организации становятся студенты. В Тбилисском Государственном Университете учатся много иностранцев. К сожалению есть определенные попытки вербовки наших студентов. Именно по этому, с точки зрения контрразведки, очень важно что бы в университетах были бы и наши представители», -заявил Ираклий Сесиашвили.
«Любой студенческий протест, которые касается вопроса улучшения уровня образования, либо улучшения общих условий учебного и административного процессов –является положительным процессом. Приветствуется, когда студенты проявляют активность в связи с протекающими в стране и обществе процессами. Студенты должны быть естественным образом включены в важные процессы жизни страны. С другой стороны –вызывает разочарование, что для решения элементарного административного, кадрового вопроса, понадобилось проявление студенческого протеста. Я выражаю свою поддержку и солидарность всем тем студентам, которые проявляют свою гражданскую позицию», -14 марта, заявил вице премьер министр Грузии.
14 марта, утром, посредством интернета вновь были распространены некоторые видеоматериалы, отображающие личную жизнь некоторых политических и общественных деятелей. В распространенном видеоматериале так же содержалась угроза следующего содержания: «если указанные политические и другие деятели до конца месяца не покинут занимаемые ими должности, то будут опубликованы новые объемы разоблачающих видеоматериалов». Следует отметить, что сразу же после публикации видеоматериалов МВД и другие государственные органы сделали заявления, согласно которым лица, публикующие данные материалы будут обязательно пойманы и наказаны. Так же, с целью нераспространения разоблачающих видеоматериалов, на протяжении всего дня по всей территории страны был заблокирован сайт Youtube. Следует отметить, что даже если публикацией данных материалов занимаются частные лица, вопрос о том, каким образом они завладели этими видеоматериалами –остается открытым, и явно указывает на причастность к этому делу сотрудников соответствующих ведомств страны.
Согласно заявлению министерства Регионального развития Грузии, «в виду усложнившихся погодных условий, на отрезке Гудаури-Коби, магистрали Тбилиси-Ларс, введен режим ограниченного движения транспорта, которые будет снят сразу же после прекращения снегопада и метели».