Հանուն ինչի՞ է Թուրքիան դադարեցրել Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները
Անկարայի բարձրագույն շրջաններում բամբասանքներ կան այն մասին, որ նախագահ Էրդողանի` Բաշար ալ-Ասադի համակարգը տապալելու ձգտման մեջ անձնական վիրավորանքի տարր կա:
Երբ Սիրիայի և Թուրքիայի միջև գոյություն ունեին նեղ փոխհարաբերություններ, երկու նախագահների ընտանիքներն ուղևորվեցին համատեղ հանգստի:
Ասում են, որ արդյունքում Ասադի կինը` Ասման, էլեկտրոնային հասցեի միջոցով նամակ է ուղարկել ամուսուն, որտեղ աղաչում էր նրան այլևս երբեք չանել դա: Նա իբրև թե հայտարարել է, որ այդ զույգը չի տիրապետում լեզուների, որ Էրդողանը ընդամենը մեկ գիրք կարդացած լակոտ է, իսկ նրա կինը` ձանձրալի է, որին հետաքրքրում է միայն խանութներ այցելելը: Նամակը թուրքական հետախուզության ուշադրությունն է գրավել: Իսկ մնացածն, ինչպես ասում են, պատմություն է:
Բայց Ասադն ապրեց ռուսների շնորհիվ: Նոյեմբերին թուրքերը խփեցին իրենց օդային տարածքն ընդամենը 17 վայրկյանով հատած ռուսական ինքնաթիռին: Նախագահ Վլադիմիր Պուտինը վիրավորանքները հեշտությամբ ներողը չէ: Նա մեկ գրքից ավելին է կարդացել, նա խոսում է ոչ մեկ լեզվով և հաշվարկում է իր գործողությունները:
Դեռևս Ռուսաստանի վրեժը սահմանափակվում է Թուրքիայից արտահանման կտրուկ կրճատումով: Իսկ միայն Անթալիայում ռուս զբոսաշրջիկների բացակայությունից, որը նրանց նախընտրելի հանգստյան վայրն էր, ավելի քան 400 հյուրանոց վաճառքի է հանվել: Բացի այդ Ասադը, երևում է, կվերադարձնի իր Հալեպ քաղաքը: Իսկ Ռուսաստանը սկսել է աջակցել քրդերին, որոնք ձգտում են ստեղծել իրենց պետությունը, որի սահմանը կանցնի թուրքական տարածքի խորքով հոսող Տիգրիս գետի երկայնքով:
Դա կարող է հիշեցնել XIX դարի ռուս-թուրքական պատերազմները և Կովկասում ու Բալկաններում տեղի ունեցած այլ դրվագներ: Բայց մեր ժամանակներում Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունները նվազագույնս ճիշտ էին, իսկ մասնավորապես նաև ջերմ:
Այո´, պետական այրերը ցարական դարաշրջանում ցանկանում էին գրավել Կոստանդնուպոլիսը («Ցարգրադ»): Բայց երբ նրանք հասկացան, թե ինչպիսի խնդիրներ կարող են առաջանալ դրա արդյունքում, Ռուսաստանը մի քայլ ետ արեց: Ավելի լավ է լինի թույլ Թուրքիա, որը կարելի կլինի վերահսկել ինքնավար Հայաստանի, ինչպես նաև Քրդստանի միջոցով, քան անհանգիստ գաղութ կամ անգլիացիների կողմից ղեկավարվող բեռ, ինչպես Հունաստանը:
1833թ.-ին ռուս զորքը թույլ չտվեց, որպեսզի եգիպտասիրիական բանակը վերցնի Ստամբուլը: Իսկ երբ 1920թ. վերջնականապես փլուզվեց Օսմանյան կայսրությունը, և բրիտանացիները սկսցեցին հանդես գալ Հունաստանի և Հայաստանի կողմից, պաշտպանելով իրենց շահերը, ռուսները օգնության հասան թուրքերին:
Իրականում կասկածելի է, թե Թուրքիան ընդհանրապես կարող էր գոյություն ունենալ առանց Մոսկվայի` այն ժամանակվա ցուցաբերած օգնության:
Ստամբուլ քաղաքի Թաքսիմ հրապարակի ազգային հուշահամալիրում կան 4 հայտնի կերպարներ, և թուրքական հանրապետության հիմնադիր Մուսթաֆա Քեմալ Աթաթյուրքն այնտեղ ամենաերևելին է: Բայց ամենազարմանալին այն է, որ այդ քառյակում մեկը Թուրքիայում ԽՍՀՄ-ի առաջին դեսպանն է` Սիմոն Արալովը: Նա համագործակցում էր թուրք ազգայնամոլների հետ, որոնք 1919թ. ցանկություն էին հայտնել ոչ մեծ մասշտաբով հարթել Ռուսաստանի հետ գործնական հարաբերությունները և հակազդում էին Անտանտի արևմտյան դաշնակիցներին:
1920թ. ամռանը թուրքական կառավարության ներկայացուցիչները ստորագրեցին Սևրի պայմանագիրը, որը նախատեսում էր Մեծն Հայաստանի, Մեծն Հունաստանի և Քրդստանի ստեղծումը: Թուրք սուլթանը պետք է դառնար վերացական էմիրաթի ղեկավարը:
Պայմանագիրը բախվեց Խորհրդային իշխանությունների կողմից աջակցություն ստացած հզոր հակադրության: Պայմանագրի ստորագրման պահին Մոսկվայում հանդիպում է կայացել արտաքին գործերի ազգային կոմիսար Գիորգի Չիչերինի և Անկարայի ներկայացուցիչ Ալի Ֆուհատ Փաշայի միջև: Նրանք պայմանավորվել են այն մասին, որ Խորհուրդները կհրաժարվեն Արևմտյան Հայաստանից, իսկ Թուրքերը կմոռանան Ադրբեջանի մասին: Հետո թուրքերը ստացան գումար և զենք, որոնք օգնեցին իրենց կոտորել թշնամուն:
Կողմերից յւորաքանչյուրը անվստահությամբ էր մոտենում Արևմուտքին: Եվ յուրաքանչյուրը դեմ էր հանդես գալիս իսլամի ավելի վայրի երևույթների դեմ: Աթաթյուրքը (ոչ հրապարակայնորեն, բայց մասնակիորեն) համարում էր այն «մեր վզի վրա ծանրացած դիակ»: Նրա կինը նամակագրական կապի մեջ էր Խորհրդային կրթության կոմիսար Անատոլի Լունաչարսկու քրոջ հետ` խորհրդակցելով այն մասին, թե ինչպես կարող է կրթել թուրք գյուղացիներին:
1929թ. Ստալինը որոշեց աքսորել Տրոցկուն, բայց չէր կարողանում գտնել մի երկիր, որը կընդուներ նրան, մինչև իրենց համաձայնությունը չտվեցին թուրքերը: Տրոցկին ապրեց Պոլսում 4 տարի:
Բայց ամեն ինչ խափանվեց 1945թ., երբ Ստալինը ջրի երես հանեց հին ցարական փաստաթղթերը: Նա աջակցեց հայերի գործին և պահանջեց վերադարձնել նրանց Թուրքիայի արևելքում գտնվող երեք նահանգ:
1947թ. Թուրքիան օգնություն ստացավ ըստ Մարշալի ծրագրի, իսկ ավելի ուշ միացավ սակագնային և առևտրի Գլխավոր համաձայնագրին և մտավ ՆԱՏՕ: Դա նրան քիչ շահ չբերեց: Ստալինի ժառանգորդ Նիկիտա Խրուշչովը ճանաչեց Խորհրդային քաղաքականության սխալը, բայց դաշինքներ վերակառուցելու համար արդեն ուշ էր: Առավել ևս, դրանից հետո թուրք-խորհրդային հարաբերությունները երբեք վատը չեն եղել: Իսկ երբ 1965թ. Թուրքիայի վարչապետ դարձավ Սուլեյման Դեմիրելը, սկսվեց ողջամիտ համագործակցություն: Իհա´րկե, այդ ժամանակ ոչ ոք ինքնաթիռներ չէր խփում:
Ինքնաթիռի ոչնչացման օգտին հիմնավորումները դեռևս ձևական բնույթ են կրում: Բայց թուրքական ինքնաթիռները հաճախ են խախտում Հունաստանի օդային տարածքը, և դա ոչ մի ճակատագրական հետևանքներ չի առաջացնում: Ռուսական ինքնաթիռի ակնթարթային թռիչքի վրա Թուրքիայի արձագանքը ինչ-որ այլ բանի արտացոլում է:
Ռուսները իսլամի դեմ պատերազմներում հաղթում են այն ժամանակվանից, ինչ Իվան Գրոզնին 1571թ. գրավեց Կազանը: Տեղի ունեցող վիրավորանքներն ու դժգոհությունն այսօր ստեղծվել են պատմական պահանջներից ելնելով, և դա դադարեցրեց ու ետ մղեց ռուս-թուրքական հարաբերությունները, որը հատկապես վերջին 15 տարիների ընթացքում մեծ շահեր էր բերում երկու կողմերին էլ:

Турция прекратила сотрудничество с Россией -ради чего?
В высших кругах Анкары ходят сплетни о том, что в стремлении президента Эрдогана свергнуть режим Башара аль-Асада есть элемент личной обиды. Когда между Сирией и Турцией существовали тесные взаимоотношения, семьи двух президентов отправились на совместный отдых.
Говорят, что впоследствии жена Асада –Асма, отправила мужу письмо по электронной почте, в котором умоляла его никогда больше этого не делать. Она якобы заявила, что эта пара не владеет языками, что Эрдоган -отморозок, прочитавший всего одну книгу, и что его жена -мымра, которой интересны только походы по магазинам. Письмо привлекло внимание турецкой разведки. А остальное, как говорится -история.
Но Асад выжил благодаря русским. В ноябре турки сбили российский самолет, нарушивший их воздушное пространство на целых 17 секунд. Президент Владимир Путин -не тот, кто легко прощает обиды. Он прочитал больше одной книги, он говорит не на одном языке, и он продумывает свои действия.
Пока месть России ограничена резким сокращением экспорта из Турции. А из-за отсутствия российских туристов в одной только Анталии, которая была их излюбленным местом отдыха, более 400 отелей выставлены на продажу. Кроме того, Асад, видимо, вернет себе город Алеппо. А Россия начала поддерживать курдов, стремящихся к созданию своего государства, у которого граница пройдет по реке Тигр, протекающей в глубине турецкой территории.
Это может заставить вспомнить русско-турецкие войны XIX века и прочие эпизоды на Кавказе и на Балканах. Но в наше время отношения между Россией и Турцией были как минимум корректными, а зачастую и теплыми.
Да, государственные мужи в эпоху царизма хотели взять город Константинополь («Царьград»). Но когда они поняли, какие возникнут в связи с этим проблемы, Россия сделал шаг назад. Пусть лучше будет слабая Турция, которую можно контролировать через автономную Армению, а то и через Курдистан, чем неспокойная колония или управляемая англичанами обуза в виде Греции.
В 1833 году русские войска не дали египетско-сирийской армии взять Стамбул. А когда в 1920 году окончательно рухнула Османская империя, и британцы начали выступать на стороне Греции и Армении, отстаивая их интересы, русские пришли туркам на выручку.
На самом деле, есть сомнения в том, что Турция вообще смогла бы существовать без помощи, которую она в то время получила от Москвы.
На национальном монументе на площади Таксим в Стамбуле есть четыре известные фигуры, и основатель турецкой республики Мустафа Кемаль Ататюрк там заметнее всех. Но самое удивительное то, что один из этой четверки -первый советский посол в Турции, Семен Аралов. Он сотрудничал с турецкими националистами, которые в 1919 году изъявили желание налаживать в небольших масштабах деловые связи с Россией и противостояли планам западных союзников по Антанте.
Летом 1920 года представители турецкого правительства подписали Севрский договор, который предусматривал создание Большой Армении, Большой Греции и Курдистана. Турецкий султан должен был стать правителем малопонятного эмирата.
Договор наткнулся на мощное сопротивление, нашедшее поддержку у Советских властей. В момент его подписания в Москве состоялась встреча между народным комиссаром иностранных дел Георгием Чичериным и Али Фуат Пашой, представлявшим Анкару. Они договорились о том, что Советы откажутся от Западной Армении, а турки забудут про Азербайджан. Затем турки получили деньги и оружие, помогшие им разгромить врагов.
Каждая из сторон с недоверием относилась к Западу. И каждая выступала против наиболее диких проявлений ислама. Ататюрк (не публично, но в частном порядке) считал его «разлагающимся трупом на нашей шее». Его жена переписывалась с сестрой советского наркома просвещения Анатолия Луначарского, советуясь о том, как сделать грамотными турецких крестьян.
В 1929 году Сталин решил выслать Троцкого, но не мог найти страну, готовую принять его, пока свое согласие не дали турки. Троцкий прожил там четыре года.
Но все пошло наперекосяк в 1945 году, когда Сталин сдул пыль со старых царских документов. Он поддержал дело армян и потребовал вернуть им три провинции на востоке Турции.
В 1947 году Турция получила помощь по плану Маршалла, а позднее присоединилась к Генеральному соглашению по тарифам и торговле и вступила в НАТО. Это принесло ей немалые выгоды. Преемник Сталина Никита Хрущев признал ошибку советской политики, но перестраивать альянсы уже было поздно. Тем не менее, после этого советско-турецкие отношения никогда особо плохими не были. А когда премьер-министром Турции в 1965 году стал Сулейман Демирель, началось разумное сотрудничество. Конечно, самолеты тогда никто не сбивал.
Обоснования в пользу уничтожения самолета носят пока формальный характер. Но турецкие самолеты часто нарушают воздушное пространство Греции, и никаких фатальных последствий это не вызывает. Реакция Турции на секундный пролет российского самолета является отражением чего-то другого. Русские побеждают в войнах против ислама с тех пор, как Иван Грозный в 1571 году взял Казань. Преходящие обиды и недовольства сегодня наложились на исторические претензии, и это остановило и развернуло вспять российско-турецкое сотрудничество, которое, последние 15 лет в особенности, приносило большие выгоды обеим сторонам.