Դադարեցված է տեղաշարժը Ծալկա-Նինոծմինդա մայրուղու Նարդևան-Ռադիոնավկա ոլորաններում
Բարդ եղանակային պայմանների հաշվառմամբ` ուժեղ փոթորիկ, ձնաբուք, վատ տեսանելիություն և սառնամանիք, ամբողջովին դադարեցված է տեղաշարժը Ծալկա-Նինոծմինդա մայրուղու Նարդևան-Ռադիոնավկա  ոլորաններում:
«Կառավարությունը ծրագրում է բարեփոխումներ անցկացնել պետական կյանքի 4 բնագավառներում: Կարևորագույն ուղղություններից մեկն է կրթության համակարգը: Մենք ծրագրում ենք կրթության խորքային բարեփոխում անցկացնել: Կառավարությունը նաև մտադիր է երիտասարդությանն առավելագույնս ներառել բարեփոխումների անցկացման գործընթացի մեջ: Մենք անպայման հաշվի կառնենք մեր երիտասարդության կարծիքը: Բնականաբար, կրթության համակարգում անցկացվելիք բարեփոխումների շրջանակներում նաև բարեփոխումներ կանցկացվեն ուսանողական ինքնակառավարություններում: Մենք անպայման կհասնենք այնպիսի արդյունքի, որ ուսանողներն այլևս ստիպված չեն լինի իրենց դժգոհությունն արտահայտել բողոքի ցույցի և ուսումնական գործընթացի դադարեցման ճանապարհով», -մարտի 17-ին հայտարարել է Վրաստանի վարչապետը:
«Պետական անվտանգության մարմիններին վիրավորելու նպատակով ասված ցանկացած խոսք նշանակալիորեն թուլացնում է մեր երկիրը», -Վրաստանի Կառավարության նիստի ընթացքում հայտարարել է վարչապետը: «Ուզում եմ հիշեցնել մեր հակառակորդներին, որ հենց ներկայիս իշխանությունների օրոք են սկսվել բարեփոխումների անցկացումը Ներքին Գործերի նախարարությունում, Պետական Անվտանգության Ծառայությունում և Դատախազությունում: Հատկապես այդ բարեփոխումների և նշված պետական մարմինների մասնակցության շնորհիվ հնարավոր դարձավ մեր երկրում ժողովրդավարության ավելի բարձր մակարդակ ձեռք բերել: Հիշեցնենք, որ պետական անվտանգության մարմիններին վիրավորելու նպատակով ասված ցանկացած խոսք նշանակալիորեն թուլացնում է մեր երկիրը: Այն փաստը, որ բարեփոխումները դեռևս ավարտված չեն, և տվյալ պետական մարինները դեռևս բարեփոխումների անցկացման կարիք ունեն, չի նշանակում, որ ինչ-որ մեկը պետք է իրեն թույլ տա առանց վերապահումների խոսել տվյալ մարմինների մասին», -մարտի 17-ին հայտնել է Գիորգի Կվիրիկաշվիլին:
Վրաստանի Կառավարության որոշման համաձայն` «երկրի տարբեր շրջաններում հյուրանոց կառուցել ցանկացող անձանց համար մի կողմից նվազեցված կլինի տրամադրվող վարկի ներքին սանղակը, իսկ մյուս կողմից առավելագույն սահմանաչափն ավելի կմեծացվի»: «Արտադրի´ր Վրաստանում» ծրագրի շրջանակներում կառավարությունը որոշում է ընդունել ավելի մեծ աջակցություն ցուցաբերել այն անձանց, ովքեր ցանկանում են հյուրանոցների շինարարություն սկսել երկրի տարբեր շրջաններում: Հատկացվող վարկի ներքին սանդղակը կես միլիոնից լարիից կիջեցվի մինչ 200 000 լարի: Ինչ վերաբերում է առավելագույն սահմանաչափին, 1 000 000 լարիի փոխարեն ցանկացողները կարող են ստանալ մինչ 2 000 000 լարի: Առավելագույն սահմանաչափի բարձրացումը կապված է այն բանի հետ, որ անցկացված վերլուծության արդյունքում պարզվել է, որ շատ հաճախ առավելագույն սահմանաչափը ստացած անձինք, այնուամենայնիվ, չեն կարողացել սկսել իրենց բիզնեսը: Հենց այդ պատճառով Կառավարությունը որոշում է ընդունել բարձրացնել առավելագույն սահմանաչափը: Տվյալ որոշումը պետք է ավելի աջակցի բիզնեսի զարգացմանը և մեր երկրի շրջաններում հյուրանոցների շինարարությանը»:
Արդարադատության նախարարության հայտարարության համաձայն` «մոտակա ժամանակներս Վրաստանում հողատարածքների գրանցումը կդառնա ավելի հեշտ և պարզ գործընթաց»: «Երկրի Կառավարությունն արդեն ընդունել է օրենսդրական փոփոխությունների փաթեթը, որոնք պետք է նպաստեն ավելորդ խոչընդոտների վերացմանն այն անձանց համար, որոնք ցանկանում են գրանցել իրենց հողատարածքները: Այսօրվա դրությամբ Վրաստանում գրանցված է հողատարածք ունեցողների ընդամենը 25%: Դա շատ ցածր ցուցանիշ է: Համոզված ենք, որ օրենսդրական փոփոխությունների ընդունումից հետո ավելի շատ մարդիկ կկարողանան առանց որևէ խնդրի գրանցել իրենց հողատարածքները», -ասված է Վրաստանի Արդարադատության նախարարության հայտարարությունում:
«Ամուսնական դավաճանությունն ամենալուրջ մեղքերից մեկն է: Այն կինը, որի տեսանյութերը տարածվել են համացանցում, պետք է ապաշխարի: Հուսով եմ` Աստված կների նրան իր կատարածի համար: Բայց դա մեզ չի անհանգստացնում: Մեզ անհանգստացնում է այն, թե ինչպես այդ ամենը գնահատվեց: Ցավոք, մամուլում, տարբեր քաղաքական և հասարակական գործիչների կողմից արվեցին անսպասելի հայտարարություններ: Տվյալ հայտարարությունները ավելի շատ անհանգստություն առաջացրին մեզ մոտ: Ակնհայտ է, որ մեր հասարակությունը շատ խորն է խրվել մեղքի մեջ… Երկրի ղեկավարը ներկայանում է հեռուստատեսությամբ և ասում է, որ տվյալ իրավիճակում ոչ մի վատ բան չկա: Նախագահը հայտարարում է, որ ինքը սեռական հարաբերությունների շատ հարուստ փորձ է ունեցել, ունի և կունենա: Տվյալ խոսակցությունները հարիր չեն երկրի ազգային ղեկավարին: Մի՞թե կարելի է պատկերացնել, որ ինչ-որ նման բան կարող էր ասել Դավիթ Շինարար արքան: Այս ամենն ավելի նման է հասարակաց տան մենեջերի խոսքին, նման է կավատի խոսակցությանը, դա նրանց տերմինաբանությունն է: Ահա այսպիսի սարսափելի իրավիճակում ենք մենք այսօր գտնվում, այդպիսի մարդիկ այսօր զբաղեցնում են Վրաստանի պետական պաշտոնները: Եթե այսօր մենք` վրացի քահանաներս, չբարձրացնենք մեր ձայնը և չքննադատենք տեղի ունեցածը, ապա Աստծո դատն առաջին հերթին մեզնից կպահանջվի», -մեկնաբանելով այսպես կոչված «գաղտնի տեսանյութերը», Վրաստանի նախագահի հայտարարությունը` հայտարարել է վրաց եկեղեցու եպիսկոպոս Սպիրիդոնը:

События дня. 17 марта, Грузия
Ввиду сложных погодных условий –сильная метель, снегопад, плохая видимость и мороз, полностью приостановлено движение на горном перевале Нардеван-Родионовка, автомобильной магистрали Цалка-Ниноцминда.
«Правительство планирует осуществить реформу четырех отраслей государственной жизни. Одним из важнейших направлений является реформа системы образования. Мы планируем провести глубинную реформу образования. Так же Правительство намеренно максимально подключить молодежь в процесс проведения реформы. Мы обязательно будем учитывать мнение нашей молодежи. Естественно, что в рамках реформы системы образования так же будет проведена реформа системы студенческих самоуправлений. Мы обязательно добьемся такого результата, что студентам больше не придется выражать свое недовольство путем проведения акций протеста и путем приостановки учебного процесса», -17 марта заявил премьер министр Грузии.
«Любое слово, высказанное с целью дискредитации органов государственной безопасности –в значительной мере ослабляет нашу страну», -в ходе заседания Правительства Грузии заявил премьер министр. «Хочу напомнить нашим оппонентам, что именно в период работы нынешних властей началось проведение реформы в министерстве Внутренних Дел, в Службе Государственной Безопасности и в Прокуратуре. Именно благодаря этим реформам и благодаря участию указанных государственных органов стало возможным достижение более высокого уровня демократии в нашей стране. Напомню, что любое слово, высказанное с целью дискредитации органов государственной безопасности –в значительной мере ослабляет нашу страну. Тот факт, что реформы еще не окончены и данные государственные органы все еще нуждаются в проведении реформ, не означает, что кто либо должен позволять себе говорить с пренебрежением по отношению к данным органам», -17 марта заявил Гиоргий Квирикашвили.
Согласно решению правительства Грузии, «для лиц, желающих начать строительство гостиниц в различных регионах страны, будет с одной стороны понижена нижняя планка выдаваемого кредита, а с другой стороны –максимальный лимит будет еще больше увеличен». «В рамках программы «Производи в Грузии» правительство приняло решение о еще большей поддержке лиц желающих начать строительство гостиниц в различных регионах. Нижняя планка выдаваемого кредита будет опущена с пол миллиона лари до 200 000 лари. Что касается максимального лимита, вместо суммы в 1 000 000 лари желающие смогут получить сумму до 2 000 000 лари. Увеличение максимального лимита связано с тем, что на основе проведенного анализа выяснилось, что очень часть лица, получившие максимальный лимит, все же не смогли начать свой бизнес. Именно по этому Правительство приняло решение о повышении максимального лимита. Данное изменение должно еще больше содействовать развитию бизнеса и строительству гостиниц в регионах нашей страны».
Согласно заявлению министерства Юстиции, «в ближайшее время регистрация земельных участков в Грузии станет еще более легкой и простой процедурой». «Правительство страны уже приняло пакет законодательных изменений, которые должны способствовать снятию лишних преград для лиц, желающих зарегистрировать свои земельные участки. На сегодняшний день, в Грузии зарегистрировано всего лишь 25% от общей площади имеющихся земельных участков. Это очень низкий показатель. Уверены, что после принятия законодательных поправок еще больше людей смогут без каких то либо проблем зарегистрировать свои земельные участки», -сказано в заявлении министерства Юстиции Грузии.
«Супружеская измена является одним из самых серьезных грехов. Та женщина, видеоматериалы которой были распространены в интернете, должна покаяться. Надеюсь Бог простит ей совершенное. Но не это нас беспокоит. Нас беспокоит то -как все это было оценено. К сожалению в прессе, со стороны различных политических и общественных деятелей были сделаны неожиданные заявления. Данные заявления посеяли еще больше беспокойства у нас. Очевидно, что наше общество очень глубоко погрязло в грехе… Руководитель страны, выступает по телевиденью и говорит, что в данной ситуации нет ничего плохого. Президент заявляет, что у него очень богатый сексуальный опыт был, есть и будет. Подобные разговоры не пободают национальному руководителю страны. Разве можно представить, что нечто подобное сказал бы царь Давит Строитель?! Все это больше похоже на речь менеджера борделя, похоже на разговор сутенера, похоже на их терминологию. Вот в таком ужасном положении мы сегодня находимся, такие люди сегодня в Грузии занимают государственные посты. Если сегодня мы, грузинские священники не возвысим свой голос и не осудим происходящее, то спрос, божественный, в первую очередь будет с нас», -комментируя так называемые «тайные видео записи» и заявление президента Грузии, заявил митрополит грузинской церкви –Спиридон.