20-ամյա մարմնավաճառի կյանքի կտրուկ շրջադարձը «Մարիամի մեկ կիրակին» նոր ֆիլմում (տեսանյութ)
«Մարիամի մեկ կիրակին». այսպես է կոչվում քսանամյա մարմնավաճառ աղջկա մասին պատմող հայկական արտադրության ֆիլմը, որի պրեմիերան տեղի կունենա մարտի 24-ին «Մոսկվա» կինոթատրոնում: Ինչպես մարտի 23-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ տեղեկացրեց ֆիլմի սցենարիստ և ռեժիսոր Արշակ Ամիրբեկյանը, ֆիլմը մարմնավաճառի, բայց ոչ մարմնավաճառության մասին է. այն պատմում է մարմնավաճառությամբ զբաղվող աղջկա կյանքում կատարված կտրուկ շրջադարձի մասին այն բանից հետո, երբ նա առավոտյան հանդիպում է իր մտքերի հետ քաղաքում շրջող նկարչին:
Ըստ նրա` 45 րոպե տևողությամբ ֆիլմը նկարահանվել է երկու տարի առաջ. Գլխավոր հերոսներն են` Ռուզան Վիթը (Մեսրոպյան) և Աշոտ Ադամյանը, Արա Սարգսյանը, Քրիստինա Ադամինյան, Աննա Գևորգյանը:
«Նախապատրաստական աշխատանքները հաշվի առնելով` պետք է նշեմ, որ ֆիլմը նկարահանվել է երկուս ու կես տարի առաջ, գաղափարը ծնվել է մի փոքրիկ միջադեպից, երբ ես մի քանի տարի առաջ ձեռքս կրծքիս քայլում էի փողոցով, որտեղ մարմնավաճառներն էին կանգնում և ինձ մոտեցան մի խումբ մարմնավաճառներ. Նրանցից մեկը նայեց ինձ ու ասեց. «Հա, այս կյանքին սիրտ կդիմանա»,- նշեց Ա. Ամիրբեկյանը:
Նրա տեղեկացմամբ` ֆիլմն անկախ է բոլոր ստուդիաներից և հիմնականում նկարահանվել է իր անձնական միջոցներով: Այն ցուցադրվելու է տարբեր փառատոնների շրջանականերում, ապա տրվելու է վարձույթով:
«Մարիամի մեկ կիրակին» ֆիլմի գլխավոր հերոսուհի, դերասանուհի Ռուզան Վիթի փոխանցմամբ` տասը տարվա լռությունից հետո մեծ դժվարությամբ է համաձայնվել նկարահանվել սերիալում, քանի որ մշտապես սկզբունքորեն մերժել է նմանատիպ առաջարկները:
«Այնպես ստացվեց, որ 33-ամյակս լրանալուն պես կայացավ «Քրմուհու» պրեմիերան, ինչը ինձ համար մեծ երջանկություն էր, քանի որ հինգ տարի անընդմեջ Փարիզում նկարահանվում էի և երկու տարին մեկ ունենում էի պրեմիերա»,- ասաց Ռ. Վիթը` հավելելով, որ հայրենիք վերադառնալուն պես կարծես թե հայտնվել է ստվերում:
Նրա կարծիքով` դա երևի պայմանավորված է նրանով, որ մարդիկ մտածում են, թե ինքը դեռ Փարիզում է ապրում կամ ինչ-ինչ պատճառներով չեն առաջարկում իրեն նկարահանվել ֆիլմերում:
Դերասանուհու խոսքերով` ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու նպատակով որոշել է ընդունել Արշակ Ամիրբեկյանի առաջարկը և նկարահանվել «Մարիամի մեկ կիրակին» ֆիլմում:
Անդրադառնալով ֆիլմի էությանն ու գեղարվեստական արժեքին` Ռ. Վիթը նշեց. «Արվեստում մի այսպիսի արտահայտությւն կա.«Կարևոր չէ, թե դու ինչ ես անում, կարևոր է, թե ինչպես ես դու դա անում», հետևաբար մի փոքր համեստորեն պետք է նշեմ, որ մեր ֆիլմում այդ «ինչպես»-ը ստացվել է, քանի որ կարողացել ենք մոտենալ «ինչպես» հասկացողությանը. «ինչպես»-ը պետք է զգալ, դա բառերով ասել չես կարող, ուստի բոլորիդ հրավիրում ենք տեսնելու և գնահատելու ֆիլմը»:
Ռ. Վիթի փոխանցմամբ` ճիշտ է ինքը բավականին մեծ է իր մարմնավորած կերպարից, սակայն կարողացել է դերն այնպես կատարել, որպեսզի հանդիսատեսն այդ տարբերությունը չզգա:
Նրա կարծիքով` իրեն մարմնավաճառի դերը հաջողվել է խաղալ այն պարզ պատճառով, որ որպես հայ կին մշտապես շատ ցավով է անդրադարձել այդ թեմային: Վերջինս համոզված է` յուրաքանչյուր արտիստի պարտականությունն է անդրադառնալ մարմնավաճառությանը` այդ կերպ փորձելով փրկել խեղված ճակատագրեր:

20-year-old prostitute's life has sharply changed in the new film “Mariam’s One Sunday”.
The film of Armenian production called “Mariam’s One Sunday” is the story of 20-year-old prostitute. The premiere of motion picture will take place on March 24 in “Moscow” cinema.As of March 23, the film's screenwriter and director, informed during the press conference Arshak Amirbekyan, the film about prostitute, but not prostitution. It tells about prostitute, who’s life changes after one morning, when she meets a painter walking with his thoughts.According to him45-minute lasting film was shot two years ago.
The main characters are: Ruzan Witt (Mesropyan) and Ashot Adamyan, Ara Sargsyan, Christina Adaminyan , Anna Gevorgyan.“Taking to consideration the preparatory works, I must say that the film was shot two and a half years ago, the idea was born by a small incident. A couple of years ago I was walking down the street, putting my hand on my chest. I saw many prostitutes, they came up to me. One of them looked at me and said, "Well, how can my heart survive in this life?", - mentioned A.Amirbekyan. Film is independent from all the studios and mostly is shot in his own funds. It will be shown during various festivals, then will be rented.The film's mainheroine, the actress Ruzan Witt says that after ten years of silence, with great difficulty she agreed to star in soup opera, as always, in principle had rejected such proposals."It turned out that my 33th anniversary and the premiere of "Priestess " were at the same time, which was a great happiness for me,because five years I was acting in Paris and I had only one premiere in two years. ",- said Witt, adding that after returning home she seems to emerge in the shadows.The actress said that she accepted the proposal of A.Amirbekyan to star in “Mariam’s One Sunday”, just because of current situation.Speaking about theessence and artistic value of the film R.Witt said: “"In art, there is the following phrase:" It doesn’t matter what you do, it’s important how you do it", hence, modestly, I must say that our film has been received that "how" , because we were able to approach the "how" understanding. "How" is to feel, you cannot say it in words, so we invite you all to see and appreciate the film. "In her words, despite the fact that she is much older from her embodied character, she managed to make the audience not to feel the difference.In her opinion,she managed to play the role of prostitute for the simple reason.As a  woman she always felt very sorry about that fact.Witt is sure thatit is the responsibilityof every artist to respond to the prostitution, thus trying to save the crippled destinies.