ԵՄ-ն ուկրաինացի գիտնականներին հատկացրել է 7 մլն եվրո
Ուկրաինացի գիտնականները Եվրոպական միությունից «Հորիզոն 2020» ծրագրի շրջանակներում 7մլն եվրո են ստացել իրենց հետազոտությունները կատարելու համար:
korrespondent.net-ի փոխանցմամբ` այդ մասին իր ֆեյսբուքյան էջում հայտարարել է պատգամավոր Իրինա Գերաշենկոն:
««Էրասմուս +» ծրագրի շրջանակներում ևս հաջողությամբ զարգանում է համագործակցությունը: Այս տարի մոտ 700 ուկրաինացի ուսանողներ կրթական ծրագրերով կարող են մեկնել արևմտյան ԲՈՒՀ-եր սովորելու»,- ասել է Ի. Գերաշենկոն:
Տեղեկացվում է, որ Խարկովում Ուկրաինայի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի հարյուրից ավելի հաստատությունների գիտնականներ այսօր բողոքի ակցիա էին իրականացրել: Ցուցարարները պահանջել էին ակադեմիային հատկացնել 725 մլն գրվեն և բարձրացնել աշխատավարձները:

ЕС выделил украинским ученым семь миллионов евро
Украинские ученые получили почти 7 миллионов евро в поддержку своих исследований в рамках программы ЕС по исследованиям и инновациям Горизонт 2020. Об этом сообщила у себя в Facebook народный депутат Украины Ирина Геращенко.
Как отмечено во вторник, 29 марта, прошло заседание Комитета ВРУ по вопросам евроинтеграции, на котором было подытожено, что удалось сделать в контексте выполнения программы.
"Так же успешно развивается сотрудничество в рамках проекта "Эрасмус +". В этом году почти 700 украинских студентов по образовательным программам смогут поехать в западные вузы (в 2013-было только 80)", – рассказала Геращенко.
Как сообщал Корреспондент.net, в Харькове более сотни ученых учреждений Национальной академии наук Украины вышли на акцию протеста. Митингующие требовали выделить академии около 725 миллионов гривен и повысить зарплаты.