Ֆրանսիայում դժգոհել են աշխատանքային օրենսդրության բարեփոխումներից
Ֆրանսիայում ուսանողների, ուսուցիչների, տրանսպորտային աշխատակիցների և այլ ծառայողների դժգոհությունները կապված աշխատանքային օրենսդրության բարեփոխումների հետ ավարտվել են ոստիկանության հետ բախումներով: korrespondent.net-ի փոխանցմամբ` Փարիզի արևելքում ուսանողական բողոքի ակցիայի ընթացքում մի քանի տասնյակ դիմակներով և գլխարկներով մարդիկ ներկերով բանկաներ են նետել խանութների վրա, ինչպես նաև ավտոմեքենաներին հարվածել են բեյսբոլի մականերով:
Բախումների արդյունքում ցույցի մասնակիցները ոստիկանների վրա ձվեր և ալյուր են նետել: Շուրջ տասը մարդ ձերբակալվել է:
Բողոքի ակցիաները կաթվածահար են արել երթևեկությունը, ուսումնական և բժշկական հաստատությունների աշխտանքը, խնդիրներ են առաջացել նաև ներքին  երկաթուղային հաղորդակցության հետ կապված: Բողոքի ակցիաները հանգեցրել են նաև Էյֆելյան աշտարակի փակմանը: Վերջինիս աշխատանքն ապահովող ընկերությունը հայտարարել է, որ ոչ բավարար անձնակազմի պատճառով չեն կարող պահպանել աշտարակի անվտանգության կանոնները:
Նոր աշխատանքային օրենսդրությունը գործատուներին հնարավորություն է տալիս իր աշխատակիցներին առաջարկել շաբաթական աշխատանքային ժամերի այլընտրաքային քանակ:

Во Франции протестуют против реформ трудового законодательства
Во Франции протесты студентов, учителей, работников транспорта и других служащих, недовольных реформой трудового законодательства закончились столкновениями с полицией. На востоке Парижа в ходе студенческой демонстрации несколько десятков человек в толстовках с капюшоном и масках забросали банки и магазины краской, а также побили машины бейсбольными битами.
В результате столкновений участники митинга забросали полицейских яйцами и мукой. Около 10 человек были арестованы.
Акции протеста привели к перебоям в движении транспорта. Есть проблемы с внутренним железнодорожным сообщением, кроме того отменено около 20% рейсов в аэропорту Орли.
Возникли сбои в работе учебных и медицинских учреждений.
Также протесты привели к закрытию Эйфелевой башни. Компания, которая обеспечивает ее работу, заявила, что у нее недостаточно персонала для соблюдения норм безопасности.
Новое трудовое законодательство позволяет работодателям предлагать своим сотрудникам альтернативное количество часов работы в неделю.