Ռուսաստանի վարչապետի Բաքու կատարած այցը հայկական կողմին անհանգստանալու տեղիք է տալիս
Ռուսաստանի վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևի ապրիլի 8-ին Բաքու կատարած այցը հայկական կողմին խորհելու, ավելին, անհանգստանալու տեղիք է տալիս մի քանի պատճառով: Ստորև հարկ ենք համարում անդրադառնալ այդ պատճառներին:
1. Առաջին հերթին հիշեցնենք, որ այս այցը նախապես նշանակված չէր և կայացավ նախապես պլանավորված Երևան այցին հատկացված ժամանակի հաշվին: Իսկ դա, ինչպեա հայտնի է, դիվանագիտական էթիկայի կոպիտ խախտում է:
2. ՌԴ վարչապետ Մեդվեդևը Բաքու կատարած իր այցի շրջանակներում հայտարարել էր, որ Ադրբեջանի հետ ՌԴ հարաբերությունները ձևավորվել են դարերի ընթացքում: Նմանօրինակ հայտարարությունը բացարձակ չի համապատասխանում պատմական ճշմարտությանը: Ավելին՝ սա դեմ է հայկական կողմի դիրքորոշման հիմնաքարերից մեկին:
3. Նախքան Բաքու մեկնելը Հայաստանում Մեդվեդևը այցելել էր Ծիծեռնակաբերդ, իսկ Բաքվում այցելել էր Շահիդների ծառուղի, որտեղ թաղվում են Ադրբեջանի զոհած զինվորները: Ծիծեռնակաբերդն ու Շահիդների ծառուղին դիվանագիտական տեսանկյունից համարժեք քայլեր չեն: Բալանսի պահպանման տեսանկյունից Մեդվեդևը կամ պետք է Երևանում այցելեր Եռաբլուր կամ Բաքվում չգնար Շահիդների ծառուղի: Այլապես ռուսական դիվանագիտության անկողմնակալության մասին խոսք անգամ չի կարող լինել:
4. Բաքվում Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպման ընթացքում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը բնականաբար հղում էր կատարել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի րեզոլյուցիաներին: Խոսքը 1993 թվականին ընդունված ՄԱԿ-ի ԱԽ 822, 853, 874 և 884 րեզոլյուցիաների մասին է, որոնք կոչ են անում հակամարտության կողմերին անմիջապես դադարեցնել ռազմական գործողությունները, իսկ հայկական կողմին՝ դուրս բերել հայկական զորքերը Քելբաջարից, Զանգիլանից, Աղդամից, Ֆիզուլիից, Ջեբրայիլից ու Քուբադլիից: Այս փաստաթղթերը կոչ են անում նաև ապահովել կոնֆլիկտից վնաս կրած անձանց ապահով վերադարձը իրենց բնակության վայրեր:
Ադրբեջանը սելեկտիվ մոտեցում ունի այս փաստաթղթերին: Պարբերաբար խախտելով հրադադարը՝ պահանջում է հայկական կողմից բավարարել տարածքների վերադարձի կետը: Ավելին՝ ադրբեջանական քարոզչական մեքենան բազմիցս կիրառել է այս փաստաթղթերը, որպեսզի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի աշխատանքը հողին հավասարեցնի ու փորձի փոխել բանակցությունների ֆորմատը:
Ի պատասխան Ալիևի վերոհիշյալ հայտարարության՝ Մեդվեդևը նշել էր. «Մենք, որպես Մինսկի խմբի մասնակից, որպես պատասխանատու պետություն, ՄԱԿ-ի ԱԽ մշտական անդամ, հավատարիմ ենք այն մոտեցումներին, որ ձեւակերպված են Միավորված ազգերի կազմակերպության մակարդակով»: Իրականում օբյեկտիվության տեսանկյունից Մեդվեդևը հղում պետք է կատարեր ավելի շուտ Մադրիդյան սկզբունքներին, և ոչ թե ՄԱԿ-ի պրոցեդուրաներին, հակառակ դեպքում առնվազն հռետորական մակարդակում ՌԴ-ն սատարում է ադրբեջանական քարոզչությանը:
5. Եթե համեմատենք Մեդվեդևի հանդիպումը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ, ապա կարելի է այն ձևակերպել, որպես հայկական կողմի բողոքների լսում: ՀՀ նախագահն այս հանդիպմանը դժգոհություն էր հայտնել երկու հիմնական պատճառով՝ ԵԱՏՄ վարչապետների մակարդակով հանդիպման տեղափոխման և Ադրբեջանին ռուսական զենքերի վաճառքի: Ի պատասխան առաջինի՝ Մեդվեդևը հայտնել էր, որ ինչ-որ տեղ կարելի է հասկանալ ԵԱՏՄ վարչապետների պահելաձևն ու որոշումները՝ փաստացի արդարացնելով Ղազախստանի ու Բելառուսի ադրբեջանամետ կեցվածքը:
Երկրորդ բողոքի պատասխանը Մեդվեդևը տվեց արդեն Մոսկվայում: Երևան և Բաքու կատարած իր այցից հետո՝ Դմիտրի Մեդվեդևը «Ռոսսիա 1» հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը շարունակելու է զենք մատակարարել կողմերին, քանի որ, եթե դա Մոսկվան չանի, կանի մեկ ուրիշը: Հիշեցնենք, որ նմանօրինակ հայտարարությունները անհիմն են, քանի որ Մինսկի խմբի անդամ մի շարք երկրներ հրաժարվում են հակամարտության երկու կողմին էլ զենք ու զինամթերք մատակարարել, ինչպես օրինակ Ֆրանսիան և ԱՄՆ-ն: Ադրբեջանին զենք մատակարարում են հիմնականում Իսրայելը, Թուրքիան և Ռուսաստանը, ընդ որում մատակարարավող ռուսական զենքերից ոմանց ալտերնատիվ տարբերակները Բաքուն կարող էր գնել միայն զարգացած ռազմական արդյունաբերություն ունեցող երկրներից, ինչպես օրինակ ԱՄՆ-ից ու Ֆրանսիայից: Իսկ վերջիններս, ինչպես ասացինք, Ադրբեջանին զենք չեն վաճառում:

5 наблюдений о визите Медведева в Азербайджан
Визит Дмитрия Медведева в Баку 8 апреля вызывает больше беспокойства по нескольким причинам. Ниже мы считаем необходимым осветить эти причины:
1. Прежде всего, напомним, что этот визит не был запланирован заранее и состоялся за счет времени, выделенного на визит в Ереван. И это, как известни, грубое нарушение дипломатического этикета.
2. В рамках своего визита в Баку, премьер-министр России Дмитрий Медведев заявил, что отношения России с Азербайджаном формировались на протяжении веков. Такое утверждение совершенно не соответствует историческим фактам. Кроме того, это один из краеугольных камней в позиции армянской стороны.
3. Перед отъездом в Баку Медведев в Ереване посетил мемориал памяти жертвам геноцида, а в Баку, посетил Аллею Шахидов где установлены могилы погибших азербайджанских солдат. С дипломатической точки зрения Медведев для поддержания баланса не должен был посещать Аллею Шахидов в Баку или по крайней мере в Ереване посетить Ераблур (воееное кладбище). В данном случае о беспристрастности российской дипломатии не может быть и речи.
4. В ходе встречи с Ильхамом Алиевым в Баку, президент Азербайджана, естественно, ссылался на резолюции Совета Безопасности ООН. Речь идет о принятых в 1993 году резолюциях совбеза 822, 853, 874 и 884, которые призывают стороны конфликта немедленно прекратить боевые действия, а армянскую сторону, вывести армянские войск из Кельбаджара, Зангилана, Агдама, Физули, Джебраила и Кубадли. Эти документы призывают также обеспечить безопасное возвращение домой лиц, которым нанесен ущерб в конфликте.
У Азербайджана селективный подход к этим документам. Переодически, нарушая режим прекращения огня, Азербайджан требует от армянской стороны удовлетворить пункт о возвращении земельных пространств. Кроме того, азербайджанская пропагандистская машина использовала эти документы для того, чтобы сравнять с землей подготовительную работу Минской группы ОБСЕ и пыталась изменить формат переговоров.
В ответ на это вышеупомянутое заявление Алиева, Медведев сказал. "Мы, как член Минской группы, как ответственная страна, постоянный член Совета Безопасности ООН, придерживаемся подхода, который сформирован на уровне Организации Объединенных Наций." На самом деле с точки зрения объективности Медведев должен был ссылаться на Мадридские принципы, а не на процедуры ООН, иначе как минимум на риторическом уровне РФ поддерживает азербайджанскую пропаганду.
6. Если сравнить встречу Медведева с президентом Армении Сержем Саргсяном, то она может быть сформулирована как слушание жалоб от армянской стороны. Жалоба президента РА была по двум основным причинам: перенесенный саммит ЕАЭС (на уровне премьеров) и продажа российского оружия Азербайджану. В ответ на первое, Медведев сказал, что в какой-то степени можно понять поведение и решения премьеров Евразийского экономического союза, фактически оправдывая проазербайджанскую позицию Казахстана и Беларусии.
Медведев дал ответ по поводу второй жалобы уже в Москве после своего визита в Баку и Ереван в интервью телеканалу "Россия".  Дмитрий Медведев заявил, что Россия продолжит поставлять оружие обеим сторонам, так как если Москва перестанет это делать, кто-то другой станет продавать им оружие. Напомним, что подобные заявления являются необоснованными, так как основное число стран-членов Минской группы, отказались поставлять оружие и боеприпасы обеим сторонам конфликта, например, такие как Франция и Соединенные Штаты. Поставляют оружие в Азербайджан, в основном: Израиль, Турция и Россия․Некоторые альтернативные варианты российского оружия Баку мог купить только у передовых стран с развитой военной промышленностью, таких как США и Франция. Однако, последние, как мы уже отметили, отказались продавать оружие Азербайджану.