Հարութ Սասունյան.Հրեա առաջադեմ մտավորականը դատապարտում է Իսրայելի մահացու զենքի վաճառքը Ադրբեջանին
Անցյալ շաբաթ Արցախի դեմ լայնածավալ հարձակման ժամանակ ադրբեջանցի զինվորականները սպանեցին և վիրավորեցին տասնյակ հայ զինվորների և խաղաղ բնակիչների՝ օգտագործելով Իսրայելից և Ռուսաստանից ձեռքբերված միլիարդավոր դոլարների արդիական զենքեր:
Հայաստանի կառավարությունը և աշխարհասփյուռ հայությունը մեղադրեցին թե Իսրայելին, թե Ռուսաստանին, որոնք պատասխանատվություն են կրում վերջին ադրբեջանական հարձակումից զոհված անմեղ հայերի արյան համար:
Պրոֆ. Իսրայել Չարնին, իբրև արդարամիտ հրեա և մարդու իրավունքների ջատագով, չէր կարող լուռ մնալ, իմանալով, որ իր երկիրը՝ Իսրայելը, դերակատարություն է ունեցել հայերի արյունահեղության մեջ: Որպես Երուսաղեմի Հոլոքոստի և ցեղասպանության ինստիտուտի գործադիր տնօրեն, դոկտ. Չարնին խիստ քննադատական հոդված է ուղարկել իսրայելական «Հաարեց» (Haaretz) թերթին, հետևյալ գրգռիչ վերնագրով. «Արդյոք Իսրայելը անօդաչու թռչող սարք կվաճառե՞ր Հիտլերին»: Ահա թե նա ինչ է գրում.
«Եթե նացիստները բնավ սպանած չլինեին հրեաներին, այլ «միայն», ենթադրենք ատելի սլավոնացիներին, գնչուներին և Եհովայի վկաներին, և եթե մեր սիրելի Իսրայելի պետությունը այն ժամանակ գոյություն ունենար, արդյոք դուք կհամաձայնեի՞ք, որ մենք զենք վաճառեինք նացիստներին:
«Հաղորդում են, որ Իսրայելը միլիարդավոր դոլարների զենք է վաճառել, ներառյալ այնպիսի կառավարությունների, որոնք սպանում են կամ սպառնում են հարձակվել տուժած ժողովուրդների վրա: Անցյալ շաբաթ լուր ստացվեց, որ իսրայելական անօդաչու թռչող սարքը, մեր հսկայածավալ զենքի գնորդ Ադրբեջանի կողմից վեց հայերի մահվան պատճառ է դարձել Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում:
«Ես ամաչում եմ:
«Հայերը 100 տարի առաջ տեղի ունեցած այն մեծ ցեղասպանության զոհերն են, որը նույնիսկ որոշ իսրայելցի մտավորականներ անվանել են «Հայկական Շոա», այդ թվում՝ Բար-Իլանի համալսարանից: Նրանց ազգային և մշակութային մտահոգության մեծ մասը շարունակում է կենտրոնացած մնալ այդ ցեղասպանության հիշողության վրա (մեզ՝ հրեաներիս, ծանոթ է, այնպես չէ՞): Տարիներ ի վեր, մենք՝ իսրայելցիներս, լեյբորիստական կամ «Լիկուդ» կուսակցության գլխավորությամբ, վիրավորել և ցավ ենք պատճառել հայ ժողովրդին՝ մերժելով պաշտոնապես ճանաչել նրանց ցեղասպանությունը: Արդյոք մենք ինքներս կհանդուրժեի՞նք այլ կառավարության, ենթադրենք Միացյալ Նահանգներին կամ Անգլիային, որոնք մերժեին ճանաչել Հոլոքոստը՝ հանցավոր կառավարության հետ իրենց ունեցած իրապաշտական քաղաքական շահերից ելնելով:
«Մի բարձրաստիճան հայ պաշտոնյա մեզանից մի քանիսին գրել է Իսրայել՝ իր խոր ցավն ու վրդովմունքն արտահայտելով ոչ միայն Հայոց ցեղասպանության մեր վախկոտ ու շահամոլական ժխտումների, այլ նաև՝ Ադրբեջանի հետ մեր սերտ ռազմական դաշինքի համար: Ես հիշում եմ, թե ինչպես է հնում Նաթան մարգարեն զայրացել Դավիթ թագավորի վրա՝ չնայած անձնական ոճիրի համար. Բավարար չէր, որ դու սպանեցիր նրան, այլ նաև շա՞հ ապահովեցիր այդ ստոր արարքից: Ադրբեջանցիները թուրքական ժողովուրդ են, որոնք հավատարիմ են Թուրքիայի արտառոց և ֆաշիստական ավանդույթին՝ խեղաթյուրելու պատմությունը և ժխտելու Հայոց ցեղասպանությունը:
«Ընդհանրապես, մենք՝ իսրայելցիներս, ինչքա՞ն ենք ցանկանում ամրապնդել մեր տնտեսությունը շահութաբեր զենք վաճառելով: Իհարկե, աշխարհում «բոլորն» են դրանով զբաղված, բայց արդյոք մենք ևս պե՞տք է հետևենք նրանց օրինակին: Արդյոք մենք հրաժարվե՞լ ենք Իսրայելի կերպարից/երազանքից՝ որպես այս մոլորակի ժողովուրդների բարոյական առաջնորդի: Արդյո՞ք սա ձանձրալի, միամիտ և երեխայական գաղափար է այս խելահեղ ավերիչ և ինքնաոչնչացվող աշխարհում:
«Այլընտրանքային հայեցակարգ կարող է լինել, որ նախևառաջ Իսրայելի պաշտպանության համար մեր զենքերը կարող ենք նաև վաճառել միայն ճնշված ժողովուրդներին, որոնց զանգվածային ոչնչացման վտանգ է սպառնում, և/կամ դաշնակիցներին, ինչպիսին Միացյալ Նահանգներն է, որը հիմնականում հանձնառու է տարածել ժողովրդավարական արժեքներ և խաղաղություն: Իհարկե, մենք դեռ կարող ենք որոշ սխալներ թույլ տալ, բայց գոնե մեր խիղճը ավելի մաքուր կլինի, որ զենք չենք ուղարկել «նացիստներին»:
«Ես իմ հայ գործընկերներին և բարեկամներին միայն կարող եմ ասել՝ ես որպես հրեա և իսրայելցի, սարսափած եմ և զայրացած»:
Պրոֆ. Չարնիի կոշտ խոսքերը լիովին արդարացված են, քանի որ թե իսրայելցի, թե ռուս պաշտոնյաներն անամոթաբար խոստացել են շարունակել հավելյալ զենք վաճառել Ադրբեջանին...
Դոկտոր Չարնին երբեք չի խուսափել իր քննադատական տեսակետները արտահայտնել Իսրայելի անբարո քաղաքականության մասին հայկական հարցերի վերաբերյալ: 2001 թ. իր ջախջախիչ նամակում նա ասել է Իսրայելի արտգործնախարար Շիմոն Պերեսին. «Դուք անցել եք բարոյական այն սահմանը, որը չպետք է իրեն թույլ տա ոչ մի հրեա... Իբրև հրեա և իսրայելցի, ես ամաչում եմ, որ այժմ Հայոց ցեղասպանության փաստացի հերքման մեջ Դուք այնքան հեռու եք գնացել, որը նման է Հոլոքոստի ժխտմանը»:
Պրոֆ. Չարնին պետք է բարձր գնահատականի արժանանա իր խիզախ և արդարամիտ դիրքորոշման համար՝ հանդիմանելով իր սեփական երկրի անզգա առաջնորդներին...

Арут Сасунян.Прогрессивная еврейская интеллигенция осуждает продажи Израилем оружия Азербайджану
В ходе широкомасштабного наступления на Арцах азербайджанские войска убили и ранили десятки армянских солдат и мирных жителей, используя закупленное на миллиарды долларов в Израиле и России современное вооружение.
Правительство Армении и армянство всего мира обвинили как Израиль, так и Россию, которые несут ответственность за кровь невинных армян, погибших в ходе азербайджанской агрессии.
Профессор Исраэль Чарни, как прогрессивный еврей и радетель прав человека, не мог молчать, зная, что его страна Израиль сыграла роль в убийствах армян. Исполнительный директор Иерусалимского института холокоста и геноцида доктор Чарни опубликовал в «Гаарец» осуждающую статью, заглавие которой говорило само за себя: «Израиль стал бы продавать беспилотники Гитлеру?»
Вот что он пишет: «Если б нацисты не убивали евреев, а «только», скажем, более ненавистных славян, цыган и Свидетелей Иеговы, и если б тогда существовал наш любимый Израиль, согласились бы мы продавать оружие нацистам?».
«Сообщаю, что Израиль продал оружия на миллиарды долларов в том числе таким правительствам, которые угрожали и угрожают совершить агрессию в отношении пострадавших народов. На прошлой неделе стало известно, что израильские беспилотники были использованы покупателем нашего оружия Азербайджаном для убийств людей в регионе Нагорного Карабаха».
«Мне стыдно».
«Армяне стали жертвами геноцида 100 лет назад, который даже некоторые израильские интеллигенты называют «Армянский шоа», в том числе, в университете Бар-Илан. Большая часть их национальных и культурных эмоций продолжает концентрироваться на памяти о геноциде (нам, евреям, это же знакомо). Долгие годы мы, израильтяне, во главе с Лейбористской партией или «Ликудом», оскорбляли и причиняли боль армянскому народу, отказываясь признавать их геноцид. Разве мы потерпели бы правительство, скажем, США или Англии, если б они отказались признать Холокост, исходя из общих с преступным режимом меркантильных интересов?»
«Один высокопоставленный армянин написал некоторым из нас в Израиль, изъявив глубокую боль и гнев не только в связи с нашей трусливой и меркантильной позицией по вопросу о признании Геноцида армян, но и наших тесных военных отношений с Азербайджаном. Помнится, пророк Натан разгневался на царя Давида – ты не только убил его, но и извлек выгоду из этого преступления? Азербайджанцы – тюркский народ, который привержен странной фашистской турецкой традиции искажать историю и отрицать Геноцид армян».
«В целом, хотим ли мы, израильтяне, укрепить свою экономику продажей оружия? Конечно, в мире «все» этим занимаются, но разве нам нужно следовать их примеру? Разве мы отказались от израильского имиджа-мечты – стать нравственными лидерами на этой Земле. Разве это наивная, докучливая и инфантильная идея в этом сумасшедшем и разрушительном мире?»
«Альтернативной доктриной может стать то, что Израиль будет продавать созданное для нашей защиты оружие только пострадавшим народам, которым грозит опасность истребления, или союзникам, таким, как США, которые распространяют демократические ценности и мир. Мы, конечно, пока можем позволить себе некоторые ошибки, но наша совесть была бы чище, если б мы не продавали оружие «нацистам»».
«Своим армянским коллегам и друзьям я могу сказать только одно – я как еврей и израильтянин возмущен до крайности».
Категоричные слова профессора Чарни полностью оправданы, поскольку и российские, и израильские чиновники бесстыдно обещали продолжать поставки оружия Азербайджану…
Доктор Чарни никогда не скрывал своего критичного отношения к безнравственной политике  Израиля, касающейся армянского вопроса. В 2001 году в своем сокрушительном письме он сказал министру иностранных дел Шимону Пересу: «Вы пересекли грань нравственности, чего не должен позволять себе ни один еврей… Как еврей и израильтянин я стыжусь, что в деле отрицания Геноцида армян вы зашли так далеко, что это напоминает отрицание Холокоста».
Профессор Чарни должен удостоиться высоких оценок за свою разумную и смелую позицию, которая сталкивается с бесчувственными лидерами его собственной страны…