Կաշառք վերցնելու փորձի ժամանակ ձերբակալվել է վրացական մաքսատան սպան
Վրաստանի Ֆինանսների նախարարությանը կից Հետաքննչական Ծառայության հայտարարության համաձայն` «Մայիսի 5-ին վրաց-ադրբեջանական սահմանի «Մտկվարի» անցակետում կաշառք վերցնելու փորձի ժամանակ ձերբակալվել է վրացական մաքսատան սպան:
Մաքսատան սպան, անտեսելով օրենքը, փորձում էր գումար` կաշառք վերցնելով վրացական տարածք անցկացնել խոշոր քանակությանբ դեղորայք Ադրբեջանից: Հարուցվել է քրեական գործ», -ասված է Վրաստանի Ֆինանսների նախարարության հայտարարությունում:
«Յուրաքանչյուր լրացուցիչ բեռնատար-կոնտեյներ, որն անցնում է մեր երկրի տարածքով, ստեղծում է նոր աշխատատեղ և ամրապնդում է մեր երկրի տարանցիկության գործառույթը», -մեկնաբանելով երկրի սևծովյան ծովափնյա կոնտեյների նոր պահուստի շինարարության սկիզբը` մայիսի 5-ին հայտնել է Վրաստանի վարչապետը: Կոնտեյների նոր պահուստի շինարարությունն իրականցնում է «Այսբերգ Փոթի» ընկերությունը: Ներդրման ծրագրված գումարը կազմում է 400 000 լարի: Վրաստանի վարչապետի խոսքերի համաձայն` «Վրաստանի տարածքով փոխադրվող բեռնատար-կոնեյզների ծավալը տարեցտարի աճում է, ինչը նոր լոգիստիկ կենտրոնների ստեղծման անհրաժեշտություն է ստեղծում»: «Տարեցտարի մեր երկիրը ավելի ու ավելի շատ է իրացնում իր տարանցիկ հնարավորությունները: Տարանցիկ բեռների ծավալի աճը անմիջականորեն կապված է մեր երկրում նոր աշխատատեղերի քանակի աճի հետ», -հայտարարել է Վրաստանի վարչապետը: Հետաքրքիր է, որ հենց վրացական վիճակագրության համաձայն` 2015-16թթ. Վրաստանի տարածքով անցնող տարանցիկ բեռների ծավալը կտրուկ նվազել է:
Մայիսի 4-ին Եվրոպայի Խորհրդի անդամ-երկրների նախարարների տեղակալների Հանձնաժողովի նիստ է տեղի ունեցել, որի ընթացքում ձայների մեծամասնությամբ ընդունվել է «Եվրոպայի Խորհուրդը և բախումները Վրաստանում» անվամբ բանաձևը: Ընդունված բանաձևի համաձայն` Եվրոպայի Խորհրդի անդամ-երկրները կոչ են անում Ռուսաստանին ապահովել բռնագրավված տարածքներում վրաց բնակչության իրավունքների պաշտպանությունը: «Ռուսաստանը` որպես վրացական բռնագրավված տարածքների վրա անմիջական վերահսկողություն իրականացնող պետություն, պարտավոր է ապահովել տվյալ տարածքներում ապրող վրացի բնակչության իրավունքների պաշտպանությունը: Անհրաժեշտ է ապահովել վրացերենով կրթություն ստանալու վրաց բնակչության իրավունքի իրականացումը: Նաև պետք է փախստականների անվտանգ տեղաշարժման և իրենց տները արժանապատվորեն վերադառնալու իրավունքի ապահովման համար պայմաններ ստեղծվեն: Անհրաժեշտ է պաշտպանել վրացի բնակչությանը խտրական վերաբերմունքից», -ասված է բանաձևի տեքստում:
Մայիսի 5-ին Վրաստանի Մարդու Իրավունքների Պաշտպանը հաշվետվությամբ հանդես է եկել մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերով Խորհրդարանական հանձնաժողովում: «Ինչպես 2014թ.-ին, անցյալ տարվա ընթացքում ևս ոստիկանների կողմից լիազորությունների չարաշահման միտումներ են ի հայտ եկել կասկածյալ հանցագործներին ձերբակալելիս: Գոյություն ունեն բազմաթիվ դեպքեր, երբ ոստիկանները կասկածվող հանցագործներին ձերբակալելիս ավելորդ ուժ են գործադրել և գերազանցել են իրենց լիազորությունները», -ելույթ ունենալով Վրաստանի Խորհրդարանում` հայտնել է Մարդու Իրավունքների Պաշտպանը:
«Վրաստանում քաղաքացիների անձնական կյանքի իրավունքների խախտումը լայանծավալ բնույթ է ստացել: Հաստատվել են կտտանքի, անմարդկային վերաբերմունքի և քաղաքացիների անձնական արժանապատվության ստորացման այլ փաստեր: Հաստատվել են քաղաքացիների անձնական կյանքն արտացոլող տեսանյութերի տարածման, ինչպես նաև մասնավոր հեռախոսային խոսակցությունների հրապարակումների դեպքեր: Անպատժելիության ախտանիշը և նման փաստերի ոչ արդյունավետ հետաքննությունը հանգեցրել է նրան, որ 2016թ. մարտին գրանցվել է քաղաքացիների անձնական կյանքի ոտնահարման փաստերի աննախադեպ աճ», -մայիսի 5-ին հայտարարել է Վրաստանի Մարդու Իրավունքների Պաշտպանը:

События дня. 5 мая, Грузия
Согласно заявлению Следственной Службы при министерстве финансов Грузии «5 мая, на контрольно-пропускном пункте «Мтквари» -грузино-азербайджанской границы, при попытке получения взятки был задержан офицер грузинской таможни. Офицер таможни, в обход закона, пытался, за крупную сумму –взятку, пропустить на территорию Грузии крупную партию медикаментов из Азербайджана. Возбуждено уголовное дело», -сказано в заявлении министерства Финансов Грузии.
«Каждый дополнительный контейнер, который проходит по территории нашей страны, создает новое рабочее место и усиливает транзитную функцию нашей страны», -комментируя начало строительства нового склада контейнеров, на черноморском побережье страны, 5 мая заявил премьер министр Грузии. Строительство нового склада контейнеров осуществляет компания «Айсберг Поти». Сумма запланированной инвестиции составляет 400 000 лари. По словам премьер министра Грузии «с каждым годом объем перевозимых по территории Грузии контейнеров –растет, что создает необходимость создания новых логистических центров». «С каждым годом наша страна все больше и больше реализует свои транзитные возможности. Рост объема транзитных грузов прямо связан с увеличением количества новых рабочих мест в нашей стране», -заявил премьер министр Грузии. Интересно, что согласно грузинским же статистическим данным, в 2015-16 году объем транзитных грузов проходящих по территории Грузии –резко снизился.
4 мая состоялось заседание Комитета заместителей министров стран-членов Совета Европы, в ходе которого, большинством голосов была принята резолюция под названием «Совет Европы и конфликты в Грузии». Согласно тексту принятой резолюции страны-члены Совета Европы призывают Россию обеспечить защиту прав грузинского населения на оккупированных территориях. «Россия, как страна, которая осуществляет непосредственный контроль над оккупированными грузинскими территориями должна обеспечить защиту прав грузинского населения, проживающего на данных территориях. Необходимо обеспечить выполнение права грузинского населения получать образование на грузинском языке. Так же должны быть созданы условия для безопасного перемещения беженцев и для обеспечения их права на достойное возвращение в свои дома. Необходимо защитить грузинское население от дискриминационного отношения», -сказано в тексте резолюции
5 мая Народный Защитник Грузии с докладом выступил в парламентском комитете по вопросам защиты прав человека. «В течении прошедшего года, так же как и в 2014 году, проявилась тенденция превышения полномочий со стороны полицейских, во время задержания предполагаемых преступников. Существуют множество случаев, когда полицейские во время задержания предполагаемых преступников применяли излишнюю силу и превышали свои полномочия», -выступая в Парламенте Грузии заявил Народный Защитник.
«В Грузии, нарушение права граждан на личную жизнь, приняло масштабный характер. Были зафиксированы случаи пыток, негуманного обращения и другие факты унижения личного достоинства граждан. Зафиксированы случаи распространения видео материалов отображающих личную жизнь граждан, а так же публикация содержания частных телефонных разговоров. Синдром безнаказанности и неэффективное расследование подобных фактов привело к тому, что в марте 2016 года зафиксировался беспрецедентный рост фактов нарушения частной жизни граждан», -5 мая заявил Народный Защитник Грузии.