12-05-2016 18:51:13 | Վրաստան | Ի՞նչ է գրում մամուլը
Վրացի փորձագետ Վախտանգ Մայիսայայի կարծիքով «Եժեթե Վրաստանը դառնա ՆԱՏՕ-ի անդամ, դա չի նշանակում, որ երկիրը հրաժարվում է Աբխազիայից և Հարավային Օսեթիայից»: «2008թ.-ի պատերազմը ցույց տվեց, որ Ռուսաստանը կարող է ամբողջ Վրաստանը բռնագրավել: Անեքսիան ևս բացառված չէ: Ցավոք, Ռուսաստանի հետ պատերազմը հեռավոր հեռանկար չէ, քանի որ այսօր ևս Վրաստանը գտնվում է Ռուսաստանի հետ պատերազմական իրավիճակում: Միջազգային իրավական կարգավիճակի համաձայն` մենք գտնվում ենք պատերազմական իրավիճակում: «Մեդվեդև-Սարկոզի» համաձայնությունը պատերազմական գործողությունների դադարեցման համաձայնություն է: Դա խաղաղության մասին համաձայնություն չէ, դա խաղաղության պայմանագիր չէ: Ռուսաստանի կողմից սողացող բռնագրավումը ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ պատերազմական ագրեսիայի շարունակություն», -մայիսի 12-ին հայտարարել է փորձագետ Վախտանգ Մայիսայան:
Մայիսի 12-ին ԱՄՆ-ի Կոնգրեսում Վրաստանի իրավիճակի մասին հայտարարությամբ ներկայացել է կոնգրեսական Թէդ Փոմը: «Վրաց ժողովուրդը և նրա կառավարությունը կիսում է մեր արևմտյան արժեքները: Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները պետք է բարձրաձայն հաստատի իր դիրքորոշումը և պետք է աջակցի նրա ուղին դեպի ՆԱՏՕ: ԱՄՆ-ն պետք է միանա Վրաստանի հետ ազատ առևտրի ռեժիմի հաստատման հարցի քննարկմանը: Դա հարկավոր է, որպեսզի մեր երկրներում ստեղծվեն նոր աշխատատեղեր, և որպեսզի մենք ցույց տանք բոլորին, որ Վրաստանը ԱՄՆ-ի յուրահատուկ ընկերն է: ԱՄՆ-ն և ՆԱՏՕ-ի մեր դաշնակիցները պետք է հաստատակամություն ցուցաբերեն և աջակցեն Վրաստանին», -ելույթ ունենալով ԱՄՆ-ի Կոնգրեսում` հայտարարել է Թէդ Փոմը:
«ԱՄՆ-ի Կոնգրեսում արված ցանկացած հայտարարություն կարևոր է, քանի որ ԱՄՆ-ն աշխարհի խոշորագույն ժողովրդավարությունն է: Երբ ԱՄՆ-ն խոսում է Վրաստանի մասին, դա միշտ էլ կարևոր է: Անկախ նրանից մեզ դուր է գալիս այն, ինչ ասում են, թե ոչ», -մայիսի 12-ին հայտարարել է Հանրապետական կուսակցության անդամ, խորհրդարանական մեծամասնության ներկայացուցիչ Լևան Բերձենիշվիլին:
Մայիսի 11-ի ուշ գիշերը տեղի ունեցած ուժեղ անձրևի և կարկուտի արդյունքում լուրջ վնաս են կրել Կախեթի և Քարթլի շրջանների բնակիչների գյուղատնտեսությունները: Հատկապես մեծ վնաս է հասցվել Կախեթի նահանգի Թելավի շրջանին: Գյուղացիների հայտարարությունների համաձայն` կարկուտը ոչնչացրել է խաղողի վազերի և մրգատու այգիների մի քանի հեկտար: «Կորսված է բերքի շուրջ 80%-ը: Հակակարկտային համակարգերը դեռևս միացված չեն, և մեր բերքը գրեթե ամբողջությամբ ոչնչացված է», -հայտարարում են Կախեթի շրջանի գյուղացիները:

Согласно мнению грузинского эксперта Вахтанга Маисаи, «если Грузия станет членом НАТО, это вовсе не означает, что страна отказывается от Абхазии и Южной Осетии». «Война 2008 года показала, что Россия может осуществить оккупацию всей Грузии. Аннексия так же не исключена. К сожалению, война с Россией не является далекой перспективой, так как и сегодня Грузия находится в состоянии войны с Россией. Согласно международно-правовому статусу мы находимся в состоянии войны. Соглашение «Медведев-Саркози» является соглашением о прекращении военных действий. Это не соглашение о мире, это не мирный договор. Ползучая оккупация России это ни что иное, как продолжение военной агрессии», -12 мая заявил эксперт Вахтанг Маисая.
12 мая в Конгрессе США, с заявлением о ситуации в Грузии выступил конгрессмен Тэд Пом. «Грузинский народ и его правительство разделяет наши западные ценности. Соединенные Штаты Америки должны громогласно зафиксировать свою позицию и должны поддержать Грузию на ее пути к НАТО. США должны подключиться к диалогу по вопросу установления режима Свободной торговли с Грузией. Это нужно для того, что бы в наших странах были бы созданы новые рабочие места и для того, что бы показать всем, что Грузия является особенным другом США. США и наши союзники по НАТО должны проявить твердость и должны поддержать Грузию», -выступая в Конгрессе США заявил Тэд Пом.
«Любое заявление, сделанное в Конгрессе США является важным, так как США –крупнейшая в мире демократия. Когда США говорит о Грузии, это всегда важно. Не смотря на то –нравится нам или нет то, что говорят», -12 мая заявил представитель парламентского большинства от партии Республиканцев Леван Бердзенишвили.
В результате прошедшего 11 мая поздно ночь сильного дождя и града, был нанесен серьезный ущерб сельским хозяйствам жителей регионов Кахетия и Картли. Особенно большой ущерб был причинен Телавскому району региона Кахетия. Согласно заявления крестьян град уничтожил несколько гектаров виноградников и фруктовых садов. «Потеряно около 80% урожая. Противоградовые системы, пока что не включены и наш урожай почти полностью уничтожен», -заявляют крестьяне региона Кахетии.