Ընտրական օրենսգրքի վերաբերյալ 8 առաջարկ
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» ՀՀ Կառավարություն և Ազգային ժողովի պետաիրավական հարցերի հանձնաժողով է ուղարկել մի շարք առաջարկություններ՝ կապված ՀՀ Ընտրական օրենսգրքի նախագծի հետ: Փաստաթղթում տեղ են գտել նախկինում հիմնականում չքննարկված, ինչպես նաև կոնկրետ ձևակերպում պահանջող առաջարկությունները:
Մասնավորապես, թվով 8 առաջարկությունները հետևյալի մասին են՝
Քվեարկության մասնակցած անձանց ցուցակների հասանելիությունը: Համաձայն մեր առաջարկի, քվեարկության հաջորդ օրը տարածքային ընտրական հանձնաժողովները կուսակցությունների ու դիտորդական կազմակերպությունների դիմումի հիման վրա վերջիններիս տրամադրում են էլեկտրոնային գրանցման սարքերի միջոցով գրանցված բոլոր ընտրողների հերթական համարների ցանկը:
Նախկինում առկա տարընկալումները բացառելու նպատակով օրենքում հստակ սահմանել, որ դիտորդները, ԶԼՄ ներկայացուցիչներն ու վստահված անձինք իրավունք ունեն քվեարկության օրը ժամը 20:00-ից հետո մուտք գործել տեղամաս:
Հստակ ամրագրել այն դեպքերը, երբ դիտորդին, ԶԼՄ ներկայացուցչին կամ վստահված անձին կարելի է հանել ընտրական տեղամասից: Այս մասով առաջարկվում է նաև սահմանել իրավական վարչարարության հիմունքներին համապատասխանող խիստ ընթացակարգ:
Նախկինում առկա տարընկալումները բացառելու և ԿԸՀ պաշտոնական պարզաբանումը օրենսգրքում ներառելու նպատակով օրենքում հստակ սահմանել, որ դիտորդները, ԶԼՄ ներկայացուցիչներն ու վստահված անձինք իրավունք ունեն առանց լուսանկարահանելու, պատճենահանելու և քաղվածքներ կատարելու ծանոթանալ ընտրողների ստորագրած ցուցակներին ու քվեարկության կտրոններին:
Սահմանել, որ ընտրողների գրանցման էլեկտրոնային սարքերի էկրանին միշտ երևա քվեարկած ընտրողների թիվը, իսկ քվեարկության վերջում տպվող տեղեկանքի վրա երևա ժամ առ ժամ քվեարկած քաղաքացիների քանակը՝ լցոնումները բացառելու նպատակով:
Սահմանել, որ գրանցամատյանում տեղ գտնեն ոչ միայն վստահված անձի, այլև դիտորդի ու ԶԼՄ ներկայացուցչի կողմից արձանագրված խախտումները՝ քվեարկության պրոցեսի մասին ամբողջական գնահատական տալու հնարավորություն ստեղծելու համար:
Քանի որ երկարացվել են տեղամասային հանձնաժողովի կողմից քվեարկության ամփոփման ժամկետները, առաջարկվում է առնվազն նույնքան երկարացնել բողոքարկման (արդյունքները անվավեր ճանաչելու և վերահաշվարկի դիմուների ներկայացման) ժամկերները՝ առավելևս, որ անգամ առկա ժամկետները խիստ անբավարար էին:
Քանի որ ընտրողների էլեկտրոնային գրանցման սարքերը պետք է կոչված լինեն բացառելու մարդկային գործոնը, առաջարկում ենք առանձնակի վերահսկողություն սահմանել այն դեպքերի համար, երբ էլեկտրոնային սարքը չի տեսնում ընտրողի անձը հաստատող փաստաթուղթը և դրա համարը մուտքագրվում է ձեռքով: Մասնավորապես, առաջարկվում է նման դեպքերում կազմել հատուկ արձանագրություն: Բացի այդ, այդպես գրանցված ընտրողների թիվը պետք է արտացոլվի քվեարկության վերջում տպվող ամփոփաթերթիկում (և այդ թիվը պետք է համընկնի արձանագրությունների թվի հետ):
Առաջարկությունների հիմքում ընկած են ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի ու ԵԽ Վենետիկի հանձնաժողովի՝ օրենսգրքի նախագծի մասին համատեղ կարծիքը, Սահմանադրական հանրաքվեից հետո հրապարակված ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի առաջարկությունները, ԵԽ Վենետիկի հանձնաժողովի դիրքորոշումը (code of good practice in electoral matters), Մարդու Իրավունքների Եվրոպական Դատարանի որոշումները, ՀՀ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի պաշտոնական պարզաբանումները և ՀՀ Կառավարության ներկայացուցիչների առաջարկությունները:

8 Предложений Избирательного кодекса
"Союз Информированных Граждан" направил ряд рекомендаций правительству РА и комитету НС по правовым вопросам, связанных с проектом Избирательного кодекса РА. В документе отражены ранее необсужденные, а также требующие конкретных формулировок предложения.
В частности, 8 предложений про следующее:
1. Доступ к спискам лиц, принимавшим участие в голосовании. Согласно нашему предложению, на следующий день после голосования, территориальные избирательные комиссии, на основании заявления партий и организаций-наблюдателей, предоставляют последним список номеров избирателей, зарегистрированных с помощью электронного устройства.
2. Во избежание недоразумений, возникавших раньше, четко указать в законе, что наблюдатели, представители СМИ и уполномоченные лица, могут войти в избирательный участок после 20: 00 вечера, в день выборов.
3. Четко указывать случаи, когда наблюдателя, представителя СМИ или доверенное лицо можно удалить из избирательного участка. По этой части, предлагается также установить жесткую процедуру, в соответствии с административными правовыми нормами.
4. Во избежание недоразумений возникавших в прошлом, и с целью включения в кодекс официального разъяснения ЦИК, четко прописать в законе, что наблюдатели, представители СМИ и доверенные лица, имеют право без фотографирования, копирования, или выписок- ознакомиться с талонами на голосование и подписанными списками избирателей.
5. Установить, что на экране электронного устройства регистрации избирателей, всегда должно быть видно число проголосовавших, а на распечатанной в конце голосования справке, должно быть видно количество всех граждан, проголосовавших в определенное время, чтобы исключить добавления.
6. Установить, чтобы в журнал записывались нарушения, зафиксированные не только доверенным лицом, но и наблюдателями и представителями СМИ, чтобы была возможность дать полную оценку процессу голосования.
7. Так как продлили сроки подведения итогов голосования со стороны участковой комиссии, предлагается, по крайней мере на столько же, продлить сроки жалоб (для признания результатов недействительными и предоставления заявок на переголосование) тем более, что даже нынешнего срока было недостаточно.
8. Так как устройства для электронной регистрации избирателей разработаны, чтобы исключить человеческий фактор, мы предлагаем специальный контроль в тех случаях, когда электронное устройство не читает документ, удостоверяющий личность избирателя и его номер вводится вручную. В частности, предлагается создать специальный протокол в таких случаях. Кроме того, зарегистрированное таким образом число избирателей, должно быть отражено в списке, распечатанном в конце голосования (и это число должно соответствовать числу протоколов).
Эти рекомендации основаны на: совместном мнении ОБСЕ / БДИПЧ и Венецианской комиссии СЕ, опубликованных после конституционного референдума, предложениях ОБСЕ / БДИПЧ, позиции Венецианской комиссии (code of good practice in electoral matters), постановлениях Европейского суда по правам человека, официальных разъяснениях ЦИК РА и предложениях представителей правительства РА.