Վրաստանին փորձում են ներքաշել թուրքական ռազմական ուղեծրում
Մայիսի 14-15-ին ադրբեջանական Գաբալայում տեղի ունեցավ Վրաստանի, Թուրքիայի և Ադրբեջանի Պաշտպանության նախարարների հերթական հանդիպումը:
Վրաստանն արդեն առաջին տարին չէ, որ ստիպված է ակտիվորեն համագործացել թուրքական պետությունների հետ բազմաթիվ բնագավառներում, այդ թվում նաև ռազմական: Մինչդեռ, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի ապրիլյան ակտիվացման և թուրքական պետությունների` Վրաստանին իրենց ռազմական արկածախնդրության մեջ ներքաշելու ակնհայտ ցանկության հաշվառմամբ` բնական է, որ պաշտպանության նախարարների վերջին հանդիպումը և դրա արդյունքները մեծ ուշադրություն են գրավում:
Հարգելի ընթերցողին ենք ներկայացնում Ադրբեջանում տեղի ունեցած երեք երկրների Պաշտպանության նախարարների հանդիպման կապակցությամբ արված Վրաստանի Պաշտպանության նախարարության պաշտոնական հայտարարության ամբողջական տեքստը.
«Վրաստանի Պաշտպանության նախարար Թինաթին Խիդաշելին մասնակցել է Ադրբեջանի և Թուրքիայի Պաշտպանության նախարարների նախարարականին, որը տեղի է ունեցել Ադրբեջանում:
Նախարարականի շրջանակներում անցկացված հանդիպմանը երեք երկրների նախարարները հստակորեն ընդգծել են եռակողմ համագործակցության և տարածաշրջանում կայունության պահպանման կարևորությունը, ուշադրություն են դարձրել համագործակցությանը ռազմական կրթության և կիբեռանվտանգության բնագավառներում:
Վրաստանի, Ադրբեջանի և Թուրքիայի նախարարների հանդիպման ավարտից հետո Վրաստանի Պաշտպանության նախարար Թինաթին Խիդաշելին խոսել է կայացած հանդիպման քաղաքական և գործնական նշանակության մասին:
Նախարարականի շրջանակներում հիմնականում խոսքը վերաբերում էր փոխըմբռնման հուշագրին, որը պետք է ձևակերպվի մեր երկրների միջև: Քննարկել ենք մանրամասներ, որոնք մշակվել են նախարարությունների մակարդակով: Մենք համաձայնեցրել ենք փաստաթուղթը և նախարարկանի ավարտին որոշել ենք, որ ամռանը կհավաքվենք Բաթումիում: Հուսով եմ, որ երկու նախարարներն էլ կժամանեն Բաթումի, և այս եռակողմ նախարարականը և նրա գործունեությունը պաշտոնական և կառուցողական տեսք կստանա», -հայտարարել է Վրաստանի Պաշտպանության նախարարը:
Հանդիպման ընթացքում վրացական կողմը համագործակցություն է առաջարկել կողմերին այն ծրագրերում և նախագծերում, որոնք իրականացվում են Վրաստանում ՆԱՏՕ-ի օգնությամբ:
«Խոսքը վերաբերում էր այն եռակողմ վարժություններին (զորավարռություններ -խմբ.), որոնք մենք պետք է անցկացնենք: Վրաստանը ցանկություն է հայտնել, որպեսզի այդ վարժություններից մի քանիսն անցկացվեն իր տարածքում: Հատկապես այն պայմաններում, որոնք մենք ունենք ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցության շնորհիվ: Կարծում եմ, որ մենք այս անգամ ևս թուրքական կողմին արժանապատիվ համագործակցություն կցուցաբերենք` զորավարժությունները բարձրամակարդակ կազմակերպելով: Դրա համաձայնությունը մենք արդեն ստացել ենք, այնպես որ պատրաստվելու ենք 2017թ.-ի գարնանը», -նշել է Թինաթին Խիդաշելին:
Նախարարկանի ավարտից հետո տեղի է ունեցել ճեպազրույց:
Լրագրողները Վրաստանի Պաշտպանության նախարարին նաև Լեռնային Ղարաբաղի թեմայի վերաբերյալ հարց են ուղղել, ինչին Թինաթին Խիդաշելին պատասխանել է, որ այսօր Վրաստանի համար ավելի կարևոր է տարածաշրջանում կայության հարցը, և այդ իսկ նպատակով Վրաստանը, համապատասխանաբար, համագործակցում է իր հարևանների հետ:
«Մենք չե´նք ընտրում: Մենք ընտրություն չենք կատարում: 2016թ. հունվարին ես Երևանում էի, որտեղ ասացի, որ Ադրբեջանը և Թուրքիան Վրաստանի ռազմավարական համագործակիցներն են… Վրաստանն ունի շատ ընկերներ, համագործակիցներ: Մենք աշխատում ենք շատ երկրների հետ:
Այսօր Վրաստանի համար ամենակարևորն է խաղաղությունը տարածաշրջանում: Մենք կանենք հնարավորինս, որպեսզի լինենք կայունության Պակտի մասնիկը, որպեսզի լինենք խաղաղության մասնիկը:
Մենք աշխատում ենք Հայաստանի հետ, նա մեր հարևանն է, և մեր մեջ խնդիրներ չեն լինի, մինչդեռ, ինչպես ես արդեն ասացի, գոյություն ունի համագործակցություն, ճանապարհ, որով մենք միասին ընթանում ենք. Թուրքիան ՆԱՏՕ-ի անդամ է, իսկ Վրաստանն ուզում է ՆԱՏՕ-ի անդամ դառնալ: Դա որոշակիացնում է մեր ռազմավարական համգործակցությունը:
Հայաստանն այլ ընտրություն է արել, նա ընտրել է Եվրասիական Միությունը, մենք այնտեղ մտնել չենք պատրաստվում: Դա ևս որոշակիացնում է Հայաստանի հետ մեր համագործակցության մակարդակը` ընկերական, առանց ռազմավարական համագործակցության:
Մեզ մոտ` Վրաստանում, հայկական մեծ սփյուռք է բնակվում (նախարարը չօգտագործեց համայնք եզրույթը -խմբ.) նույն այն իրավունքներով, ինչ մեզնից յուրաքանչյուրը: Այդ իսկ պատճառով նրանց հետ դրացիությունն ու համագործակցությունը մեզ համար նույնքան կարևոր է, ինչքան համագործակցությունն Ադրբեջանի և ցանկացած այլ երկրի հետ:
Միջազգային հարթակում մենք աշխատում ենք հանուն խաղաղության, դա միակ ուղին է, որը մենք առջևում տեսնում ենք: Այդ ուղղությամբ մենք պատրաստ ենք համագործակցել բոլորի հետ, այդ թվում նաև Ռուսաստանի հետ, եթե նշվի, որ Վրաստանին կընդունեն որպես անկախ պետություն և կաշխատեն մեզ հետ որպես անկախ երկրի հետ», -հայտարարել է Վրաստանի Պաշտպանության նախարարը:

Грузию пытаются втянуть в турецкую военную орбиту. Страна сопротивляется?
14-15 мая в азербайджанской Габале состоялась очередная встреча министров обороны Грузии, Турции и Азербайджана. Грузия уже не первый год вынуждена активно сотрудничать с турецкими государствами в множестве сфер, в том числе и в военной. Однако, на фоне апрельской активизации военной агрессии Азербайджана против Нагорно-Карабахской Республики, и с учетом очевидного желания турецких государств втянуть Грузию в свою военную авантюру, естественно, что последняя встреча министров обороны, и ее результаты, привлекают большее внимание.
Уважаемому читателю предлагаем полный текст официального заявления министерства Обороны Грузии в связи с состоявшейся в Азербайджане встречей министров обороны трех стран.
«Министр Обороны Грузии –Тинатин Хидашели, приняла участие в министериале министров Обороны Азербайджана и Турции, который состоялся в Азербайджане.
На встрече, проведенной в рамках министериала, министры Обороны трех стран подчеркнуто отметили важность трехстороннего сотрудничества и сохранения стабильности в регионе, обратили внимание на сотрудничество в сфере военного образования и кибербезопасности.
После окончания встречи министров обороны Грузии, Азербайджана и Турции, министр Обороны Грузии –Тинатин Хидашели поговорила о практической и политической значимости состоявшейся встречи.
«В рамках министериала, в основном, речь шла о меморандуме взаимопонимания, которые должен быть оформлен между нашими странами. Обсудили детали, которые разрабатывались на уровне министерств. Мы согласовали документ и по окончанию министериала решили, что летом соберемся в Батуми. Надеюсь, что оба министра посетят Батуми и этот трехсторонний министериал и его деятельность, примет формальной и институциональный вид», -заявила министр Обороны Грузии.
В ходе встречи грузинская сторона предложила сторонам сотрудничество в тех программах и проектах, которые осуществляются в Грузии с помощью НАТО.
«Речь шла о трехсторонних ученьях (военных –ред.), которые мы должны провести. Грузия выразила желание, что бы несколько из этих учений прошли на территории Грузии. Особенно в тех условиях, которые появились у нас благодаря сотрудничеству с НАТО. Думаю, что мы и на этот раз окажем турецкой стороне достойное партнерство –высоким уровнем организации учений. Согласие на это мы уже получили, так что, будем готовиться к весне 2017 года», -отметила Тинатин Хидашели.
После окончания министериала состоялась пресс конференция.
Журналисты задали министру Обороны Грузии вопрос и о Нагорно Карабахской теме. На что Тинатин Хидашели ответила, что для Грузии сегодня более всего важна стабильность в регионе и с этой целью Грузия соответственно сотрудничает со всеми соседями.
«Мы не выбираем! Не делаем выбора. В январе 2016 года я была в Ереване, где сказала, что Азербайджан и Турция являются стратегическими партнерами Грузии… У Грузии есть много друзей, партнеров. Мы работаем со многими странами.
Самое важное сегодня для Грузии это мир в регионе. Мы сделаем все, что необходимо, что бы быть частью Пакта о стабильности, что бы быть частью мира. Мы работаем с Арменией, она наш сосед и между нами не будет проблем, однако, как я уже сказала –существует партнерство, дорога, по которой мы вместе идем –Турция является членом НАТО, а Грузия хочет стать членом НАТО. Это определяет наше стратегическое партнерство. Армения сделала иной выбор, она вступила в Евразийский Союз, мы туда вступать не собираемся. Это так же определяет уровень нашего сотрудничества с Арменией –дружеское, без стратегического сотрудничества.
У нас, в Грузии, проживает большая армянская диаспора (министр не употребила термин Община –ред.), с теми же правами, как и у каждого из нас. Именно поэтому соседство и сотрудничество с ними, для нас так же важно, как и сотрудничество с Азербайджаном и любой другой страной.
На международной арене мы работаем для мира, это единственный путь, который мы видим впереди. В этом направлении мы готовы сотрудничать со всеми, в том числе и с Россией, если будет указано, что Грузию примут как независимое государство и будут работать с нами как с независимой страной», -заявила министр Обороны Грузии».