«Բաքու-Սուփսա» էներգետիկ միջանցքը հիմք է դարձել երկու երկրների միջև ռազմավարական համագործակցության համար».Վրաստանի վարչապետ
• 16-05-2016 18:45:25   | Վրաստան  |  Ի՞նչ է գրում մամուլը
Վրաստանի Կենտրոնական Ընտրական Հանձնաժողովի տարածած տեղեկության համաձայն` մայիսի 16-ի դրությամբ արդեն 13 քաղաքական միավորում-կուսակցություն պաշտոնապես ցանկություն է հայտնել մասնակցել ընթացիկ տարվա հոկտեմբերի 8-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին:
Մայիսի 16-ին Թբիլիսիում հանդիպում է կայացել Վրաստանի նախագահի և Բաքու-Սուփսա նավթախողովակի շինարարության 20-ամյակի կապակցությամբ Վրաստան ժամանած Ադրբեջանի վարչապետի միջև: «Հանդիպումն անցկացվել է ընդարձակ ձևաչափով: Կողմերը քննարկել են երկկողմանի հարաբերությունների խորացման հարցեր: Գիորգի Մարգվելաշվիլին և Ռասուլզադեն խոսել են արևելա-արևմտյան էներգետիկ միջանցքի մասին և նշել են, որ 20 տարի առաջ ստորագրված միջանցքի շինարարության մասին համաձայնագիրն աջակցել է երկու երկրների զարգացմանը», -ասված է Վրաստանի նախագահի վարչության տարածած հայտարարությունում:
«Բաքու-Սուփսա» էներգետիկ միջանցքը հիմք է դարձել երկու երկրների միջև ռազմավարական համագործակցության համար», -հայտարարել է Վրաստանի վարչապետը իր ադրբեջանցի գոծընկերոջ հետ հանդիպման ժամանակ: «Կողմերը քննարկել են ինտենսիվ առաջխաղացումը, որը վերջին ժամանակներս նկատվում է համագործակցության տարբեր բնագավառներում: Համագործակցության աճող պոտենցյալ է նշվել առևտրատնտեսության, էներգետիկայի և տրանսպորտի բնագավառներում: Կողմերը քննարկել են հստակ նախագծեր, որոնք Վրաստանը և Ադրբեջանն իրականացնում են միասին: Խոսել են էներգետիկ և տարանցիկ նախագծերի իրականացման հարցում երկու երկրների նշանակության մասին: Վրաստանի վարչապետի վարչությունում տեղի ունեցած հանդիպմանը մասնակցել է նաև ադրբեջանական ՍՈԿԱՐ ընկերության նախագահը», -ասված է Վրաստանի վարչապետի վարչության տարածած հայտարարությունում:
«Մայիսի 15-ին Վրաստանի Պաշտպանության նախարարը հանդիպում է անցկացրել իր ադրբեջանցի գործընկերոջ հետ: Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են երկու երկրների պաշտպանության բնագավառում համագործակցությանը վերաբերող հարցեր, ինչպես նաև խոսել են ռազմական ուսումնական ծրագրերի փոխանակման մասին: Կողմերը քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգությանը վերաբերող հարցեր: Ադրբեջանցի նախարարը շահագրգռվածություն է հայտնել համագործակցել Վրաստանի հետ կիբեռանվտանգության բնագավառում: Վրաստանի Պաշտպանության նախարարն առաջարկել է ադրբեջանական կողմին օգտվել այն ռեսուրսներից, որոնք ստացել է Վրաստանը ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցության շրջանակներում` ուսումնական կենտրոն (JTEC) և պաշտպանության դպրոց (DIB): Վրաստանի Պաշտպանության նախարարը հրավիրել է ադրբեջանցի գործընկերոջը մասնակցել պաշտպանության և անվտանգության հարցերով վեհաժողովի աշխատանքին, որը տեղի կունենա Վրաստանում մայիսի 24-25-ը, ինչպես նաև հրավիրել է ներկա գտնվելու Վրաստանի անկախության 25-ամյակին նվիրված միջոցառումներին», -ասված է Վրաստանի Պաշտպանության նախարարության հայտարարությունում:

События дня. 16 мая, Грузия
Согласно информации распространенной Центральной Избирательной Комиссией Грузии, на момент 16 мая уже 13 политических объединений-партий официально выразили желание принять участие в парламентских выборах, которые состоятся 8 октября текущего года.
16 мая в Тбилиси состоялась встреча президента Грузии с премьер министром Азербайджана, прибывшем в Грузию в связи с 20-летием строительства нефтепровода Баку-Супса. «Встреча прошла в расширенном формате. Стороны обсудили вопросы углубления двухсторонних отношений. Гиоргий Маргвелашвили и Расулзаде поговорили о восточно-западном энергетическом коридоре и отметили, что соглашение о строительстве коридора, подписанное 20 лет тому назад, содействовало развитию двух стран», -сказано в заявлении распространенном администрацией президента Грузии.
«Энергетический коридор «Баку-Супса» стал основанием для стратегического партнерства между двумя странами», -заявил премьер министр Грузии в ходе встречи с своим азербайджанским коллегой. «Стороны обсудили интенсивную динамику, которая за последнее время отмечается в различных отраслях сотрудничества. Был отмечен растущий потенциал существующий с торгово-экономической, энергетической и транспортной сфере сотрудничества. Стороны обсудили конкретные проекты, которые Грузия и Азербайджан осуществляют совместно. Поговорили о значимости двух стран в вопросе реализации энергетических и транзитных проектов. На встрече, состоявшейся в администрации премьер министра Грузии так же присутствовал президент азербайджанской компании СОКАР», -сказано в заявлении администрации премьер министра Грузии.
«15 мая министр Обороны Грузии провела встречу с своим азербайджанским коллегой. В ходе встречи, коллеги обсудили вопросы касающиеся сотрудничества двух стран в сфере обороны, а так же поговорили о обменных программах по военному обучению. Стороны обсудили вопросы касающиеся региональной безопасности. Азербайджанский министр выразил заинтересованность сотрудничать с Грузией в сфере кибербезопасности. Министр обороны Грузии предложила азербайджанской стороне пользоваться теми ресурсами, которые получила Грузия в рамках сотрудничества с НАТО –учебный центр (JTEC) и школа обороны (DIB). Министр Обороны Грузии пригласила азербайджанского коллегу принять участие к работе конференции по вопросам безопасности и обороны, которая состоится в Грузии 24-25 мая, а так же пригласила присутствовать на мероприятиях посвященных 25-летию независимости Грузии», -сказано в заявлении министерства Обороны Грузии.