Վիրահայերը համերաշխ են հույն ժողովրդի հետ. Հանցագործը պետք է պատժվի
«Մենք վրդովված ենք, որ հարյուր հազարավոր անմեղ հույներ սպանվել են այն տարիներին: Սկսած 1916թ.-ից մինչ 1923թ. մարդկանց սպանել են, կենդանի այրել, աքսորել սեփական տներից: Այն աննախադեպ դաժանությունները, որոնք իրականացրել են երիտթուրքերը, շարունակվել են նաև Աթաթուրքի օրոք, երբ Թուրքիայի հունական բնակչությունը փաստացիորեն ամբողջությամբ ոչնչացված էր: Արդեն իսկ Թուրքական Հանրապետության տարիներին տեղի էր ունենում հույների անթաքույց ջարդը, և ոչինչ չէր կանգնեցնել դահիճներին: Հրաման կար` ոչնչացնել քրիստոնյաներին, ոչնչացնել հույներին, հայերին, ասորիներին…
Այսօր մենք ասում ենք` մենք չենք մոռացել, մենք հիշում ենք և միշտ կհիշենք ու կպահանջենք արդարություն: Մենք չենք կարող մոռանալ այն, ինչ տեղի է ունեցել մեր եղբայրների, քույրերի, ծնողների հետ… Պոնտոսի հույները կհիշվեն հավերժ:
Մենք շնորհակալ ենք այն երկրներին, որոնք խիզախություն են դրսևորել և աջակցել մեր արդար պահանջին: Մենք շնորհակալ ենք Հայաստանի Խորհրդարանին, որը ճանաչել և դատապարտել է 1916-23թթ. հույն ժողովրդի Ցեղասպանության փաստը: Հայաստանի Խորհրդարանը ճիշտ գնահատական է տվել այն իրադարձություններին, որոնք, ցավոք, տեղի են ունեցել անցյալ դարում: Շատ երկրներ վախենում են ճշտի կողմնակիցը լինել միայն Թուրքիայի արձագանքի պատճառով:
Ողջ աշխարհը պետք է իմանա, որ հույները երբեք չեն մոռանա այն սարսափելի տարիները, երբեք չեն հաշտվի հանցագործության հետ և չեն ների իր մեղքը չխոստովանած հանցագործին», -«Միության» հետ զրույցում հայտնեց Վրաստանի Հույների Դաշնության նախագահ պարոն Ֆոտի Չիտլիդիսը:
Մայիսի 19-ին ողջ քաղաքակիրթ աշխարհը հարգում է 1916-23թթ. թուրքական պետության կողմից իրականացված Պոնտոսի հույների ցեղասպանության զոհերի հիշատակը: Թուրքական ցեղասպան քաղաքականությունը խլել է Պոնտոսի ավելի քան 300 000 հույնի կյանք, որոնց ընդհանուր քանակը ХХ դարասկզբին չէր գերազանցում 600 000-ը:
Պոնտոսյան հույների զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ Վրաստանի Հույների Դաշնությունը սգո արարողություն է անցկացրել. Թբիլիսիի Ալեքսանդր Նևսկու անվան ռուսական ուղղափառ եկեղեցում անցկացվեց Ցեղասպանության տարիներին անմեղորեն զոհված Պոնտոսի հույների հոգեհանգստի արարողությունը:
Թուրքական պետության ցեղասպան քաղաքականության զոհը դարձած հայ ժողովուրդը համերաշխ է ցեղասպանություն հանցագործությունը վերապրած բոլոր այլ ազգերի հետ:
Մայիսի 19-ին Վրաստանի Հայ Համայնքի և Վիրահայոց Թեմին կից «Հայարտուն» մշակութալուսավորչական կենտրոնի ներկայացուցիչների պատվիրակությունը մասնակցեց Պոնտոսի Հույների Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված սգո արարողությանը և իր լիակատար համերաշխությունը հայտնեց հույն ժողովրդին արդարության վերականգնման հարցում: Թբիլիսիում բնակվող հայ և հույն համայնքների ներկայացուցիչները միասին աղոթեցին Ցեղասպանության զոհերի հոգու հանգստի համար և հաստատեցին իրենց հավատարմությունը պայքարին` հանուն լիակատար արդարության վերականգնման:
Սգո արարողության ավարտին «Միություն»-ը զրուցեց Վրաստանում Հունաստանի Հանրապետության լիազոր դեսպան Գեորգիուս Խազիմիխելակիսի հետ:
Ինչո՞ւ է կարևոր արդարություն պահանջել, պահանջել Կոստանդնուպոլսի, Արևմտյան Հայաստանի վերադարձը: Ինչո՞ւ է կարևոր, որպեսզի Թուրքիան ճանաչի հույն և հայ ժողովուրդների հանդեպ իրականացրած իր հանցագործությունը:
- Նրանք չեն կարող ուղղել այն, ինչ իրենք արել են: Տվյալ պահին: Բայց նրանք կարող են գոնե ճանաչել և պատասխանատվություն կրել թափված արյան համար:
Եթե նրանք ցանկանում են դառնալ քաղաքակիրթ աշխարհի լիիրավ անդամ, նրանք պետք է պատասխանատվություն կրեն: Կան բաներ, որոնք շարունակվելու իրավունք չունեն: Ձերը դա ձերն է, բայց իմն էլ է իմը: Պատմական փաստ է, որ այդ վայրագությունները, որոնք իրականացվել են ХХ դարասկզբին Օսմանյան Կայսրության, իսկ հետո արդեն Թուրքական Հանրապետության կողմից, ոչ այլ ինչ են, եթե ոչ Ցեղասպանություն: Ցեղասպանությունը եղել է:
Շարունակել աչքերը փակել, և առավել ևս հերքել, դա ճիշտ չէ: Եթե Թուրքիան կարծում է, որ նա կարող է շարունակել հերքել, այդ ժամանակ մենք ավելի բարձրաձայն պետք է խոսենք մեր իրավունքների մասին:
Այն միջոցառումը, որն այսօր տեղի ունեցավ եկեղեցում, դա փոքրիկ քար էր, որը մենք նետեցինք հիշողությունների լիճը:
Ոչ ոք չի ասում` եկեք նորից սպանենք միմյանց: Բայց երբ դու ուզում ես մտնել հարգված ակումբ, դառնալ Եվրամիության անդամ, դու գոնե պետք է ճանաչես այն, ինչ արդեն արել ես:
Թուրքիան ասում է մեզ` դարձրեք մեզ Եվրամիության անդամ, բայց մեր սխալները, այդ թվում նաև Կիպրոսում, ես չեմ ճանաչելու: Դա սխալ է: Երկրները պետք է ճանաչեն իրենց սխալները և պատասխանատվություն կրեն:

«Мы возмущенны тем, что сотни тысяч греков были безвинно убиенны в те годы. Начиная с 1916 года до 1923 года людей убивали, заживо сжигали, изгоняли из родных домов. Та невиданная жестокость которую проявили младотурки продолжилась и во времена Ататюрка, когда греческое население Турции было практически полностью уничтожено. Уже в годы Турецкой Республики происходила открытая резня греков и ничто не стояло на пути палачей. Был приказ –уничтожать христиан, уничтожать греков, армян, ассирийцев… Сегодня мы говорим –мы не забыли, мы помним и всегда будем помнить и требовать справедливости. Мы не сможем забыть того, что происходило с нашими братьями, сестрами, родителями…
Понтийские греки будут помнить вечно! Мы благодарны тем странам, которые проявили смелость и поддерживают наше справедливое требование. Мы благодарны парламенту Армении, который признал и осудил факт Геноцида греков в 1916-23гг. Парламент Армении дал правильную оценку тем событиям, которые, к сожалению имели место в прошлом веке. Многие страны боятся становится на сторону правды только потому, что опасаются реакции Турции.
Весь мир должен знать, что греки никогда не забудут те страшные годы, никогда не смирятся с преступлением и не простят преступника, не признающего свою вину», -в беседе с «Миутюном» заявил председатель Федерации Греков Грузии господин Фотий Читлидис.
19 мая весь цивилизованный мир чтит память невинных жертв геноцида Понтийских греков, осуществленного турецким государством в 1916-23 годах. Турецкая политика геноцида унесла жизни более чем 300 000 понтийских греков, общая численность которых, на момент начала ХХ века не превышала 600 000.
В связи с Днем памяти жертв Геноцида Понтийских греков, Федерация Греков Грузии провела траурное мероприятие –в здании русской православной церкви им. Александра Невского была отслужена панихида по понтийским грекам безвинно погибшим в годы Геноцида.
Армянский народ, являющейся жертвой геноцидальной политики турецкого государства -солидарен со всеми другими народами, перенесшими преступление геноцида.
19 мая, делегация представителей от Общины Армян Грузии и от культурно-просветительского центра «Айартун» при Епархии Армянской Апостольской Церкви в Грузии, приняла участие в траурном мероприятии посвященном памяти жертв Геноцида Понтийский Греков и выразила полную солидарность греческому народу в вопросе восстановления справедливости. Представители греческой и армянской общин, проживающих в Тбилиси совместно помолились за упокой душ жертв Геноцида и подтвердили свою приверженность продолжению борьбы за полное восстановление справедливости.
По окончанию траурного мероприятия редакция «Миутюн» пообщалась с послом Республики Греция в Грузии –господином Георгиусом Хазимихелакисом.
Почему важно требовать справедливости, требовать возвращения Константинополя, Западной Армении? Почему важно, что бы Турция признала свою вину за преступления совершенные перед греческим и армянским народом?
- Они не могут исправить то, что они сделали. На данный момент. Но, хотя бы, они могут признать и понести ответственность за пролитую кровь.
Если они хотят стать равным членом цивилизованного мира, они должны понести ответственность! Есть вещи, которые не имеют права продолжаться. Ваше это ваше, но и мое -это мое. Исторический факт, что те зверства, которые были совершены в начале ХХ века сначала Османской империей, а затем уже Турецкой Республикой, являются ничем иным как геноцидом. Геноцид был!
Продолжать закрывать глаза, и тем более отрицать –это не правильно! Если Турция считает, что она может продолжать отрицать, тогда мы еще громче должны говорить о своих правах.
То мероприятие, которое сегодня состоялось в церкви, это маленький камушек, который мы забросили в озеро воспоминаний.
Никто не говорит –давайте заново будем убивать друг друга. Но, кода ты хочешь зайти в престижный клуб, стать членом Европейского Союза, ты, хотя бы, должен признавать то, что ты уже совершил.
Турция говорит нам –сделайте меня членом Европейского Союза, но свои ошибки, в том числе и на Кипре, я признавать не буду. Это неправильно! Страны должны признавать свои ошибки и нести ответственность.