Ինչ ենք ակնկալում Մարդասիրական գագաթնաժողովից
Այսoր պետությունների, միջազգային գործակալությունների, մասնավոր հատվածի  և քաղաքացիական հասարակության ղեկավարները կհավաքվեն Ստամբուլում մասնակցելու  պատմության մեջ առաջին համաշխարհային մարդասիրական գագաթնաժողովին և հայտնելու իրենց պատրաստակամությունը անդրադառնալու այսօր մեր առջև ծառացած առավել կարևոր մարտահրավերներին: Այս բարձր մակարդակով հանդիպման պահանջներն ակնհայտ են՝ հակամարտություններ, որոնց պատճառած անասելի տառապանքները չունեն վերջ, զանգվածային տարահանումներ, քաղաքական ու տնտեսական ցնցումներ, միջազգային մարդասիրական օրենքի աղաղակող խախտումներ, սովի և երեխաների թերսնման համատարած դեպքեր, ավելի դաժան ու ավելի հաճախակի պատահող բնական աղետներ կապված կլիմայի փոփոխության հետ, ինչպես նաև աճող անհավասարություն, որը կասեցնում է միլիոնավոր մարդկանց զարգացման առաջընթացը:
Վիճակագրական տվյալներն ուղղակի ապշեցուցիչ են. ավելի քան 130 միլիոն մարդ ունի մարդասիրական օգնության և պաշտպանության  կարիք, և այդ թիվը շարունակ աճում է: Ավելի քան 40,8 մլն մարդ տեղահանված է իր սեփական երկրում  հակամարտության և բռնության հետևանքով և, ի լրումն դրան, 20,2 մլն մարդ ապաստան է գտել այլ երկրներում: Միայն 2015 թ. 113 երկրներում բնական աղետների արդյունքում տեղահանվել է 19,2 միլիոն մարդ:
Առաջնությունը տալով բնակչության առավել խոցելի խմբերին, ՄԱԿ-ը և մեր մարդասիրական գործընկերները փորձում են հայթայթել մոտ $21 միլիարդ դոլար 40 երկրներում 91 մլն մարդու օգնություն ցուցաբերելու համար: Սակայն, այժմ, երբ տարին արդեն գրեթե կիսվել է, այդ կենսականորեն անհրաժեշտ 21 միլիարդից 17 միլիարդը դեռ պակասում է, ինչը մեզ անկարողունակ է դարձնում աջակցել այն մարդկանց, ովքեր, շատ դեպքերում, կորցրել են ամեն ինչ:
Երբ ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղար Բան Կի-մունը չորս տարի առաջ կոչ արեց հրավիրել պատմության մեջ առաջին համաշխարհային մարդասիրական գագաթնաժողովը, նա գիտակցում էր, որ ստատուս-քվոն  այլևս չի կարող շարունակվել: Նման հավաքի անցկացումը երբեք այդքան հրամայական չի եղել: Աշխարհի առաջնորդները պետք է ընդունեն մարդասիրական կարիքների գոյության փաստը, որը դառնում է անվերահսկելի:
Այժմ մենք ունենք բացառիկ հնարավորություն, որը յուրաքանչյուր սերունդին տրվում է միայն մեկ անգամ,  մեկնարկել մի հավակնոտ օրակարգ՝ փոխելու  մեր մոտեցումներն աշխարհի ամենախոցելի մարդկանց տառապանքների թեթևացման,  և, որ ամենակարևորն է, կանխման հարցում:  Հաջողության հասնելու համար Գլխավոր քարտուղարը իր «Մարդկության համար օրակարգում»  կոչ է անում հանձնառել փոփոխությունների խթանմանն ուղղված պարտավորություններ և գործողություններ:
Միլիոնավոր մարդկանց կյանքը վերափոխելու համար շատ կարևոր է գագաթնաժողովում հասնել  նրան, որ բոլոր երկրները փոխեն իրենց վերաբերմունքը հակամարտությունների նկատմամբ՝ ուշադրությունը կենտրոնացնելով վերջիններիս կանխման ու կարգավորման հարցերի վրա: Որպես առաջին քայլ, քաղաքական առաջնորդները պետք է ցուցաբերեն հավաքական վճռականություն ու պատասխանատվություն և գիտակցեն, որ միակ միջոցը, որով հնարավոր է  նվազեցնել երկարաձգված և լայնածավալ  հակամարտությունների արդյունքում տուժված մարդկանց տառապանքները, հակամարտությունների կանխումն ու  հարթումն է:  Սա կպահանջի աշխարհի ղեկավարներից զգալիորեն ավելացնել կայունության ապահովմանն  ուղղված իրենց ներդրումները՝ առաջնությունը տալով պրոակտիվ կանխարգելիչ դիվանագիտությանը, որին վերջինս արժանի է:
Ղեկավարները պետք է նաև անդրադառնան միջազգային մարդասիրական օրենքների խախտումներին - օրենքներ, որոնք տարածվում են ինչպես բոլոր պետությունների, այնպես էլ ոչ-պետական զինված խմբավորումների վրա: Այսօրվա հակամարտության օջախներում միջազգային օրենքներն անպատիժ խախտվում են՝ քաղաքացիները սպանվում են իրենց տներում ու հիվանդանոցներում կամ մատնված են հարկադիր սովամահության, իսկ մարդասիրության և առողջապահական ոլորտի աշխատողները, որոնք փորձում են օգնել նրանց ենթարկվում են ապօրինի, հաճախ ճակատագրական հարձակումների:
Գագաթնաժողովը պետք է կյանքի կոչի այն հանձնառությունները, որ պետություններն արդեն իսկ դարձրել են Կայուն զարգացման 2030 օրակարգի մաս՝ չանտեսել ոչ մեկին, և առաջին հերթին սկսել նրանցից, ովքեր գտնվում են ամենավերջին շարքերում: Մենք ուշադրություն ենք դարձնում ճգնաժամերից տուժած մարդկանց կոչերին. նրանք ոչ միայն ուզում են պարզապես գոյատևել և լինել պաշտպանված, այլ ցանկանում են ստանալ հույսի և բարգավաճման հնարավորություն: Մենք պետք է մեկ և ընդմիշտ գտնենք ավելի արդյունավետ ուղիներ՝ նվազեցնելու կարիքները և կառուցելու կայուն հասարակարգ:
Մենք բոլորս պետք է հանձնառենք կառուցել աշխատանքային նոր հարաբերություններ՝ ձևավորելով ներառական գործընկերային հարաբերություններ՝ պետությունների, քաղաքացիական հասարակության ու զարգացման և մարդասիրական ոլորտի դերակատարների հետ:
Եվ վերջապես, նշված և շատ ուրիշ փոփոխություններ հնարավոր չի լինի կյանքի կոչել, եթե մենք չգտնենք ֆինանսավորման և ռեսուրսների ներգրավման առավել ողջամիտ ուղիներ՝ թեթևացնելու տառապանքները և նվազեցնելու խոցելիությունը, ինչես նաև անդրադառնալու սպառնացող ռիսկերին:
Այս բարձր մակարդակով հանդիպման ժամանակ կմեկնարկեն տասնյակ նախաձեռնություններ, որը վկայում է մարդասիրական հատվածի դինամիկ և բազմազան բնույթի մասին:
Մենք հորդորում ենք աշխարհի բոլոր առաջնորդներին աջակցել այս նոր «Պատրաստվածությանն ուղղված գլոբալ գործընկերությանը», որի նպատակն է մինչև 2020 թվականը 20 երկրներում   հասնել աղետների պատրաստվածության նվազագույն մակարդակի:
Կգործարկվի համապատասխան բիզնես-նախաձեռնություն, որի նպատակն է  փոխակերպել մասնավոր հատվածի ներգրավվածությունը աղետների ռիսկի նվազեցման, արտակարգ իրավիճակների պատրաստվածության
ապահովման, արձագանքման և վերականգնման գործընթացներում տեղական, ազգային և տարածաշրջանային մակարդակներում: Կլինեն նաև նոր գրավիչ գործընկերություններ՝ առողջապահության ոլորտի արտակարգ իրավիճակների և քաղաքային ճգնաժամերի ուղղությամբ:
Վերջին շուրջ մի քանի տասնամյակների ընթացքում, բարելավվել են մարդասիրական ոլորտի արձագանքման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները՝ իրականացվում են ավելի լուրջ վերլուծություններ, ավելի սերտ համագործակցություն, ավելի են ներգրավվում  տեղական և ազգային կարողությունները և գործում են գործառնական  առավել բարձր չափանիշներ: Սակայն մենք չպետք է կանգ  առնենք և պետք է ձգտենք բարելավել մեր գործունեությունը, լինենք ավելի արդյունավետ ու ակտիվ՝ փրկելու և պաշտպանելու ավելի շատ մարդկային կյանքեր:
Այս վճռական գործընթացի շրջանակներում մենք խնդրում ենք  մարդասիրական ոլորտի բոլոր ղեկավարներին ստորագրել դոնորների և գործակալությունների միջև համագործակցության «Մեծ գործարք» փաստաթուղթը՝ առաջիկա հինգ տարիների ընթացքում վերաուղորդելով մարդասիրական գործողությունների առաջնագիծ 1 միլիարդ դոլար: Ստորագրելով այս գործարքն օգնության հարցերով զբաղվող գործակալությունները համաձայնվում են բարձրացնել իրենց գործունեության  արդյունավետությունը և ծախսվող գումարների հաշվետվողականությունը:
Մեր կողմից, իմ գրասենյակը զգալիորեն կպարզեցնի ֆինանսական գործընթացները՝  առավել մեծ ուշադրություն հատկացնելով առաջնագծի տեղական ու ազգային արձագանքողներին և խրախուսելով  որդեգրած նոր գործելակերպը:
Մենք գիտակցում ենք, որ միշտ չէ, որ հնարավոր կլինի այդ փոփոխությունները հեշտորեն իրականացնել: Գագաթնաժողովը ընձեռում է պատմական նորարարական հնարավորություն և մեր՝ առաջնորդների բարոյական պարտքն է ձեռնարկել անհապաղ քայլեր: Դա չանելու գինը չափազանց բարձր է: Միացեք մեզ!

What we need from the Humanitarian Summit
Next week at the first ever World Humanitarian Summit in Istanbul, leaders from Governments, international agencies, the private sector and civil society will gather to announce their commitments to address some of the most critical challenges we face today. The needs for the Summit are clear: conflicts that know no end causing untold suffering, mass displacement, and political and economic turmoil; flagrant violations of international humanitarian law; eye-watering levels of hunger and child malnutrition; more severe and more frequent natural disasters linked to climate change; and growing inequality that is cutting off millions from development progress.
The statistics are staggering: more than 130 million people need access to humanitarian assistance and protection and the numbers keep on rising. Over 40.8 million people are displaced within their own country as a result of conflict and violence and a further 20.2 million people have sought refuge in other countries. In 2015 alone, 19.2 million people were displaced due to natural disasters in 113 countries
Prioritizing the most vulnerable, the United Nations and our humanitarian partners are seeking almost US$21 billion to provide aid for 91 million people in 40 countries Yet, almost half-way into the year, $17 billion of that vital $21 billion is still missing, denying our ability to assist people who in many cases have lost everything.
When UN Secretary-General Ban Ki-moon called for the first-ever World Humanitarian Summit four years ago he recognized that the status quo cannot continue. The timing for such a gathering has never been more acute. World leaders must grapple with the reality of humanitarian needs spiralling out of control.
We now have this once in a generation opportunity to set in motion an ambitious agenda to change the way that we alleviate, and most importantly prevent, the suffering of the world’s most vulnerable people. To succeed, the Secretary-General in his ‘Agenda for Humanity’ calls for commitments and actions that focus on catalysing change.
To transform the lives of millions of people, one of the most critical shifts we need to see at the Summit is to redirect the international spotlight onto conflict prevention and resolution. As a start, political leaders must harness their combined determination and responsibility in recognizing that the only way we can reduce human suffering on such a protracted and massive scale is to do better to prevent and end conflict. This will require world leaders to significantly increase their investment in shoring up stability and giving proactive preventive diplomacy the primacy it deserves.
Leaders must also address violations of international humanitarian laws - laws that bind all States and non-state armed groups. In today’s conflict settings, international laws are violated with impunity: civilians killed in their homes and hospital beds or besieged to the point of starvation, and humanitarians and health care workers who try to help them targeted in illegal, often fatal, attacks.
The Summit must also bring life to the commitment leaders have already made as part of the 2030 Sustainable Development Agenda, ոto leave no one behind and to start with those furthest behind first. We heed the call of crisis-affected people: they don’t just want to survive and be protected; they want a chance to have hope and to thrive. We need to find better ways once and for all, to reduce need and build resilience.
We must all commit to adopt a new way of working by forming inclusive partnerships with Governments, civil society, development and humanitarian actors.
Finally, none of these – and many other - changes will be possible unless we find smarter ways to finance and mobilize resources to alleviate suffering and reduce vulnerability and address risk.
At the Summit of dozens of ambitious and realizable initiatives will be launched, attesting to the vibrancy and diversity of the humanitarian sector:
We will call on leaders to commit to halve the number of internally displaced people from 40 million in 2016 to 20 million by 2030.
We will call on leaders to support a new ‘Global Preparedness Partnership’, which aims to achieve a minimum level of readiness for natural disasters in 20 countries by 2020.
The Connecting Business initiative will be launched, aiming to transform private sector engagement in disaster risk reduction, emergency preparedness, response and recovery at the local, national and regional levels. There will also be new exciting partnerships on global health emergencies and urban crises.
Over the past few decades, humanitarians have improved every aspect of humanitarian response: stronger analysis; better cooperation; more local and national capacity; and higher operational standards. Yet we must not stop striving to improve, to become more effective and efficient at saving and protecting more lives.
As part of this determined drive, we will ask leaders across the humanitarian spectrum to sign on to a ‘Grand Bargain’ between donors and agencies by redirecting one billion dollars in efficiency savings to the front-line of humanitarian action over the next five years. In signing up to this bargain, aid agencies agree to improve the efficiency and accountability of the money we spend.
For our part, my office will start by significantly streamline funding processes, lay greater stress on funding frontline local and national responders and champion the new way of working.
We recognize that these changes will not always be comfortable. They will involve disagreement and compromise. The Summit presents a historic, ground-breaking opportunity and it is our moral responsibility as leaders to take action – the cost of not doing so, is too high. Join us!