«Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրը ելույթ կունենա Ստամբուլում կայանալիք ՄԱԿ-ի Մարդասիրական համաշխարհային գագաթնաժողովում
• 24-05-2016 13:13:56   | Թուրքիա  |  Միջազգային
Մարգարիտ Բարանկիցեն ելույթ կունենա ՄԱԿ-ի Մարդասիրական համաշխարհային գագաթնաժողովում, որին մասնակցելու են քաղաքական եւ մարդասիրական ոլորտների 5.000 ներկայացուցիչներ:
Մարգարիտ Բարանկիցեն, որպես «Ավրորա» մրցանակի դափնեկրի իր առաջին հանրային ելույթում խոսելու է այն մասին, թե ինչպես են հակամարտություններից տուժած համայնքները տեղական նախաձեռնությունների միջոցով ուղղակիորեն ազդում մարդասիրական գործում ներգրավվածության վրա՝ փոխելով վերջինիս կանոնները։
Ստամբուլում տեղի ունենալիք երկօրյա գագաթնաժողովի ընթացքում Մարգարիտը կմասնակցի «Կենտրոնում մարդիկ են» խորագրով հատուկ նիստին, որի նպատակներն առաջադրելիս ՄԱԿ-ը նշել է. «Գագաթնաժողովը պետք է ընդգծի մարդասիրական ձեռնարկումների տրամաբանության այն մեծ տեղաշարժը, որով մարդասիրական ցանկացած արձագանքի շարժիչ ուժը պիտի դառնա տուժածներին իրական լիազորությունների տրամադրումը»։
Բուրունդիի քաղաքացիական պատերազմի ընթացքում 30,000 որբացած երեխաների փրկած Մարգարիտն ապացուցում է, որ անհատը կարող է հազարավոր մարդկանց կյանքում էական դրական փոփոխություն բերել։
«Տեղի մարդիկ են, որ որոշում են, թե ինչ ապագա են ուզում կառուցել,- վստահ է Մարգարիտ Բարանկիցեն,- իմ Maison Shalom (Խաղաղության Տուն) կազմակերպությունն այժմ փորձում է ֆինանսավորել փախստականների կրթությունը։ Ես ուզում եմ, որ նրանք Բուրունդի վերադառնան որպես բժիշկներ ու գյուղատնտեսներ, այլ ոչ որպես զենքը ձեռքին ապստամբներ։ Երիտասարդներին հարկավոր է հույս ներշնչել ու տալ արժանապատիվ կյանք»։
Հայաստանում մեկ ամիս առաջ Մարգարիտ Բարանկիցեին շնորհվեց «Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակը, որը տրվում է Երեւանում ապրիլի 24-ին՝ Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողների անունից՝ ի երախտագիտություն նրանց փրկողների: 2017թ. «Ավրորա» համաշխարհային մրցանակի առաջադրումը կմեկնարկի հունիսի 1-ին։
Առաջին անգամ կազմակերպվող Մարդասիրական համաշխարհային գագաթնաժողովը, որը նախաձեռնել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Բան Կի-Մունը, տեղի կունենա Թուրքիայում 2016թ. մայիսի 23-24-ը։ Նախատեսվում է, որ գագաթնաժողովը կունենա մոտ 5,000 մասնակից՝ պետությունների ղեկավարներ եւ կառավարությունների անդամներ, բիզնեսի, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ, տուժած համայնքների եւ երիտասարդական խմբերի անդամներ։

• 24-05-2016 13:13:56   |   |  World News
In her first public address as Aurora Prize Laureate, Marguerite Barankitse will discuss how grassroots initiatives in conflict-afflicted communities are influencing humanitarian engagement and shifting the rules of engagement.
Marguerite will participate in the ‘People at the Centre’ Special Session during the two-day Summit in Istanbul, Turkey. Outlining the objectives for the session, the United Nations states: “The Summit must mark a major shift in humanitarian action to truly empower affected people as the driving force of any humanitarian response.”
Having rescued over 30,000 orphaned children during the years of civil war in Burundi, Marguerite is living proof of the power of one individual to effect change for thousands.
Her approach is one of empowerment, “It is the local people who determine the kind of future that they want to build,” Marguerite Barankitse explains. “My organization Maison Shalom is now trying to finance education for refugees. I want them to go back to Burundi as doctors and agronomists, not as rebels with weapons in their hands. It’s about giving young people hope and a life with dignity.”
The first-ever World Humanitarian Summit, convened by UN Secretary General Ban Ki-moon, will take place from 23 to 24 May 2016. Following three years of extensive consultations with more than 23,000 people in 153 countries, this will be the moment for global leaders to answer their overwhelming call for a renewed commitment to humanity. Approximately 5,000 participants representing Heads of State and global leaders from government, business, aid organizations, civil society, affected communities and youth groups, are expected to attend the Summit.
Marguerite from Maison Shalom and REMA Hospital in Burundi was named as the inaugural Aurora Prize Laureate on April, 24, at a ceremony in Yerevan, Armenia.
The public call for nominations for the 2017 Aurora Prize will open on June 1. For more details visit www.auroraprize.com.