«Վրաստանը սևծովյան շրջանի անվտանգության պլատֆորմի լիարժեք մասը դառնալու միտում ունի». Վրաստանի ՊՆ
Մայիսի 24-25-ին Թբիլիսիում անցկացվում է Վրաստանի Պաշտպանության նախարարության 10-րդ վեհաժողովը` «Վրաստանի Պաշտպանության և Անվտանգության կենցեպցիա» անվամբ:
«Վեհաժողովի աշխատանքների առաջին օրը նվիրված է ՆԱՏՕ-ի և Վարշավայի գագաթաժողովի թեմայի քննարկմանը: Երկրորդ օրը կքննարկվեն Սևծովյան շրջանի անվտանգության հարցերը, որպես մի շրջանի, որը հանդիսանում է հյուսիսատլանտյան համակարգի անվտանգության անբաժանելի մասը: Նաև կքննարկվի ժամանակակից համաշխարհային կարգուկանոնի և փոքր երկրների վրա նրա ազդեցության հարցը: Վեհաժողովի աշխատանքներին կմասնակցեն փորձագետներ, հասարակության ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև ընդունված որոշումների համար պատասխանատու անձինք», -ասված է Վրաստանի Պաշտպանության նախարարության հայտարարությունում:
Վրաստանի Պաշտպանության նախարարության հայտարարության համաձայն` «Վրաստանը սևծովյան շրջանի անվտանգության պլատֆորմի լիարժեք մասը դառնալու միտում ունի»: «Մենք շատ վաղուց ենք խոսում այդ մասին: Այսօր ՆԱՏՕ-ի շրջանակներում ակտիվ քննարկումներ են տարվում Սև ծովի հարցի վերաբերյալ: Մինչ Ղրիմի բռնագրավումը, Սև ծովը համարվում էր ապահով ծով, և այստեղ հատուկ գործունեություններ չէին ծրագրվում: Ղրիմի բռնագրավումից հետո ուժերի հավասարակշռությունը փոխվել է, ինչը տրամաբանորեն օրակարգային է դարձրել նոր մեխանիզմի անհրաժեշտության հարցը: Հատկապես այդ պատճառով երկու տարիների ընթացքում քննարկումներ են տարվում, և մենք բոլորս` ՆԱՏՕ-ի անդամները և գործընկերները, ակնկալում ենք, որ ՆԱՏՕ-ի երկրների Վարշավայի գագաթաժողովը կդառնա նոր համակարգի սկիզբը, Սևծովյան շրջանի համար անվտանգության ճարտարապետության նոր պլատֆորմը: Այո´: Վրաստանը անվտանգության այդ պլատֆորմի լիարժեք մասը դառնալու ցանկություն և միտում ունի», -մայիսի 24-ին հայտարարել է Վրաստանի Պաշտպանության նախարարը:
Վրաստանի Պաշտպանության նախարարության 10-րդ վեհաժողովի աշխատանքներին մասնակցելու համար Թբիլիսի է ժամանել ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ապատուրայը: «Մի քանի հանդիպում է ծրագրված երկրի գերագույն ղեկավարության հետ: Այդ հանդիպումներն անցկացվում են ՆԱՏՕ-ի երկրների Վարշավայի գագաթաժողովի նախապատրաստական աշխատանքների շրջանակներում: Վրաստանը շատ ակտիվորեն ներկայացված կլինի տվյալ գագաթաժողովում, և մենք կամրապնդենք մեր համագործակցությունը: Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի ՆԱՏՕ-ի և միջազգային ուժերը ավելի շատ ներկայացված լինեն Վրաստանում: Ես Վրաստանին ՄԱՊ տրամադրելու հարցը շատ կարևոր չեմ համարում: Ավելի կարևոր է, որպեսզի Վրաստանում լինի ավելի շատ ՆԱՏՕ և ընդհակառակը», -մայիսի 24-ին հայտարարել է Ջեյմս Ապատուրայը:
Վրաստանի Արդարադատության նախարարության կողմից նախապատրաստած օրինագծի համաձայն` «նախընտրական ժամանակահատվածում զանգավածային բռնություն պարունակող գործողություն (կռիվ և այլ գործողություններ) իրականացնելու դեպքում տվյալ անձինք կպատժվեն մինչ 4 տարի ազատազրկմամբ, եթե անօրինական գործողությունների արդյունքում ոչ ոք ֆիզիկական վնասվածքներ չկրի, ապա բռնություն իրականացրած անձինք կտուգանվեն կամ կազատազրկվեն մինչ 2 տարի ժամկետով», -ասված է Վրաստանի Արդարադատության նախարարության տարածած հայտարարությունում: Հիշեցում.  իշխող և ընդդիմադիր կուսակցությունների կողմնակիցների միջև մայիսի 22-ին Սամեգրելոյի շրջանում տեղի ունեցած կռվի կապակցությամբ վարչապետը հանդես է եկել առաջարկությամբ, ըստ որի պետք է խստացվի այն անձանց նկատմամբ կիրառվող պատիժը, որոնք նախընտրական ժամանակահատվածում կփորձեն իրականացնել տարբեր բռնի գործողություններ:

24-25 мая в Тбилиси проводится 10-ая конференция министерства Обороны Грузии под названием «Концепция безопасности и обороны Грузии». «Первый день работы конференции посвящен обсуждению тематики НАТО и Варшавского саммита. В второй день будут обсуждены вопросы безопасности Черноморского региона, как региона являющегося нераздельной частью североатлантической системы безопасности. Так же будет обсужден вопрос современного мирового порядка и его воздействие на малые страны. В работе конференции примут участие эксперты, представители общественности, а так же лица, ответственные за принятия решений», -сказано в заявлении министерства Обороны Грузии.
Согласно заявлению министра Обороны Грузии, «у Грузии есть амбиция стать полноценной частью платформы безопасности черноморского региона». «Мы очень давно говорим об этом. Сегодня, в рамках НАТО ведутся активные дискуссии по вопросу Черного моря. До оккупации Крыма Черное море считалось спокойным морем и особые активности здесь не планировались. После оккупации Крыма баланс сил изменился, что логичным образом на повестку дня внесло вопрос необходимости нового механизма. Именно поэтому, на протяжении двух лет ведутся дискуссии, и мы все –члены НАТО и партнеры, ожидаем, что Варшавский саммит стран НАТО станет началом новой системы, платформы новой архитектуры безопасности для Черноморского региона. Да! Грузия имеет амбицию и желание стать полноценной частью этой платформы безопасности», -24 мая заявила министр Обороны Грузии.
В Тбилиси, для участия в работе 10-ой конференции министерства обороны Грузии прибыл специальный представитель генерального секретаря НАТО –Джеймс Апатурай. «Запланировано несколько встреч с высшим руководством страны. Эти встречи проводятся в рамках подготовки к Варшавскому саммиту стран НАТО. Грузия будет очень активно представлена на данном саммите и мы усилим наше сотрудничество. Мы хотим, что бы силы НАТО и международные силы еще больше были бы представлены в Грузии. Я не считаю вопрос предоставления Грузии VAP-а очень важным. Более важно то, что бы в Грузии было бы больше НАТО, и наоборот», -24 мая заявил Джеймс Апатурай.
Согласно законопроекту, подготовленному министерством Юстиции Грузии «в случае совершения в ходе предвыборного периода группового насилия, лица, будут наказаны лишением свободы сроком до 4 лет, а в случае, если в результате незаконных действий никто не получит физических увечий, то на лиц, совершенных насилие (драка и другие действия) будет наложен штраф, либо арест сроком до 2 лет», -сказано в заявлении распространенном министерством Юстиции Грузии. Напомним, что в связи с массовой дракой между сторонниками правящей и оппозиционной партии, произошедшей 22 мая в регионе Самегрело, премьер министр выступил с предложением о ужесточении наказания для тех лиц, которые в ходе предвыборного периода попытаются совершать различные насильственные действия.