Վրաստանում միամանդատ շրջանների գոյությունը հակասահմանադրական է. Սահմանդրագետ
Հունիսի 1-ին Վրաստանի Սահմանադրական Դատարանը կսկսի սահմանդրագետ Վախուշտի Մենաբդեի հայցի ուսումնասիրությունը, որի համաձայն` երկրում միամանդատ շրջանների գոյությունը հակասահմանադրական է: Այն դեպքում, եթե Սահմանադրական Դատարանը հաստատի սահմանադրագետի գանգատը, ապա Վրաստանի ամբողջ տարածքում գոյություն ունեցող միամանդատ ընտրական շրջանները կվերացվեն: Վախուշտի Մենաբդեի համոզմամբ` «միամանդատ ընտրական շրջանների գոյությունը հակասում է Սահմանադրությանը, քանի որ ընտրողի ձայնը չի արտացոլվում մանդատում»: Հիշեցնենք, որ միամանդատ ընտրական շրջանների վերացման դեպքում է´լ ավելի անորոշ է դառնում, թե Սամցխե-Ջավախք շրջանից քանի պատգամավոր կարող է ընտրվել Խորհրդարանում:
ՆԱՏՕ-ում Ռուսաստանի մշտական ներկայացուցչի հայտարարության համաձայն` «Ռուսաստանը թույլ չի տա, որպեսզի ՆԱՏՕ-ն վերածի Սև ծովը իր ներքին լճի»: «Մի քանի օր առաջ Թուրքիայի նախագահը հայտարարել է, որ անթուլատրելի է, որպեսզի Սև ծովը վերածվի «ռուսական լճի»: Բայց ՆԱՏՕ-ում հիանալի հասկանում են, որ Սև ծովը նաև չի վերածվի «ՆԱՏՕ-ի լճի»: Արևմտյան ուղղությամբ ՆԱՏՕ-ի գործողություններն անպատասխան չեն մնա: Մենք բոլոր անհրաժեշտ քայլերը կձեռնարկենք», -մայիսի 31-ին հայտարարել է Ալեքսանդր Գրուշկոն:
Մայիսի 31-ին Վրաստանի Պաշտպանության նախարարությունը և երկրի Զինված Ուժերի Գլխավոր Շտաբը սկսել են պայամանգրային զինծառայության անցնել ցանկացողների գրանցման գործընթացը: «Մենք վերականգնել ենք վերջին երեք տարիների ընթացքում դադարեցված գործընթացը: Ընթացիկ տարում մենք արդեն ստացել ենք զինծառայողների երկու խումբ: Շուրջ 600 երիտասարդ քաղաքացի բանակ են մտել և համապատասխան պայմանագիր կնքել Հայրենիքի հետ: Իսկապես, այսօր մենք չենք կարող ընդունել հազարավոր քաղաքացիների, բայց շատ կարևոր է, որպեսզի մենք իմանանք, թե ինչպիսին է պահանջարկը, որպեսզի 2017թ.-ին մեզ համար ավելի հեշտ լինի ծրագրելը: Այս տարի բանակը համալրվել է մոտավորապես 1 000 մարդով: 1 000 զինծառայող արդեն ծառայություն է անցնում բանակում ըստ պայամանգրային սկզբունքի: Եթե նման ակտիվությունը պահպանվի, ապա մենք արդեն կարող ենք պատկերացնել` քանի հոգու ընդունել 2017, 2018 թվականներին», -հայտարարել է Վրաստանի Պաշտպանության նախարարը: Հիշեցնենք, որ Վրաստանում պայմանագրային ծառայության տևողությունը 4 տարի է: Պայմանագրային ծառայող կարող է դառնալ 18-35 տարեկան երկրի ցանկացած քաղաքացի, որն անցել է պարտադիր զինվորական ծառայությունը: Վրացական բանակի պայմանագրային ծառայողի ամսական աշխատավարձը կազմում է 950 լարի:
«Վրաստանի Ազգային Անվտանգության Խորհուրդը դիմել է երկրի նախագահին Կենտրոնական Աֆրիկայում ռազմական առաքելություններին մասնակցող վրացի զինծառայողների քանակը մեծացնելու խնդրանքով», -Ազգային Անվտանգության Խորհրդի նիստի ավարտին հայտնել է Խորհրդի քարտուղար Իրինա Իմերլիշվիլին: Խորհրդի նիստի աշխատանքային օրակարգը բաղկացած էր երեք կետից` ՆԱՏՕ-ի երկրների Վարշավայի գագաթաժողովի նախապատրաստում, տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր և իրավիճակը բռնագրավված տարածքներում: «Հիշեցնենք, որ այսօրվա դրությամբ Կենտրոնական Աֆրիկայի ռազմական առաքելություններին մասնակցում են մեր զինծառայողներից հինգ հոգի: Մենք ծրագրում ենք մեծացնել նրանց քանակը մինչ քսան հոգի: Հուսով ենք` Խորհրդարանը կաջակցի տվյալ նախաձեռնությանը: Նաև քննարկվել է Վարշավայի գագաթաժողովի նախապատրաստաման հարցը: Վրացական պատվիրակությունը կղեկավարի նախագահը», -հայտնել է Իրինա Իմերլիշվիլին:
«Վրաստանի Տնտեսական աճը ընթացիկ տարվա ապրիլին կազմել է 4.3%», -մայիսի 31-ին հայտարարել է Վրաստանի Տնտեսության նախարարը: «Տնտեսական աճի տեսանկյունից առաջատար արդյունաբերություններն են դարձել շինարարական նյութերի արտադրությունը (25% աճ), հյուրանոցների և ճաշարանների բնագավառը (20%), շինարարությունը (15%), սննդամթերքի արտադրությունը (10%): Ապրիլին ինֆլյացիայի մակարդակը կազմել է 3.2%, ինչը ևս դրական միտում է: Մարտ ամսից ազգային արժույթի կուրսն ամրապնդվել է 15%-ով: Եթե ուշադրություն դարձնենք առևտրային հավասարակշռությանը, ապա երևում է, որ Վրաստանի ազգային արժույթի վրա ճնշումը պակասել է 200 000 000 դոլարով, այսինքն, առևտրային հավասարակշռության ճեղքվածքը կազմել է 1 426 000 000 դոլար: Շատ հավանական է, որ մենք եկամտի տեսքով կստանանք լրացուցիչ 92 000 000 դոլար զբոսաշրջության բնագավառից: Այդ ամենը պետք է դրականորեն ազդի մեր տնտեսական ցուցանիշների վրա: Ապրիլին տնտեսական աճը կազմել է 4.3%, և, հավանաբար, ակնկալում ենք, որ տնտեսության տարեկան աճի ցուցանիշը կգերազանցի 3%-ը», -մայիսի 31-ին հայտնել է Վրաստանի Տնտեսության նախարարը:

События дня. 31 мая, Грузия
1 июня Конституционный Суд Грузии начнет рассмотрение иска конституционалиста Вахушти Менабде, согласно которому существование в стране одномандатных округов является антиконституционным. В случае, если Конституционный Суд примет во внимание жалобу конституционалиста, то одномандатные избирательные округа, существующие по всей территории Грузии будут упразднены. Согласно убеждению Вахушти Менабде, «существование одномандатных избирательных округов противоречит Конституции, так как голос избирателей не отражается в мандате». Напомним, что в случае упразднения одномандатных избирательных округов, становится еще более неясным –сколько депутатов смогут быть избранными в парламент от региона Самцхе-Джавахк.
Согласно заявлению постоянного представителя России в НАТО, «Россия не допустит, что бы НАТО превратило бы Черное море в свое внутреннее озеро». «Несколько дней назад президент Турции заявил, что недопустимо, что бы Черное море превратилось бы в «Русское озеро». Но, в НАТО прекрасно понимают, что Черное море так же не превратится в «озеро НАТО». Действия НАТО в восточном направлении не останутся без ответа. Мы примем все необходимые меры», -31 мая заявил Александр Грушко.
31 мая министерство Обороны Грузии и Генеральный Штаб ВС страны начали процесс регистрации желающих поступить на контрактную военную службу. «Мы восстановили процесс, который был приостановлен в течении последних трех лет. В текущем году мы уже получили дву группы военнослужащих. Около 600 молодых граждан вступили в армию и оформили соответствующий контракт в Родиной. Действительно, сегодня мы не можем принять тысячи граждан, но очень важно, что бы мы знали –каков спрос, что бы в 2017 году нам было бы легче планировать. В этом году армия пополнилась приблизительно на 1 000 человек. 1 000 военнослужащих уже проходят службу в армии на контрактной основе. Если подобная активность сохранится, то мы уже сможем представить, сколько человек принять в 2017, 2018 годах», -заявила министр Обороны Грузии. Напомним, что длительность контрактной службы в Грузи составляет 4 года. Контрактником может стать любой гражданин страны в возрасте от 18 до 35 лет, который прошел обязательную воинскую службу. Ежемесячная зарплата контрактника в грузинской армии составляет 950 лари.
«Совет Национальной Безопасности Грузии обратился к президенту страны с просьбой увеличить контингент грузинских военнослужащих участвующих в военной миссии в Центральной Африке», -по окончанию заседания Совета Национальной Безопасности заявила секретарь Совета Ирина Имерлишвили. Повестка дня работы заседания Совета состояла из трех пунктов –подготовка к Варшавскому Саммиту стран НАТО, вопросы региональной безопасности и обстановка на оккупированных территориях. «Напомню, что на сегодняшний день в военной миссии в Центральной Африке, принимают участие пятеро наших военнослужащих. Мы планируем увеличить их количество до двадцати человек. Надеемся парламент поддержит данную инициативу. Так же обсуждался вопрос подготовки к Варшавскому Саммиту. Возглавлять грузинскую делегацию будет президент», -заявила Ирина Имерлишвили.
«Экономический рост Грузии в апреле текущего года составил 4,3%», -31 мая заявил министр экономики Грузии. «Лидирующими отраслями, с точки зрения экономического роста, стали –производство строительных материалов (рост в 25%), сфера гостиниц и ресторанов (20%), строительство (15%), производство продуктов питания (10%). Уровень инфляции в апреле составил 3,2%, что так же является позитивной тенденцией. С марта месяца курс национальной валюты укрепился на 15%. Если обратить внимание на торговый баланс, то видно, что давлении на национальную валюту Грузии сократилось на 200 000 000 долларов, то есть, дефицит торгового баланса составил 1 426 000 000 долларов. Вероятнее всего мы получим дополнительно 92 000 000 долларов в виде дохода от сферы туризма. Все это должно положительно отразится на наших экономических показателях. Экономический рост в апреле составил 4,3% и вероятнее всего показатель годового роста экономики будет превышать 3%», -31 мая заявил министр Экономики Грузии.