Վրաստանում հարգել են 2015 թվականի ջրհեղեղի զոհերի հիշտակը
Վրաստանի վարչապետ Գեորգի Կվիրիկաշվիլին և նախարարների կաբինետի անդամները երկուշաբթի կառավարության նիստում հարգանքի տուրք են մատուցել Թբիլիսիում 2015 թվականին տեղի ունեցած ջրհեղեին զոհ գնացածների հիշատակին: Interfax.ru-ի փոխանցմամբ` մեկ տարի առաջ Թբիլիսիում եղած տարերային աղետին զոհ է գնացել 21 մարդ, իսկ ևս երկուսը շարունակում են անհետ կորած մնալ: Զոհվածների թվում են եղել փրկարարներից մեկը` Զուրաբ Մուզաշվիլին, ով իր կյանքի գնով փրկել է յոթ մարդու:
«Խորհրդանշական է, որ այսօր մենք փրկարարների և հրշեջների սոցիալական փաթեթը բարելավելու մասին որոշում ենք կայացնում, որի համաձայն` աշխատանքային պարտականություններն իրականացնելու ընթացքում փրկարարի կամ հրշեջի մահվան դեպքում նրանց ընտանիքները կստանան միանվագ 100 հազար լարի, ապա նաև ամեն ամիս 1000 լարի»,- հայտարարել է Գ. Կվիրիկաշվիլին:
Ողբերգական իրադարձությունների տարելիցի կապակցությամբ Թբիլիսիում Սուրբ Երրորդության տաճարում տեղի կունենա հոգեհանգստյան արարողություն` ի հիշտակ աղետի զոհերի:
Նախօրեին Վրաստանի Ներքին գործերի նախարար Գեորգի Մգեբրիշվիլին լրագրողներին հաղորդել է, որ Թբիլիսիի փողոցներից մեկն անվանակոչվելու է փրկարար Մուզաշվիլիի անունով:
Նշենք, որ ջրհեղեղի հետևանքով ամենից շատ տուժել էր Թբիլիսիի կենդանաբանական այգին, որը կերցրել էր իր կենդանիների կեսին, ինչպես նաև զոհվել էին կենդանաբանական այգու երեք աշխատակիցներ:
Ինչպես տեղեկացրել են Թբիլիսիի կենդանաբանական այգու ադմինիստրացիայից, ջրհեղեղի տարելիցի կապակցությամբ կենդանաբանական այգին կստանա նոր 45 կենդանիներ եվրոպական մի շարք կենդանաբանական այգիներից:

В Грузии почтили память жертв наводнения в Тбилиси
Премьер-министр Грузии Георгий Квирикашвили и члены кабинета министров в понедельник на заседании правительства почтили память жертв наводнения 2015 года в Тбилиси.
"Год назад во время стихийного бедствия в Тбилиси погиб 21 человек и двое до сих пор остаются пропавшими. Среди погибших был и спасатель Зураб Музашвили, который ценой своей жизни спас восемь человек. Символично, что именно в этот день мы принимаем решение об улучшении социального пакета для спасателей и пожарных. Согласно этому пакету, в случае гибели спасателя или пожарного при исполнении служебных обязанностей их семьи единоразово получат по 100 тысяч лари ($47 тыс.), а затем ежемесячно по 1000 лари", - заявил Квирикашвили.
В связи с годовщиной трагических событий в кафедральном соборе Святой Троицы в Тбилиси в понедельник пройдет панихида по жертвам стихийного бедствия.
Накануне глава МВД Грузии Георгий Мгебришвили сообщил журналистам, что одной из улиц Тбилиси в понедельник будет присвоено имя погибшего при исполнении служебного долга спасателя Музашвили.
Больше всего во время наводнения пострадал Тбилисский зоопарк, который потерял половину своих питомцев. Трое сотрудников зоопарка погибли.
Как сообщили журналистам в администрации Тбилисского зоопарка, в понедельник на годовщину наводнения зоопарк получит 45 новых животных из ряда европейских зоопарков.