Ռեջեփ Էրդողանը հիասթափվել է Բարաք Օբամայից և Վլադիմիր Պուտինից
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թաիբ Էրդողանը հայտարարել է, որ հիասթափվել է ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի առաջնորդների` Բարաք Օբամայի և Վլադիմիր Պուտինի  հետ փոխահարբերություններից: gazeta.ru-ի փոխանցմամբ` Էրդողանը նշել է, որ իրենք լիահույս են եղել, երբ Օբաման ընտրվելուց հետո առաջին նախագահական այցը կատարել է Թուրքիա:
Նրա խոսքերով` երկու երկրները հույս են ունեցել հասնել լիակատար գործընկերության. «Ցավոք սրտի մեր սպասումները չարդարացան»,- նշել է Էրդողանը:
Վերջինս նաև նշել է, որ երկու երկրների միջև տնտեսական համագործակցությունը լավանալու փոխարեն վատացել է:
Էրդողանն ավելացրել է, որ ներկա պահին երկու երկրների միջև հարաբերությունների վատացման պատճառներից մեկն ամերիկացիների կողմից սիրիացի քրդերին աջակցելն է, որոնց թուրքերը համարում են ահաբեկիչներ:
Թուրքիայի նախագահը Ոչ պակաս լարված է անվանել Ռուսաստանի և նրա նախագահի հետ հարաբերությունները:
«Պուտինի հետ մեր բարեկամությունը հանգեցրեց երկու երկրների միջև բարձր մակարդակի հարաբերությունների հաստատման»,- ասել է նա:

Эрдоган разочаровался в Обаме и Путине
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что он остался разочарован взаимоотношениями с лидерами США и России — Бараком Обамой и Владимиром Путиным, сообщает Hurriyet.
«Мы были полны надежд, когда Обама выбрал Турцию в качестве первой страны для своего визита с начала президентского срока», — рассказал он.
По его словам, две страны надеялись достичь полноценного партнерства. «К сожалению, наши ожидания не оправдались», — отметил Эрдоган.
Турецкий президент отметил, что взаимосвязи двух стран в экономической сфере «ухудшились вместо того, чтобы улучшиться».
Он добавил, что в настоящее время одна из основных проблем во взаимоотношениях двух стран — поддержка американцами сирийских курдов из «Отрядов народной самообороны» (YPG), которых Турция считает террористами.