Վրաց եկեղեցին հրաժարվում է մասնակցել ուղղափառ եկեղեցիների Մեծ Հավաքին
Վրացական ուղղափառ եկեղեցու Սինոդը ուղղափառ եկեղեցիների Մեծ Հավաքին, որը պետք է տեղի ունենա Կրետե կղզում, վրացի ներկայացուցիչների չմասնակցության մասին որոշում է ընդունել։ «Մենք շատ բարդ ժամանակներում ենք ապրում։ Ամեն օր մենք բախվում ենք բազում խնդիրների հետ, որոնք պարտավորեցնում են մեզ լինել ավելի զգույշ և թույլ չտալ ճակատագրական սխալներ։ Մենք չպետք է թույլ տանք այնպիսի սխալներ, որոնք հետո անհնար կլինի ուղղել։ Հունիսի 17-ին սկսվում է ուղղափառ եկեղեցիների Մեծ Հավաքը։ Մենք չենք մասնակցի այդ Հավաքի աշխատանքներին, քանի որ որոշ հարցեր շատ բարդ և անընդունելի են մեզ համար։ Մինչդեռ, միաժամանակ մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որպեսզի պահպանենք ուղղափառ եկեղեցիների միասնականությունը։ Բայց միասնականությունը պետք է հիմնված լինի ճշմարիտ ուղու վրա», -հայտարարել է վրաց պատրիարքը։
Վաղը՝ հունիսի 14-ին, Փոթիում տեղի կունենա կոնտեյներների փոխադրումով և լոգիստիկայով զբաղվող ընկերությունների աշխատակիցների բողոքի նախազգուշական ցույցը։ Տարածված տեղեկության համաձայն՝ Փոթիում տեղակայված տարբեր կոնտեյներային տերմինալների ավելի քան 5 000 աշխատակից, բողոքում են այն որոշման դեմ, որի համաձայն՝ ընթացիկ տարվա հուլիսի 1-ից ուժի մեջ է մտնում կոնտեյներները բեռնելու և բեռնաթափելու միավորված սակագները։ Բողոքարկողների խոսքերի համաձայն՝ տվյալ իրավիճակում միակ մենատերն են դառնում Փոթի նավահանգստին պատկանող կոնտեյներական տերմինալները, համապատասխանաբար, մնացած բոլոր ընկերությունները ստիպված են լինում ամբողջությամբ դադարեցնել իրենց գործունեությունը։ Բողոքողները պահանջում են պետությունից պարզաբանել իրավիճակը և հաստատել Փոթի նավահանգստի վարչության տվյալ որոշումը չիﹾ խախտում արդյոք երկրում գործող օրենսդրությունը։
Հունիսի 13-ին Վրաստանի Մաքսային Ծառայության աշխատակիցները Բաթումիի նավահանգստում հայտնաբերել են թմրանյութերի խոշոր չափաբաժին, որը պատրաստվում էր Ուկրաինա ուղարկվելուն։ Պարզվում է, որ հայտնաբերված 213 կգ․հերոինը Վրաստան էր մտցվել Ադրբեջանից։
Վրաստանի վարչապետը կոչ է անում միջազգային կազմակերպություններին ընտրությունների ընթացքի մոնիտորինգի համար Վրաստան ուղարկել ինչքան հնարավոր է շատ դիտորդներ։ «Վրաստանի Կառավարությունը պատրաստ է Խորհրդարանական ընտրություններն անցկացնել ժողովրդավարական, ազատ և թափանցիկ պայմաններում», -NDI կազմակերպության ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ընթացքում հայտարարել է Վրաստանի վարչապետը։

События дня. 13 июня, Грузия
Синод грузинской православной церкви принял решение о неучастии представителей грузинской церкви в Великом Соборе православных церквей, который должен состоятся на острове Крит. «Мы живем в очень сложное время. Ежедневно мы сталкиваемся с множеством проблем, которые призывают нас быть более осторожными и не допускать фатальных ошибок. Мы недолжны совершать таких ошибок, исправлять которые потом будет очень сложно. 17 июня начинается Великий Собор православных церквей. Мы не будем принимать участие в работе этого Собора так как некоторые вопросы очень сложные и неприемлемы для нас. Однако, в то же время, мы должны сделать все, что бы сохранить единство православных церквей. Но единство должно основываться на истинный путь», -заявил грузинский патриарх.
Завтра, 14 июня в Поти пройдет предупредительная акция протеста сотрудников компаний занимающихся контейнерными перевозками и логистикой. Согласно распространенной информации, более 5 000 сотрудников различных контейнерных терминалов, расположенных в Поти протестуют против решения, согласно которому с 1 июля текущего года входят в силу единые тарифы на разгрузку-загрузку контейнеров. По словам протестующих в данной ситуации естественным монополистом становятся контейнерные терминалы принадлежащие порту Поти, соответственно, все остальные компании будут вынуждены полностью приостановить деятельность. Протестующие требуют от государства разобраться с ситуацией и установить –не нарушает ли данное решение администрации порта Поти действующее в стране законодательство.
13 июня сотрудники Таможенной Службы Грузии, в порту Батуми обнаружили крупную партию наркотиков, которая готовилась к отправке на Украину. 213 килограмма обнаруженного героина было ввезено на территорию Грузии из Азербайджана.
Премьер министр Грузии призывает международные организации прислать в Грузию, для мониторинга за ходом выборов, как можно больше наблюдателей. «Правительство Грузии готово обеспечить проведение парламентских выборов в демократической, свободной и прозрачной обстановке», -в ходе встречи с представителями организации NDI заявил премьер министр Грузии.