Ֆրանսիայում ահաբեկչության կասկածանքով 100 մարդ է ձերբակալվել
Ֆրանսիայի Ներքին գործերի նախարար Բեռնար Կազնևը Փարիզում իլամիստ ահաբեկչի կողմից երկու ոստիկանների սպանությունը նողկալի է համարել: korrespondent.net-ի փոխանցմամբ` նա ընդգծել է, որ Ֆրանսիայում հնարավոր ահաբեկչությունների վտանգը շարունակում է բարձր աստիճանի վրա մնալ:
«Ահաբեկչությունների սպառնալիքը մեծ է Ֆրանսիայում, Եվրոպայում և ամբողջ արևմտյան երկրներում, ինչպես ցույց տվեցին ԱՄՆ-ում 48 ժամ հետո տեղի ունեցած իրադարձությունները»,- ասել է Բ. Կազնևը Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի և նախարարների հետ կայացած արտակարգ նիստից հետո:
Վերջինս տեղեկացրել է, որ վերջին շաբաթվա ընթացքում Ֆրանսիայում ձերբակալվել է 100-ից ավելի մարդ, որոնք կարող են վտանգ ներկայացնել երկրի անվտանգությանը: Նա չի նշել, թե որքան առաջ են գնացել ֆրանսիացի ոստիկանի և նրա կնոջ սպանությունը հետքննող իրավապահ մարմինները, ինչպես նաև ոստիկանության աշախատկիցները:
Ֆրանսիայի նախագահը Կազնևից հետո դատապարտել է հարձակումը` այն անվանելով ահաբեկչություն և նախազգուշացնելով, որ Ֆրանսիան բախվել է ահաբեկչական մեծ սպառնալիքի հետ:

Во Франции по подозрению в терроризме задержаны более 100 человек
Министр внутренних дел Франции Бернар Казнев назвал отвратительным терактом убийство под Парижем исламистом двух полицейских. Он подчеркнул, что угроза терактов остается высокой не только во Франции.
"Угроза остается высокой во Франции, в Европе, во всем западном мире, как показали события, случившиеся 48 часов назад в США", – сказал министр после экстренного совещания, созванного президентом Франции Франсуа Олландом во вторник, 14 июня.
Казнев сообщил, что за последние недели во Франции было задержано более 100 человек, которые могут представлять угрозу для безопасности страны. Он не сказал, как далеко продвинулись правоохранительные органы, расследующие убийство полицейского и его жены, также сотрудницы полиции, в городке Маньянвиль в 50 километрах к западу от Парижа.
Олланд, вслед за Казневом, осудил это нападение, назвав его терактом, и предупредил, что Франция сталкивается с очень высокой террористической угрозой.