«Հավատացյալ-կաթոլիկների՝ դավանանքի ազատության իրավունքը մինչ այսօր չի իրականացվել». Վրաստանի ՄԻՊ
Հունիսի 20-ին Կախեթիի շրջանում սկսվել է հացահատիկի բերքահավաքի գործընթացը: «Այս տարի ակնկալվում է լավ բերք: Մենք փաստացիորեն կրկնապատկել ենք հացահատիկի ցանքսերի քանակությունը: Ընդհանուր առմամբ, երկրի մասշտաբով ցանվել է 80 000 հեկտար հացահատիկ և 40 000 հեկտար գարի: Ոչ բարենպաստ եղանակային պայմանների պատճառով հացահատիկի բերքահավաքը փոքր-ինչ ձգձվեց: Հիմա Գյուղատնտեսության նախարարությունն անում է ամեն ինչ, որպեսզի ժամանակին հավաքի բերքը: Կախեթիում հավահատիկի բերքահավաքի համար հատկացվել է 60 կոմբայնավար, իսկ Վրաստանի ողջ տարածքին՝ 86 կոմբայնավար: Ինչպես նաև կաշխատի մասնավոր տեխնիկան», -հունիսի 20-ին հայտարարել է Վրաստանի Գյուղատնտեսության նախարարը:
Վրաստանի Կառավարության որոշման համաձայն՝ վրացական ուղղափառ եկեղեցուն անփոխհատույց փոխանցվել է հերթական նվերը հողատարածքային սեփականության տեսքով: Այս անգամ Կառավարությունը նվիրել է եկեղեցուն հողատարածք Ծղալտուբոյում՝ 780 քառ. մ. տարածքով և 31 437 քառ. մ. հողատարածք Ցիծամուրիում՝ այնտեղ տեղակայված 628 07 քառ. մ. անշարժ գույքի սեփականությամբ: Պաշտոնական վիճակագրության համաձայն՝ վրացական եկեղեցին համարվում է երկրի հողի խոշորագույն սեփականատերը պետությունից հետո:
Հունիսի 20-ին Վրաստանի Մարդու Իրավունքների Պաշտպանը հրապարակել է հայտարարություն, որտեղ մեղադրում է Ռուսթավի քաղաքի տեղական ինքնակառավարման մարմիններին Հռոմեակաթոլիկ եկեղեցու հանդեպ խտրական վերաբերմունք ցուցաբերելու մեջ: Վրաստանի Մարդու Իրավունքների Պաշտպանի հայտարարության տեքստի համաձայն՝ պարզվում է, որ 2013թ. Կաթոլիկ եկեղեցին դիմել է Ռուսթավիի քաղաքապետարանին՝ եկեղեցի կառուցելու թույլտվություն տալու խնդրանքով: Շինարարությունը պետք է տարվեր Կաթոլիկ եկեղեցուն պատկանող հողատարածքի վրա: Մինչդեռ, երեք տարիների ընթացքում Ռուսթավիի քաղաքապետարանը այդպես էլ չի տվել համապատասխան թույլտվությունը: «Չնայած ըստ օրենքի, որի համաձայն՝ քաղաքապետարանը պետք է տար պատասխան-թույլտվությունը եկեղեցու շինարարության համար, ոչ մի պատասխան չի տրվել: Ավելին, քաղաքապետարանը նույնիսկ չի ուսումնասիրել կաթոլիկ եկեղեցու տվյալ հայտարարությունը: Ցավոք, հավատացյալ-կաթոլիկների՝ դավանանքի ազատության իրավունքը մինչ այսօր այդպես էլ չի իրականացվել», -ասված է Վրաստանի Մարդու Իրավունքների Պաշտպանի հայտարարությունում:
Հունիսի 20-ին սկսվել է Վրաստանի Պաշտպանության նախարարության ռազմական ուսումնարանում սովորել ցանկացողների գրանցման գործընթացը: «Առաջին իսկ օրը տրվել է 50 դիմում, որոնցից 7 դիմորդը աղջիկ է: Այս տարի առաջին անգամ ռազմական ուսումնարանում կկարողանան ուսում ստանալ երկրի իգական սեռի քաղաքացիները: Հայտերի գրանցումը կավարտվի հուլիսի 4-ին: Ընթացիկ տարում ծրագրվում է ուսման ընդունել 126 ուսանողի: 106 արական սեռի և 20 իգական սեռի»:

• 21-06-2016 13:30:45   | Грузия  |  Обзор прессы Диаспоры
20 июня в регионе Кахетия начался процесс сбора урожая пшеницы. «В этом году ожидается хороший урожай. Мы практически удвоили количество пшеничных посевов. В целом, в масштабах страны посеяно 80 000 гектаров пшеницы, и 40 000 гектаров ячменя. Из-за неблагоприятных погодных условий сбор урожая немного задержался. Сейчас министерство сельского хозяйство делает все, для того, что бы вовремя собрать урожай. В Кахетии на сбор урожая пшеницы выделено 60 комбайнеров, а по всей территории Грузии -86 комбайнеров. Так же будет работать частая техника», -20 июня заявил министр сельского хозяйства Грузии.
Согласно решению Правительства Грузии, грузинской православной церкви, безвозмездно передан очередной подарок в виде земельной собственности. На этот раз правительство Грузии подарило церкви земельный участок в Цхалтубо, площадью в 780 квадратных метров и земельный участок в селе Цицамури, площадью в 31 437 квадратных метров, вместе с расположенной на нем недвижимой собственностью площадью в 628,07 квадратных метров. Согласно официальной статистике грузинская церковь является крупнейшим собственником земли в стране, после государства.
20 июня Народный Защитник Грузии опубликовал заявление, в котором обвиняет местное самоуправление города Рустави в дискриминации по отношению к Римско-Католической Церкви. Согласно тексту заявления Народного Защитника Грузии выясняется, что Католическая церковь в 2013 году обратилась к мэрии Рустави с просьбой выдать разрешение на строительство церкви. Строительство должно было вестись на земельном участке принадлежащей Католической церкви. Однако, в течении трех лет, мэрия Рустави так и не выдала соответствующего разрешения. «Не смотря на то, что согласно закону мэрия должна была выдать ответ-разрешение на строительство церкви, никакого ответа дано не было. Более того, мэрия даже и не рассмотрело данное заявление католической церкви. К сожалению право верующих-католиков на свободу вероисповедания, до сегодняшнего дня так и не реализовывается», -сказано в заявлении Народного Защитника Грузии.
20 июня начался процесс регистрации желающих обучатся в военном училище министерства Обороны Грузии. «В первый же день было принято 50 заявлений, из которых 7 заявителей –девушки. В этом году впервые в военном училище смогут обучатся граждане страны женского пола. Регистрация заявлений завершится 4 июля. В нынешнем учебном году предполагается принять на обучение 126 студентов. 106 мужского пола и 20 -женского».