Էդվարդ Նալբանդյանի ճեպազրույցը լրագրողների հետ՝ Սանկտ-Պետերբուրգում կայացած հանդիպումների վերաբերյալ
• 21-06-2016 18:46:14   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Մենք շնորհակալ ենք Ռուսաստանի Դաշնության նախագահին` Սանկտ-Պետերբուրգում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների այս հանդիպումը կազմակերպելու համար։
Սա տրամաբանական շարունակությունն էր մայիսի 16-ին Վիեննայում կայացած գագաթաժողովի, որի ընթացքում բավական կարևոր պայմանավորվածություններ էին ձեռք բերվել՝ ուղղված բանակցային գործընթացը վերսկսելու համար համապատասխան պայմանների ստեղծմանը։ Գիտեք, որ Վիեննայում եռանախագահող երկրների նախարարների մակարդակով հայտարարություն արվեց, որտեղ արտացոլված էին այն պայմանավորվածություններն ու հանձնառությունները, որ կողմերը ստանձնել էին՝ նախևառաջ բացառապես խաղաղ ճանապարհով հիմնախնդրի կարգավորում, 1994-1995թթ. զինադադարի եռակողմ անժամկետ համաձայնագրերի հարգում. այդ համաձայնագրերի, որոնց կարևորությունը հատուկ շեշտեցին համանախագահ երկրների նախարարները: Պայմանավորվածություններ էին ձեռք բերվել նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանին ու Ղարաբաղի և Ադրբեջանի միջև շփման գծում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ստեղծման, ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ընդլայնման վերաբերյալ:
Գիտեք, որ այնուհետև կայացան Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարների առանձին հանդիպումները Բրյուսելում և Փարիզում համանախագահների հետ, որտեղ համապատասխան մանրամասն առաջարկներ հանձնվեցին այս երկու առաջարկությունների վերաբերյալ՝ հետաքննության մեխանիզմի ստեղծման և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Կասպշիկի թիմի ընդլայնման: Հայկական կողմն աշխատում է եռանախագահող երկրների հետ այս երկու առաջարկների վրա: Ցավոք, կարող ենք ասել, որ Ադրբեջանը մինչ օրս կառուցողական մոտեցում չէր ցուցաբերում այս հարցի վերաբերյալ։ Փաստորեն, իրենք մինչ այսօր խոչընդոտում էին ԵԱՀԿ ֆինանսական և բյուջետային հանձնաժողովում, որպեսզի ֆինանսավորում տրամադրվի ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի ընդլայնմանը:
Այսօր Սանկտ Պետերբուրգի հանդիպմանը՝ նախագահների մակարդակով, ևս մեկ անգամ ընդգծվեց, որ այդ թիմը պետք է ընդլայնվի: Այս մասին նշվեց հայտարարության մեջ, որը հանդիպման արդյունքում արել են նախագահները:
Խոսքը գնում է նաև մեխանիզմի ստեղծման մասին, որի վերաբերյալ որոշումը կայացվել էր Վիեննայում, և դա առաջին անգամ չէր: Այդպիսի մեխանիզմի ստեղծման վերաբերյալ կողմերը պայմանավորվել էին դեռ առնվազն երկու անգամ նախագահների մակարդակով՝ Սոչիում 2011թ. և 2012թ.։ Նորից նույն բանն էր պատահել. ամեն անգամ Ադրբեջանը փորձում է հետքայլ անել:
Իհարկե, Վիեննայի և Սանկտ-Պետերբուրգի միջև այս ժամանակահատվածում ադրբեջանական կողմը տարբեր հայտարարություններով, չէի ասի, որ կառուցողական, դուք բոլորդ էլ գիտեք՝ ինչ հայտարարություններ են հնչել Բաքվից, և նաև այն, որ հենց երեկ և այսօր՝ այս օրերին, երբ գագաթաժողովն է ընթանում, Ադրբեջանը լայնածավալ զորավարժություններ է անցկացնում՝ 25 հազար զինվորների և ծանր զինտեխնիկայի, սպառազինության ընդգրկմամբ: Չեմ կարծում, որ սա կառուցողական մոտեցում է գագաթաժողովներից առաջ և ընթացքում:
Չնայած դրան՝ կարող եմ ասել, որ այսօրվա հանդիպումը բավականին օգտակար էր, և որոշ զգուշավորությամբ կարող եմ ասել նաև, որ անցել է կառուցողական մթնոլորտում:
Որոշ հարցերի շուրջ նախագահները եկան այն ըմբռման, որ եթե դրանց շուրջ պայմանավորվածություն լինի, ապա հնարավորություն կստեղծվի բանակցային գործընթացն առաջ շարժել դեպի հիմնախնդրի կարգավորում: Այս մասին նշվում է նաև Սանկտ-Պետերբուրգի գագաթաժողովի արդյունքներով նախագահների կողմից արված հայտարարության մեջ:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ կշարունակվեն հանդիպումները նախագահների ու նախարարների մակարդակով, և որ գործընթացը շարունակվելու է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահության ձևաչափով: Պատահական չէր, որ նախագահների հանդիպման եզրափակիչ մասում եռանախագահող երկրների դեսպանները հրավիրվեցին ներկա գտնվելու դրան։ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահն առանձին հանդիպում ունեցավ նաև եռանախագահների հետ և ներկայացրեց մեր տպավորությունները այս գագաթաժողովի արդյունքներից:

• 21-06-2016 18:46:14   | Армения  |  Политика
Мы благодарны президенту Российской Федерации за организацию данной встречи президентов Армении и Азербайджана в Санкт-Петербурге. Эта встреча была логическим продолжением саммита, состоявшегося 16-го мая в Вене, в ходе которого были достигнуты достаточно важные договоренности, направленные на создание соответствующих условий для возобновления переговорного процесса.
Вам известно, что в Вене было принято заявление на уровне министров, в котором были зафиксированы договоренности, взятые на себя сторонами, прежде всего, по разрешению конфликта исключительно мирным путем, а также уважению соглашений 1994-1995гг. по прекращению огня. Соглашений, о важности которых специально отмечали министры стран-сопредседателей. Были также достигнуты договоренности о создании механизма по расследованию инцидентов, которые имеют место как на границе Армении и Азербайджана, так и на линии соприкосновения Карабаха и Азербайджана, а также расширения возможностей команды специального представителя Действующего председателя ОБСЕ.
Вы знайте, что состоялись отдельные встречи министров иностранных дел с сопредседателями в Брюсселе и Париже, в ходе которых были представлены соответствующие подробные предложения по этим двум предложениям - созданию механизма по расследованию и расширения команды Личного представителя действующего председателя ОБСЕ Каспршика. Армянская сторона работает со странами-сопредседателями над этими двумя предложениями. К сожалению, можем сказать, что Азербайджан до сих пор не продемонстрировал конструктивного подхода относительно этого вопроса. Фактически, до сих пор они препятствовали тому, чтобы финансово-бюджетной комиссией ОБСЕ было начато финансирование для расширения команды личного представителя действующего председателя ОБСЕ.
Сегодня в ходе встречи президентов в Санкт-Петербурге вновь было подчеркнуто, что состав этой команды должен быть расширен. Об этом было отмечено в заявлении, сделанном президентами по итогам встречи. Речь идет о механизме, решение о котором было принято в Вене, и это было не в первый раз. О создании подобного механизма стороны договаривались как минимум дважды на уровне президентов – в 2011 и 2012 годах в Сочи. И вновь происходило то же самое - Азербайджан пытается сделать шаг назад.
Конечно, в период между встречами в Вене и Санкт-Петербурге, азербайджанская сторона выступала с различными заявлениями, не сказал бы, что конструктивными. Вам известно какие заявления звучали из Баку, и также то, что и вчера, и сегодня - в эти дни, когда проходит саммит, Азербайджан проводит широкомасштабные военные учения с участием 25000 солдат, а также тяжелой военной техники и вооружений. Не думаю, что это конструктивный подход перед и во время саммита.
Но могу сказать, что сегодняшняя встреча была достаточно полезной, и с определенной долей осторожности могу сказать, что прошла в конструктивной атмосфере. По некоторым вопросам президенты пришли к осознанию, что если вокруг них будет достигнуто соглашение, то станет возможным продвинуть переговорный процесс в направлении урегулирования. Об этом было отмечено в заявлении, сделанном президентами по итогам встречи. Было достигнуто соглашение, что будут продолжены встречи на уровне министров и президентов, и этот процесс будет продолжен в формате сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Не случайно, что на заключительном этапе встречи президентов послы стран-сопредседателей были приглашены принять участие в ней, а также Президент Армении провел отдельную встречу с сопредседателями и представил наши впечатления от результатов встречи.