Հարութ Սասունյան.Նախագահ Էրդողանը ստիպված կլինի հրաժարական տալ, եթե պարզվի, որ նրա դիպլոմը կեղծ է
Կարծես թե Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանի գլխացավանքները քիչ էին, հիմա էլ նա կանգնած է մի նոր մեղադրանքի առջև՝ հնարավոր է, որ նա կեղծել է իր բարձրագույն կրթության դիպլոմը: Եթե սա ճիշտ լինի, ապա նա ստիպված կլինի հրաժարական տալ իր նախագահական պաշտոնից և հնարավոր է բանտարկվի կամ աքսորվի:
Որոշ ժամանակ լուրեր էին պտտվում, որ Էրդողանը բարձրագույն կրթություն չունի, ինչը կարող է նրան զրկել նախագահի պաշտոնից, քանի որ Թուրքիայի Սահմանադրության 101-րդ հոդվածի համաձայն՝ պահանջվում է, որ նախագահի թեկնածուները «ավարտած լինեն բարձրագույն ուսումնական հաստատությունը»:
Լրագրող Չենգիզ Չանդարը, Al-Monitor.com կայքում հունիսի 15-ին տեղադրված՝ «Արդյոք Էրդողանի համալսարանական դիպլոմը կեղծվա՞ծ է» խորագիրը կրող հոդվածում լուրջ կասկածներ է առաջ քաշում Թուրքիայի նախագահի բարձրագույն կրթության դիպլոմի իսկության վերաբերյալ:
Ինչպես բացատրում է Չանդարը. «Էրդողանը հաճախել է իմամ հաթիփ դպրոց՝ միջնակարգ դպրոցի մակարդակի մի հաստատություն, որը կրթում է կրոնական քարոզիչների: 1970-80-ական թվականների շրջանավարտները կարող էին շարունակել իրենց բարձրագույն կրթությունը միայն աստվածաբանության բնագավառում»: Այդուհանդերձ, երբ  2014 թ. օգոստոսին Էրդողանը թեկնածու էր նախագահի պաշտոնի համար, նա Բարձրագույն ընտրական խորհրդին ներկայացրել է իր դիպլոմի լուսապատճենը՝ պնդելով, որ նա բակալավրի աստիճան է ստացել 1981 թվականին Մարմարայի համալսարանի տնտեսագիտության և կառավարման  ֆակուլտետից:
Խնդիրն այն է, որ Մարմարայի համալսարանը հիմնադրվել է միայն 1982 թվականին, ուստի անհնարին էր, որ Էրդողանը համալսարանն ավարտեր դրա հիմնադրումից մեկ տարի առաջ: Քանի որ տնտեսագիտության ֆակուլտետը հիմնադրվել է միայն 1983 թվականին,  ապա Էրդողանը չէր կարող այն ավարտել 1981-ին, ինչպես նա պնդում է: Ցավոք, այս կասկածելի մեղադրանքներից  ոչ մեկը Թուրքիայում չի կարող մանրակրկիտ կերպով ուսումնասիրվել լրատվամիջոցների կամ քաղաքացիական հասարակության կողմից՝ Էրդողանի վարչակարգի բռնատիրական բնույթի պատճառով, որը սովորաբար փակում է թերթերը և հետապնդում բոլոր ընդդիմախոսներին:
Նախագահի օգնականները անդրդվելի են. նրանք Էրդողանի դեմ մեղադրանքները համարում են անհիմն, քանի որ դրանք տարածում են ընդդիմադիր կուսակցությունները: Առաջին բողոքը ստացվեց նախկին դատավոր Օմեր Ֆարուք Էմինաղաօղլուի կողմից, որն իր կասկածները ներկայացրեց Բարձրագույն ընտրական խորհրդին՝ Էրդողանի բարձրագույն կրթություն չունենալու մասին նրա դիպլոմի լուսապատճենում առկա անճշտությունների պատճառով: Ընտրական խորհուրդը միանգամից մերժեց դատավորի դիմումը:
Երկրորդ մարտահրավերը նետեց թուրք ծայրահեղ ազգայնական Գյոքչէ Ֆիրաթը, որը մանրամասն փաստարկներ  ներկայացրեց՝ պաշտպանելով այն պնդումը, որ Էրդողանի դիպլոմը կեղծ է: Ֆիրաթը պահանջեց նայել Էրդողանի դիպլոմի բնօրինակը, այլ ոչ թե պատճենը, որ նա ներկայացրել էր Բարձրագույն ընտրական խորհրդին: Թուրք ազգայնականը մեղադրեց Մարմարայի համալսարանի ռեկտորին և դեկանին՝ Էրդողանի դիպլոմը կեղծելու հանցագործությանը սատարելու համար: Նա պնդեց, որ Մարմարայի համալսարանի ռեկտորի և դեկանի ստորագրությունները չեն համապատասխանում նույն համալսարանից իր ստացած դիպլոմում առկա ստորագրություններին: Նա նաև կասկածի տակ առավ Էրդողանի դիպլոմում հայտնաբերված հաջորդական համարի վավերականությունը: Վերջապես, Ֆիրաթը պնդեց, որ Թուրքիայի նախագահի դիպլոմի տեսքը տարբերվում է մյուս շրջանավարտների ստացածներից:
Այս ամսվա սկզբին, քրդամետ ԺԴԿ կուսակցությունը պաշտոնական խորհրդարանական հարցում ներկայացրեց կրթության նախարար Իսմեթ Յըլմազին՝ պահանջելով «հստակեցնել Էրդողանի համալսարանական դիպլոմի շուրջ ստեղծված առեղծվածը»: Ի պատասխան Բարձրագույն ընտրական խորհուրդ ուղարկված համանման մի հարցման՝ ԺԴԿ-ն ստացավ Թուրքիայի նախագահի նոտարական կարգով հաստատված դիպլոմի պատճենը: Սակայն, ԺԴԿ-ն հայտարարեց, որ շարունակելու է վիճարկել այդ դիպլոմի վավերականությունը:
Չենգիզ Չանդարն իր հոդվածում լուրջ մտահոգություններ է առաջ քաշել Էրդողանի որպես Թուրքիայի նախագահի լեգիտիմության մասին, եթե հաստատվի, որ նրա դիպլոմը կեղծված է. «Եթե հարցին լրջորեն մոտենանք, ապա Թուրքիայում այս հակասությանը կհետևեն հսկայական իրավական հարցեր: Եթե պարզվի, որ Էրդողանը երբեք նախագահ ընտրվելու իրավունք չի ունեցել, ապա այն ամենը ինչ նա ստորագրել կամ իրականացրել է, կհամարվի անվավեր զուտ իրավական տեսանկյունից: Քաղաքական տեսանկյունից, այն մի ամբողջ զինանոց կապահովի նրա քննադատների համար, որոնց թիվն արտերկրում արագորեն աճում է: Եվ եթե Էրդողանի դիպլոմի կեղծ լինելն ապացուցվի, ապա այն բնականաբար հնարավորություն կտա նրա միջազգային հակառակորդներին առաջ քաշելու նրա տիտղոսի օրինական լինելու հարցը»:
Մինչ նախագահ Էրդողանը ԴՆԹ հետազոտություն է պահանջում՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման օգտին քվեարկած Գերմանիայի խորհրդարանի 11 թուրք պատգամավորների էթնիկ ծագումը ստուգելու համար, շատ ավելի նպատակահարմար կլիներ քիմիական ստուգման ենթարկել նրա դիպլոմը: Պետք է նաև Էրդողանին հոգեբանական հետազոտության ենթարկել՝ նրա մշտապես անհավասարակշիռ հոգեվիճակը գնահատելու համար…

Арут Сасунян. Президент Эрдоган вынужден будет подать в отставку, если выяснится, что его диплом фальшивый
24-06-2016 13:26:24 | США | Аналитика
Мало было президенту Турции Эрдогану других болячек, теперь ему предстоит ответить еще на одно обвинение - возможно, он подделал диплом о получении высшего образования. Если подозрения окажутся верными, ему придется подать в отставку с должности президента, а может, его даже арестуют или сошлют.
О том, что Эрдоган не получил высшего образования, говорилось не раз. Но это может лишить его президентской власти, поскольку, в соответствии со статьей 101 Конституции Турции, президент должен иметь «высшее образование».
Журналист Ченгиз Чандар опубликовал 15 июня на сайте Al-Monitor.com статью под названием «Подделан ли диплом о высшем образовании Эрдогана», в которой он выражает сомнения по поводу достоверности диплома президента о высшем образовании.
Как говорит Чандар: «Эрдоган посещал школу имам хатипа – заведение общеобразовательного уровня, где обучаются религиозные проповедники. Выпускники 1970-80 гг. могли продолжить образование только в религиозных теологических заведениях». Тем не менее, в числе документов, представленных в августе 2014 года кандидатом в президенты Эрдоганом есть копия диплома, в которой он утверждает, что получил ученую степень на факультете экономики и управления университета Мармары.
Вся проблема в том, что университет Мармары был открыт только в 1982 году, следовательно, Эрдоган не мог окончить его за год до учреждения. А факультет экономики и вовсе был открыт в 1983 году, так что, Эрдоган не мог окончить его в 1981 году, как он утверждает. К сожалению, данное тягчайшее обвинение в Турции никто не может расследовать в СМИ и в рамках гражданского общества из-за диктаторского характера режима Эрдогана, который привык легко закрывать газеты и преследовать оппонентов.
Помощники президента непробиваемы: они называют обвинения против Эрдогана необоснованными, поскольку их распространяют оппозиционные партии. Первая жалоба получена от судьи Омера Паруха Эминагаоглу, который представил свои сомнения в Высший избирательный совет по поводу нестыковок в копии диплома Эрдогана. Избирательный совет сразу же отклонил заявление судьи.
Вторую перчатку бросил радикальный турецкий националист Гекче Фират, который представил доводы в пользу того, что диплом Эрдогана фальшивый. Фират потребовал запросить оригинал диплома, а не копию, которую он представил в Высший избирательный совет. Турецкий националист обвинил ректора университета Мармара и декана в соучастии в преступлении – подделке диплома Эрдогана. Он настаивал, что подписи ректора и декана не соответствуют подписям в выданных тем же университетом дипломах. Он также высказал сомнения по поводу порядкового номера диплома. Наконец, Фират заявил, что текст диплома Эрдогана отличается от дипломов других выпускников университета.
В начале этого года прокурдская Демократическая партия народов подала официальный запрос министру образования Исмету Йылмазу с требованием «внести ясность в ситуацию вокруг диплома Эрдогана». В ответ на направленный в Высший избирательный совет аналогичный запрос ДПН получила заверенную нотариусом копию диплома президента. Но ДПН заявила, что продолжит выяснение достоверности диплома.
Ченгиз Чандар в своей статье выражает серьезную озабоченность в связи с легитимностью пребывания Эрдогана на посту президента, если выяснится, что его диплом подделан. «Если подойти к делу со всей серьезностью, то в Турции за этим последуют грандиозные правовые вопросы. Если выяснится, что Эрдоган не имел права избираться президентом, то все, что он подписывал или осуществлял, будет сочтено утерявшим силу с сугубо правовой точки зрения. С политической точки зрения он откроет целый арсенал для своих критиков, число которых стремительно растет. И если будет доказано, что диплом Эрдогана подделан, то это позволит его политическим оппонентам выдвинуть вопрос о легитимности его титула», говорится в статье.
Вместо того, чтобы требовать ДНК-теста для 11 депутатов германского Бундестага - выходцев из Турции, которые проголосовали за резолюцию о признании геноцида армян, Эрдогану следовало бы провести химический анализ собственного диплома. Не помешал бы и психологический тест, который выяснил бы причины его постоянного душевного неравновесия…