«Վրաստանում պետք է վերականգնել ավտոմեքենաների տեխզննման համակարգը». Վրաստանի վարչապետ
Տեխզննման այդ համակարգը կլինի հասանելի, կաշառակերությունից ազատ և կհամապատասխանի եվրոպական չափանիշներին», -հունիսի 28-ին հայտարարել է Վրաստանի վարչապետը՝ մեկնաբանելով միջազգային հետազոտության արդունքները, որոնց համաձայն՝ Վրաստանն առաջին տեղն է զբաղեցում տրանսպորտից օդի աղտոտվածության վարկանիշում: «Փոխանակ ուղղենք այն համակարգը, որը գոյություն ուներ մեզ մոտ, և որն իսկապես ուներ այլանդակ տեսք, մենք ամբողջությամբ չեղարկեցինք ավտոմեքենաների տեխզննումը: Ես կարծում եմ, որ մենք անպայման պետք է վերականգնենք տեխնիկական զննումը, բայց այդ վերականգնումն անպայման պետք է տեղի ունենա եվրոպական չափանիշների և կանոնների պահպանմամբ», -հայտարարել է Գիորգի Կվիրիկաշվիլին:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 28-ին International Energy Agency կազմակերպությունը ավտոմեքենաների գազից օդի աղտոտվածության մասին հետազոտության տվյալներ է հրապարակել ըստ երկրների: Հրաապարակված տվյալների համաձայն՝ օդի աղտոտվածության տեսանկյունից Վրաստանը զբաղեցնում է առաջին տեղը:
Հունիսի 27-ին Պրահայում տեղի է ունեցել հերթական հանդիպումը «Կարասաին-Աբաշիձե» ռուս-վրացական երկխոսության ձրաչափում: «Շարունակվել է հստակ հարցերի շուրջ ռուս-վրացական կապերի ակտիվացման կառուցողական երկխոսությունն այն ուղղություններով, որտեղ դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայությամբ հնարավոր է առաջընթացը առևտրի, տրանսպորտի, մարդասիրական կապերի ոլորտներում: Այդ բնագավառներում արդյուքներն ակնհայտ են: Ընթացիկ տարվա առաջին քառորդի արդյունքների համաձայն՝ գրանցվել է երկկողմանի ապրանքնաշրջանառության ծավալի զգալի աճ: Ռուսաստանը շարունակում է մնալ Վրաստանի երկրորդ առևտրային գործընկերը և նրա գինու արտադրության վաճառքի գլխավոր շուկան: Ակնկալվում է, որ երկու երկրների առևտրաարդյունաբերության բնագավառի գծով ծրագրված կապերը է´լ ավելի կամրապնդեն ռուս-վրացական տնտեսական փոխազդեցությունները: Հաստատված է Ռուսաստանի և Վրաստանի միջև ուղևորափոխադրումների և բեռնափոխադրումների շարունակվող աճ: Այդ ֆոնի վրա բարեհաջող զարգանում է երկու երկրների երթևեկության բնագավառների, ինչպես նաև ռուսական և վրացական երկաթուղիների ընկերությունների միջև փոխազդեցությունը: Համատեղ ջանքերով հաջողվել է պայմանավորվել երկու երկրների մի շարք բանտարկված քաղաքացիների փոխադարձ ազատման մասին: Կողմերը հաստատել են երկկողմանի հարաբերությունները փուլ առ փուլ կանոնակարգելու պրագմատիկ ընթացքը շարունակելու պատրաստակամությունը», -ասված է Ռուսաստանի Արտաքին Գործերի նախարարության հայտարարությունում:
«Հայտնի է, որ մայիսի 22-ին Վրաստանում ՆԱՏՕ-ի որակավորումն անցել է վրացական առաջին ջոկատը: Չնայած բավականին լուրջ մարտահրավերներին՝ Վրաստանի Զինված Ուժերի 12-րդ գումարտակի ջոկատն արդեն պաշտոնապես հանդիսանում է ՆԱՏՕ-ի Արագ Արձագանքման Ուժերի մի մասը: Պորտուգալիայում, ԱՄՆ-ում, Ռումինիայում և Մերձբալթիկայում ևս գոյություն ունեն նման զինվորական ստորաբաժանումներ: Անհրաժեշտության դեպքում նրանք պատրաստ են մասնակցել ՆԱՏՕ-ի առաջադրանքներին և առաքելություններին: Ճիշտ այդպես լիովին պատրաստակամության մեջ է գտնվում վրացական ջոկատը: Մենք սկսել ենք նաև երկրորդ ջոկատի՝ նույն համակարգի մեջ փոխադրելու գործընթացը: Ես համոզված եմ, որ եթե ամեն ինչ տեղի ունենա ըստ հաստատված ծրագրի, ապա մենք կստանանք ևս մեկ ստորաբաժանում, որը կկարողանա իրականացնել նման առաջադրանքներ», -հայտարարել է Վրաստանի Պաշտպանության նախարարը:
Հունիսի 28-ին գերմանա-ամերիկյան GfK կազմակերպությունը Վրաստանում անցկացված սոցիալական հարցման տվյալներ է հրապարակել: «Հարցված քաղաքացիների 49.7%-ը կարծում է, որ ազգային նշանակության կարևորագույն հարց է աշխատատեղերի ստեղծումը: Հարցվածների 10.9%-ը համարում է, որ լուծում պահանջող ազգային հարցն է տարածքային ամբողջականության հարցը: 10%-ը կարծում է, որ նման խնդիր է աղքատությունը, 8.4%-ը՝ ցածր թոշակները, 6.1%-ը՝ գների աճը, 4.8%-ը՝ առողջապահության համակարգը»: Սոցիալական հարցումն անցկացվել է «Ռուսթավի 2» հեռուստաընկերության պատվերով և նրանում մասնակցել է 2 200 մարդ:

«В будущем мы обязательно введем правильную систему технического осмотра автомобилей. Эта система технического осмотра будет доступной, будет свободна от коррупции и будет соответствовать европейским стандартам», -28 июня заявил премьер министр Грузии комментируя результаты международного исследования. Согласно которым Грузия занимает первое место в рейтинге загрязненности воздуха от автотранспорта. «Вместо того, что бы исправить ту систему, которая существовала у нас и которая действительно имела уродливый вид, мы полностью отменили технический осмотр автомобилей. Я думаю, что мы обязательно должны восстановить технический осмотр, но, это восстановление должно пройти с соблюдением европейских стандартов и норм», -заявил Гиоргий Квирикашвили. Напомним, что 28 июня организация International Energy Agency опубликовала данные исследования о загрязненности воздуха автомобильными газами, по странам. Согласно опубликованным данным, Грузия заняла первое место по загрязненности воздуха.
27 июня в Праге состоялась очередная встреча в формате российско-грузинского диалога «Карасин-Абашидзе». «Был продолжен конструктивный диалог по конкретным вопросам активизации российско-грузинских связей на тех направлениях, где в отсутствие дипломатических отношений возможен прогресс -торговля, транспорт, гуманитарные контакты. Результаты в этих сферах очевидны. По итогам первого квартала текущего года был зафиксирован заметный рост объема двустороннего товарооборота. Россия продолжает оставаться вторым по значимости торговым партнером Грузии и главным рынком сбыта ее винной продукции. Ожидается, что запланированные контакты по линии торгово-промышленных палат двух стран еще больше укрепят российско-грузинское экономическое взаимодействие. Констатирован продолжающийся рост пассажиропотока и грузовых перевозок между Россией и Грузией. На этом фоне успешно развивается взаимодействие транспортных отраслей двух стран, а также между российскими и грузинскими железнодорожными компаниями. Совместными усилиями удалось договориться о взаимном освобождении ряда граждан двух стран, находившихся в заключении. Стороны подтвердили готовность продолжать прагматичный курс на поэтапную нормализацию двусторонних отношений», -сказано в заявлении министерства Иностранных Дел России.
«Известно, что 22 мая в Грузии сертификацию НАТО прошла первая грузинская рота. Несмотря на довольно серьезные вызовы, рота 12-го батальона Вооруженных Сил Грузии уже является официальной частью сил Быстрого Реагирования НАТО. В Португалии, США, Румынии и Прибалтике так же существуют подобные воинские подразделения. В случае необходимости они готовы принять участие в миссиях и задачах НАТО. Точно так же в полной готовности находится и грузинская рота. Мы начали процедуры перевода на аналогичную систему и второй роты. Я уверена, что если все пойдет по установленному плану, то мы получим еще одно подразделение, которое сможет выполнять аналогичные задачи», -заявила министр Обороны Грузии.
28 июня германо-американская организация GfK опубликовала данные социального опроса проведенного в Грузии. «49,7% опрошенных граждан считают, что важнейшим вопросом национального уровня является вопрос создания рабочих мест. 10,9% опрошенных утверждают, что национальным вопросом требующем решения является вопрос территориальной целостности. 10% заявляют, что таковым вопросом является бедность, 8,4% -низкие пенсии, 6,1% -рост цен, 4,8% -система здравоохранения». Социологический опрос булл проведен по заказы телекомпании «Рустави 2», и в нем приняло участие 2 200 человек.