Սլովակիան առաջին անգամ գլխավորել է Եվրոպայի խորհուրդը
Հուլիսի 1-ից Եվրոպական միության խորհրդի նախագահությունն ընդունված վեցամսյա ռոտացիայի սկզբունքը տեղափոխվել է Սլովակիա: korrespondent.net-ի փոխանցմամբ` ԵՄ-ին 2004 թվականին միացած Սլովակիան առաջին անգամ է իրականացնելու այդ լիազորությունները:
Սլովակիայի վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոն հայտարարել է, որ պնդելու է փոխել համաեվրոպական քաղաքականության վեկտորը շատ հարցերի կապակցությամբ, որոնք ներկայումս նրա կարծիքով այդքան էլ արդյունավետ լուծում չունեն: Առաջին հերթին դա վերաբերում է միգրանտների խնդրին:
«Եվրոպայի ապագայի մասին առանցքային որոշումները չեն կարող հիմնվել միության մեկ կամ միչ քանի անդամների կամ միության հիմնադիր երկրների որոշումների վրա»,- կարծում է Ֆիցոն:
Նախորդ տարի Սլովակիայի ղեկավարությունը հրաժարվել է մասնակցել համաձայն քվոտաների` Եվրամիության յուրաքանչյուր երկրում փախստականների տեղավորման ծրագրին:

Словакия впервые возглавила Совет Евросоюза
С 1 июля председательство в Совете Европейского союза по принятому принципу шестимесячной ротации перешло к Словакии. Словакия, присоединившаяся к ЕС лишь в 2004 году, впервые исполняет эти полномочия.
Словацкий премьер-министр Роберт Фицо заявил, что будет настаивать на изменении вектора общеевропейской политики по многим вопросам, которые сейчас, на его взгляд, решаются неэффективно.
В первую очередь это касается проблемы мигрантов.
"Основопологающие решения о будущем Европы не могут основываться на решениях одного или двух членов союза, или решениях его стран-основателей", - считает Фицо.
В прошлом году руководство Словакии отказалось участвовать в плане по распределению беженцев согласно квотам в каждой из стран Евросоюза.