Boeing-ը սկսել է նոր միջին հեռահարության ինքնաթիռի մշակումը
Ամերիկյան Boeing Co. ինքնաթիռաշինական ընկերությունը պատրաստվում է սկսել աշխատանքները միջին հեռահարության ինքնաթիռի նոր մոդելի մշակման վրա, որի նախատեսված է լինելու 270 ուղևորների և 2,5-5 հազար ծովային մղոն հեռավորության համար: Interfax.ru-ի փոխանցմամբ` ընկերության փոխնախագահ Մայք Դելեյնին ասել է, որ նոր ինքնաթիռը պատրաստ կլինի շատ ավելի շուտ, քան մարդիկ պատկերացնում են:
Նրա խոսքերով` իրենք ունեն ամեն ինչ նոր ինքնաթիռ ստեղծելու համար:
Փորձագետների գնահատմամբ` նոր ինքնաթիռի մոդելը շուկայում կհայտնվի ոչ շուտ քան հաջորդ տասնամյակի կեսերին:
Տեղեկացվում է, որ մասնագետները այժմ քննարկում են 737 Max օդանավն ավելի հզոր շարժիչներով և ընդլայնված կմախքով հագեցնելու հնարավորությունը: Աղբյուրների փոխանցմամբ` նմանատիպ ինքնաթիռը, ստանալով 737 Max 10x ծածկագրային անվանումը, պահանջում է նվազ ծախսեր և կարող է շուկայում հայտնվել 2021 թվականին:
Ընկերությունը նոր ինքնաթիռների պահանջարկը գնահատում է 3-5 հազար, ընդ որում ներկայիս ընթացիկ տարբերակների պահանջարկը կարող է նվազել մինչև 2 հազար: Նոր ինքնաթիռի մշակման համար ծախսերը կարող են կազմել 10-15 մլրդ դոլար:

Boeing начнет разработку новой модели среднемагистрального самолета
Американская самолетостроительная компания Boeing Co. готовится начать разработку новой модели среднемагистрального самолета вместимостью до 270 пассажиров для рейсов дальностью 2,9-5 тыс. морских миль (до 9,3 км), сообщает The Wall Street Journal.
"Он появится быстрее, чем вы можете предположить, - сказал вице-президент компании Майк Дэлейни. - У нас есть все для того, чтобы построить новый самолет".
По оценке экспертов, новая модель может поступить на рынок не ранее середины следующего десятилетия.
Также специалисты рассматривают вариант оснащения лайнера 737 Max более мощными двигателями и увеличенным фюзеляжем. По словам источников, такой самолет, получивший кодовое название 737 Max 10x, потребует меньших затрат и сможет поступить на рынок уже в 2021 году.
Компания оценивает спрос на новые самолеты на уровне 3-5 тыс., причем продажи текущих схожих версий могут снизиться на 2 тыс. Затраты на разработку могут составить $10-15 млрд.