Վրաստանը չպետք է դառնա ոչ ՆԱՏՕ-ի անդամ, ոչ ՀԱՊԿ-ի
Վրաստանի Տարածաշրջանային զարգացման նախարարության տարածած տեղեկության համաձայն՝ «մայրուղուց հանված է տեղաշարժման սահմանափակումները բոլոր տեսակի ավտոմեքենաների համար: Վերականգնված ճանապարհահատվածում տեղաշարժն իրականացվում է հատուկ ռեժիմով Վրաստանի ճանապարհային ոստիկանության աշխատակիցների վերահսկողության ներքո»:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 23-ին Վրաստանը և Հայաստանը Ռուսաստանին կապող մայրուղին փակվել էր սողանքի պատճառով: 800 մետրանոց վնացված ճանապարհահատվածի վերակագնման համար անհրաժեշտ եղավ 11 օր:
«ՆԱՏՕ-ի անդամ-երկրների Վարշավայի գագաթաժողովի աշխատանքների ընթացքում մենք քաղաքական աջակցություն կցուցաբերենք Վրաստանին, կաջակցենք երկրի տարածքային ամբողջականությանը և նրա անկախությանը: Մենք նաև կքննարկենք հարցեր, թե ինչպես կարող ենք ավելի շատ գործնական աջակցություն ցուցաբերել Վրաստանին: Պատճառը, թե ինչու ենք մենք Վրաստանին քաղաքական և գործնական աջակցություն ցուցաբերում, թե ինչու է Վրաստանում բացվել ռազմաուսումնական կենտրոն, կայանում է նրանում, որ մենք ցանկանում ենք, որպեսզի Վրաստանը ընդարձակի իր հնարավորությունները, որպեսզի դիմակայի արտաքին սպառնալիքներին», -հուլիսի 4-ին հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղարը:
«Վրաստանը պետք է չեզոք երկիր դառնա: Չեզոքությունը պետք է կայանա նրանում, որ մենք պետք է հրաժարվենք մասնակցել այն ռազմական դաշինքներին, որոնք դուր չեն գալիս Ռուսաստանին: Այսինքն, մենք պետք է հրաժարվենք ՆԱՏՕ-ի անդամ դառնալու ցանկությունից: Միաժամանակ չեզոքությունը նշանակում է, որ մենք պետք է հրաժարվենք այն ռազմական դաշինքների անդամակցությունից, որոնք դուր են գալիս Ռուսաստանին: Այսինքն, Վրաստանը չպետք է դառնա ոչ ՆԱՏՕ-ի անդամ, ոչ ՀԱՊԿ-ի: Մեր տարածքում չպետք է լինեն տեղակայված ո′չ ՆԱՏՕ-ի զինվորներ, ո′չ Ռուսաստանի: Բայց ռուս զինվորները, որոնք այսօր գտնվում են Օսեթիայում և Աբխազիայում, պետք է լքեն Վրաստանի տարածքը: Դրա համար անհրաժեշտ է ունենալ ձևակերպված դիրքորոշում», -հուլիսի 4-ին հայտարարել է Նինո Բուրջանաձեն:
Վիճակագրական տվյալների համաձայն՝ 2016թ. առաջին քառորդում վճարված աշխատավարձերի ընդհանուր ծավալը կազմել է 1 800 000 000 լարի, ինչը 200 000 000 լարիով քիչ է, քան 2015թ. առաջին քառորդում և 72 000 000 լարիով քիչ է 2014թ.-ի համեմատությամբ: Անհասկանալի է, թե ինչի վրա են հիմնվում վիճակագրական տվյալները, որոնց համաձայն՝ 2016թ.-ին միջին աշխատավարձը Վրաստանում աճել է 6.7%-ով և կազմել 913 լարի: Վիճակագրական տվյալները վերաբերում են այն անձանց, որոնք աշխատում են պայմանագրի հիման վրա (պետական և մասնավոր բաժիններում): Այդ նույն վիճակագրության համաձայն՝ 2015թ. Վրաստանում կա 750 000 անձ, ովքեր աշխատում են գործատուի հետ ձևակերպած պայմանագրով:
Վիճակագրական տվյալների համաձայն՝ ընթացիկ տարում հունվար-հունիս ամիսներին Վրաստանի սահմանը հատած անձանց քանակն աճել է 12.9%-ով և կազմել է 2 636 313 մարդ: Ընդ որում 1 011 680 մարդ (+18.1% անցյալ տարվա համեմատությամբ) մնացել են Վրաստանում 24 ժամից ավելի, հետևաբար համարվում են զբոսաշրջիկներ: 2016թ. հունվար-հունիսին Վրաստանի սահմանն ամենաշատը հատել են Ադրբեջանի քաղաքացիներ (+18,1%), Թուրքիայի (+4%), Հայաստանի (+1,4%), Ռուսաստանի (+15,6%), Ոիկրաինայի (26,3%): Հունիսին Վրաստանի տարածք է մտել 517 038 արտասահմացի քաղաքացի՝ Ադրբեջանից (+1,9%), Հայաստանից (-3.9%), Թուրքիայից (-7,2%), Ռուսաստանից (+4,4%), Ուկրաինայից (+35,3%): 2016թ. հունիսին Վրաստան այցելած զբոսաշրջիկների քանակությունը կազմել է 228 866 մարդ (+15,8%): 2015թ.-ին պետության եկամուտը զբոսաշրջությունից կազմել է 1 940 000 000 դոլար (+8,3%): 2016թ. Առաջին քառորդում Վրաստանը զբոսաշրջությունից եկամտի տեսքով ստացել է 354 500 000 (+15.7%): Զբոսաշրջությունից երկրի ՀՆԱ-ի եկամտի բաժինը 2015թ.-ին կազմել է 6.7% (+16,2% 2014թ.ի համեմատությամբ):

События дня. 4 июля, Грузия
Движение транспорта по автомагистрали Тбилиси-Ларс восстановлено. Согласно информации распространенной министерством регионального развития Грузии «на автомагистрали снято ограничение на перемещение всех типов транспорта. Движение по восстановленному участку дороги осуществляется в специальном режиме под контролем сотрудников патрульной службы Грузии». Напомним, что 23 июня автомагистраль связывающая Грузию и Армению с Россией была закрыта в связи с сходом оползня. На восстановление 800 метрового поврежденного участка магистрали понадобилось 11 дней.
«В ходе работы Варшавского Саммита стран-членов НАТО мы выразим политическую поддержку Грузии, поддержим территориальную целостность страны и ее независимость. Мы так же обсудим вопрос –как мы можем еще больше оказать Грузии практической поддержки. Причина –почему мы оказываем Грузии политическую и практическую поддержку, почему открыли в Грузии тренировочный центр, заключается в том, что мы хотим что бы Грузия увеличила бы свои возможности для того что бы выстоять перед внешними угрозами», -4 июля заявил генеральный секретарь НАТО.
«Грузия должна стать нейтральным государством. Нейтральность означает то, что мы должны отказаться от участия в военных блоках, которые не нравятся России. То есть мы должны отказаться от желания стать членом НАТО. В то же время нейтральность означает, что мы должны отказаться от членства в военных блоках, которые нравятся России. То есть ГГрузия не должна быть частью ни НАТО, ни ОДКБ. На нашей территории не должно быть ни войск НАТО, ни войск России. Те российские войска, которые сегодня находятся в Осетии и Абхазии, должны покинуть территорию Грузии. Для этого нужна сформулированная позиция», -4 июля заявила Нино Бурджанадзе.
Согласно статистическим данным, общий объем зарплаты выплаченной в первом квартале 2016 года составил 1 800 000 000 лари, что на 200 000 000 лари меньше, чем в первом квартале 2015 года и на 72 000 000 меньше, чем в 2014 году. Непонятно, на что основываются статистические данные согласно которым в 2016 году средняя зарплата в Грузии выросла на 6,7% и составила 913 лари. Статистические данные касаются тех лиц, которые работают на основании контракта (в государственном и частном секторе). Согласно той же статистике в 2015 году в Грузии 750 000 лиц, работающих на основании оформленного с работодателем контракта.
Согласно статистическим данным количество лиц, пересекших границу Грузии в периоде январь-июнь текущего года, увеличилось на 12,9% и составило 2 636 313 человек. При этом 1 011 680 человек (+18,1% по сравнению с прошлым годом) пробыли в Грузии более чем 24 часа и соответственно считаются туристами. В январе-июне 2016 года границу Грузии больше всего пересекло граждан Азербайджана (+18,1%), Турции (+4%), Армении (+1,4%), России (+15,6%), Украины (26,3%). В июне на территорию Грузии въехало 517 038 иностранных граждан из Азербайджана (+1,9%), Армении (-3,9%), Турции (-7,2%), России (+4,4%), Украины (+35,3%). Количество туристов, посетивших Грузию в июне 2016 года составило 228 866 человек (+15,8%). В 2015 году доход государства от туризма составил 1 940 000 000 долларов (+8,3%). В первом квартале 2016 года Грузии получила в виде дохода от туризма 354 500 000 долларов (+15,7%). Доля доходов от туризма в ВВП страны в 2015 году составила 6,7% (+16,2% по сравнению с 2014 годом).