Վրաստանի Խորհրդարանի քաղաքական ուժերը փաստաթուղթ են ընդունել՝ ի աջակցություն ՆԱՏՕ-ում ներգրավվելուն
Վարշավայի գաաթաժողովի կապակցությամբ Վրաստանի Խորհրդարանի քաղաքական ուժերը փաստաթուղթ են ընդունել՝ ի աջակցություն ՆԱՏՕ-ում ներգրավվելուն: «Մեր երկիրը մասմաբ բռնագրավված է Ռուսաստանի կողմից՝ նրա կողմից վերահսկվող շրջանները ճանաչելով որպես անկախ պետություններ:
Ռուսական 25-ամյա ագրեսիայի և 2008թ.-ի միջամտության արդյունքում մենք ստացանք բռնի ուժով տեղափոխված հարյուր հազարավոր անձինք: Վրաստանը գտնվում է մի տարածաշրջանում, որը պարուրված է զինված կոնֆլիկտներով և տարածքային վեճերով: Մինչդեռ, մեր դիրքը լոգիստիկ և էներգետիկ միջանցքի տեսանկյունից Արևմուտքն Արևելքին կապող կարևոր դեր է խաղում: Մենք չենք վերահսկում մեր հարևանների գործողությունները, բայց մենք չպետք է լինենք այդ գործողությունների գերին: Որպես Վրաստանի քաղաքացիներ՝ մենք աջակցում ենք բարիդիացիական հարաբերությունների, ազատ առևտրի, խաղաղ ճանապարհով կոնֆլիկտների լուծման սկզբունքը: Բայց միաժամանակ մենք պատրաստ ենք պաշտպանելու Վրաստանի տարածքային ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունը: Մենք լիովին աջակցություն և օգնություն ենք ակնկալում անդրատլանտյան հանրության մեր համագործակիցներից, որպեսզի Վրաստանը կարողանա լիարժեք ներգրավում իրականացնել Եվրամիությունում, ՆԱՏՕ-ում», -ասվում է հռչակագրում, որը ստոագրել են վարչապետ Գիորգի Կվիրիկաշվիլին, նախագահ Գիորգի Մարգվելաշվիլին, Խորհրդարանի նախագահ Դավիթ Ուսուփաշվիլին, «Վրացական երազանք», «Վրաստանի Հանրապետական կուսակցություն», «Ազգային Ֆորում», «Վրաստանի Պահպանողական կուսակցություն», «Ազատ ժողովրդավարներ» և «Միացյալ Ազգային Շարժում» խորհրդարանական կուսակցությունների ներկայացուցիչները:
«Այս գագաթաժողովը հերթական անգամ վկան է հանդիսանում, որ ՆԱՏՕ-ի դռները բաց են, մենք 28 անդամները 29-ի դարձնելու ուղու վրա ենք: Չի փոխվում հիմնական սկզբունքը՝ յուրաքանչյուր երկիր իր սեփական ուղին, սեփական պաշտպանողական միություններն ընտրելու իրավունք ունի: Դա վերաբերում է Վրաստանին, Ուկրաինային և բոլոր մնացած երկրներին: Ուրիշ ոչ մեկն այստեղ ձայնի իրավունք չունի, և դա հիմնական սկզբունքն է: Յուրաքանչյուր երկիր ինքն է որոշակիացնում զարգացման իր ուղին: Մենք աշխատում ենք Վրաստանի և Ուկրաինայի հետ՝ որպես սերտ համագործակիցների: Մենք աջակցում ենք նրանց բարեփոխումները ՆԱՏՕ-ի չափանիշներին հասնելու համար», -հուլիսի 8-ին հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղարը:
Վիճակագրական տվյալների համաձայն՝ ընթացիկ տարում Վրաստանից արտահանվել է ռեկորդային քանակությամբ դեղձ՝ 2 603 տոննա, ինչը 6 անգամ շատ է, քան անցյալ տարի: «Երկրի ներքին շուկայում իրացվել է շուրջ 14 000 տոննա դեղձ, իսկ արտահանվել է 2 603 տոննա: Հիմնական երկրները, որոնք ընդունում են վրացական դեղձը, Ռուսաստանն է (69%), Ադրբեջանը (18%), Ղազախստանը (11%): Վրացական դեղձի արտահանումը նաև իրականացվում է Հայաստանում և Ուկրաինայում»:

В связи с Варшавским саммитом политические силы парламента Грузии приняли документ в поддержку интеграции в НАТО
• 08-07-2016 19:59:01   | Грузия  |  Политика
В связи с Варшавским саммитом политические силы парламента Грузии приняли документ в поддержку интеграции в НАТО. «Наша страна частично оккупирована Россией, признавшей контролируемые ею регионы независимыми государствами. В результате 25-летней российской агрессии в Грузии и интервенции в 2008 году, мы получили сотни тысяч насильственно перемещенных лиц. Грузия находится в регионе, который охвачен вооруженными конфликтами и территориальными спорами. Однако наше местоположение имеет важное значение с точки зрения логистического и энергетического коридора, связывающего Запад с Востоком. Мы не контролируем действия наших соседей, но мы не должны быть пленниками этих действий. Как граждане Грузии, мы поддерживаем принципы добрососедских отношений, свободной торговли, решения спорных вопросов мирным путем. Но в то же время мы готовы защитить суверенитет и территориальную целостность Грузии. Мы ждем полной поддержки и помощи от наших партнеров в трансатлантическом сообществе, чтобы Грузия могла осуществить полную интеграцию в Евросоюз, НАТО..», -говорится в декларации, которую подписали премьер-министр Георгий Квирикашвили, президент Георгий Маргвелашвили, председатель парламента Давид Усупашвили, представители партий «Грузинская мечта», «Республиканская партия Грузии», «Национальный форум», «Консервативная партия Грузии», «Свободные демократы» и «Единое национальное движение».
«Этот саммит в очередной раз является свидетельством, что двери НАТО открыты, мы на пути увеличения количества членов с 28 до 29. Не меняется фундаментальный принцип -каждая страна имеет право определить свой собственный путь, свои собственные оборонительные союзы. Это касается Грузии, Украины и всех остальных стран. Никто другой не имеет здесь права голоса и это основной принцип. Каждая страна сама определяет свой путь развития. Мы работаем с Грузией и Украиной как с близкими партнерами. Мы поддерживаем их реформы для достижения стандартов НАТО», -8 июля заявил генеральный секретарь НАТО.
Согласно статистическим данным в текущем сезоне из Грузии было экспортировано рекордное количество персиков -2 603 тонны, что в 6 раз больше, чем было экспортировано в прошлом году. «На внутреннем рынке страны было реализовано около 14 000 тонн персиков, а экспортировано -2 603 тонн. Основными странами, которые принимают грузинские персики являются Россия (69%), Азербайджан (18%), Казахстан (11%). Экспорт грузинских персиков так же осуществляется в Армению и на Украину».