Արցախում ոչ միայն անվտանգ է հանգստանալը, այլև դա հիանալի ապրելու վայր է
Տասն օրվա ընթացքում Վրաստանի Հայ Համայնքի անդամները այցելեցին Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության կարևորագույն պատմամշակութային և բնության հուշարձանները: Շփվելով Անկախ Լեռնային Ղարաբաղի ամենօրյա կյանքի հետ՝ ճանաչեցին Հայրենիքը:
Տասը հագեցած օրերը թույլ տվեցին Վրաստանի Հայ Համայնքի Չորրորդ Ամառային ճամբարի մասնակիցներին իրենց աչքերով տեսնել այնպիսի տեսարժան վայրեր, ինչպիսիք են Նորավանքը, Տաթևի վանքը, Գանձասարը, ԴադիվաՆքը, Ամարասը, Շուշիի բերդ ամրոցը, Հադրութը, Տիգրանակերտը, Ստեփանակերտը, Քարահունջը... «Ճանաչիր Հայրենիքդ 2016» ճամբարի շրջանակներում Վրաստանի Հայ Համայնքի անդամները անմոռանալի ժամանակ անցկացրին Ջերմաջուրում, Սևանա լճում, Ունոտ գետային կիրճում և շատ այլ վայրերում:
Հայաստանում և Լեռնային Ղարաբաղում ճամբարի անցկացման հիմնական նպատակն իհարկե, Վրաստանի Հայ Համայնքի անդամներին պատմական Հայրենիքի հետ ծանոթացնելն էր: Չորրորդ Ամառային Ճամբարի մասնակիցների մեծամասնությունը առաջին անգամ եղան Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում:
Լեռնային Ղարաբաղում Ամառային Ճամբարի անցկացումը հատուկ նշանակություն ստանձնեց անկախ Արցախի բնակիչների դեմ ադրբեջանական ագրեսիայի արդյունքում այս տարվա ապրիլին տեղի ունեցած ռազմական գործողությունների հաշվառմամբ:
«Իմ ծանոթներից շատերը փորձում էին տարհամոզել ինձ մասնակցել ամառայի ճամբարին: Ասում էին, որ Արցախում պատերազմ է, այնտեղ վտանգավոր է: Ամենահետաքրքիրն այն է, որ, դա ասում էին այնպիսի մարդիկ, ովքեր երբեք չեն եղել Արցախում, ովքեր նորությունների մեծ մասը իմանում են հեռուստացույցից: Երբ ես առաջին անգամ տեսա Շուշին և քաղաքի դարպասների վրա գրված հայկական տառերը, ինձ համակեց ազգային հպարտության զգացումը:
Տասը օրը շատ արագ անցավ... Ոչ ոք չէր ուզում վերադառնալ: Արցախը դրախտ է: Այտեղ ամեն ինչ յուրահատուկ է՝ բնությունը, ճարտարապետությունը և, իհարկե, մարդիկ: Այդ մարդիկ իրենց ձեռքերով էին պաշտպանում այդ հողը: Մեր պարտքն է գնալ, խոնարհվել նրանց, շնորհակալություն ասել և ամեն ինչ անել, որպեսզի Արցախի հողի վրա խաղաղություն լինի: Արցախում խաղաղություն կարող է լինել միայն այն ժամանակ, երբ Շուշիի բերդի պարիսպները կզարդարեն հայկական տառերը, իսկ հայորդիները՝ Արցախում և Սփյուռքում կկանգնեն հայկական պետության սահմաններին:
Ես անպայման կվերադառնամ Լեռնային Ղարաբաղ և կտանեմ ինձ հետ ընկերներիս և հարազատներիս: Բոլորը պետք է իմանան, որ Արցախում ոչ միայն անվտանգ է հանգստանալը, այլև դա հիանալի ապրելու վայր է...», -ասում է «Ճանաչի՛ր Հայրենիքդ 2016» Ամռային Ճամբարի մասնակից 16-ամյա Մարիան:
Վրաստանի Հայ Համայնքը շնորհակալություն է հայտնում բոլոր այն մարդկանց, ովքեր իրենց ներդրումն են ունեցել «Ճանաչիր Հայրենիքդ -2016» ծրագրի իրականացման հարցում: Հատուկ շնորհակալություն ենք հայտնում Հայաստանի Հանրապետության Սփյուռքի նախարարությանը, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Պաշտպանության նախարարությանը և «Տաթևեր» ճոպանուղու վարչությանը:

Завершился Четвертый летний Лагерь Общины Армян Грузии –«Познай Родину -2016». В течении десяти дней члены Общины Армян Грузии посетили важнейшие культурно-исторические и природные памятники Армении и Нагорно-Карабахской Республики. Соприкоснулись с повседневной жизнью жителей независимого Нагорного Карабаха. Познали Родину.
Десять насыщенных дней позволили участникам Четвертого Летнего Лагеря Общины Армян Грузии своими глазами повидать такие достопримечательности, как –монастырь Нораванк, Татев, Гандзасар, Дадиванк, Амарас, город-крепость Шуши, Гадрут, Тигранакерт, Степанакерт, Карахундж… В рамках лагеря «Познай Родину -2016» члены Общины Армян Грузии провели незабываемое время в Джермаджуре, на озере Севан, в каньоне Унот и многих других местах.
Основной целью проведения летнего лагеря в Армении и Нагорном Карабахе является, конечно же, ознакомление членов Общины Армян Грузии с исторической Родиной. Большинство участников Четвертого Летнего Лагеря –впервые оказались на территории Нагорно-Карабахской Республики.
Особенное значение проведение летнего лагеря в Нагорном Карабахе приобрело в нынешнем году, с учетом военных действий имевших место в апреле, в результате азербайджанской агрессии против жителей независимого Арцаха.
«Многие мои знакомые отговаривали меня от участия в Летнем лагере. Говорили, что в Арцахе война, что там опасно… Самое интересное то, что это говорили люди, которые сами никогда не бывали в Арцахе, которые большинство новостей узнают из телевизора… Когда я впервые увидела крепость Шуши, и армянские буквы, написанные над воротами города, меня переполнило чувство национальной гордости!
Десять дней пробежало очень быстро… Никто из нас не хотел возвращаться. Арцах это рай! Там все особенное –природа, архитектура… и конечно же люди. Эти люди своими руками защитили эту землю. Наша задача -приехать, поклониться им, сказать спасибо и сделать все, что бы на земле Арцаха был бы мир. Мир в Арцахе может быть только тогда, когда над воротами крепости Шуши будут красоваться армянские буквы, а армянские воины –в Арцахе и в Диаспоре, будет стоять на страже границ армянских государств.
Я обязательно вернуть в Нагорный Карабах и повезу с собой всех моих друзей и близких. Все должны знать, что в Карабахе не просто безопасно отдыхать, но и это прекрасное место для жизни…», -говорит участница летнего лагеря «Познай Родину -2016» -16 летняя Мария.
Община Армян Грузии выражает благодарность всем тем людям, которые внесли свой вклад в содействие осуществления программы «Познай Родину -2016». Особую благодарность выражаем министерству Диаспоры Республики Армения, министерству Обороны Республики Нагорный Карабах и администрации канатной дороги -«Ворота Татева».