Սիրիայի սահմանին բախումներ են ընթանում հորդանանցի զինվորականների և ահաբեկիչների միջև
tass.ru-ի փոխանցմամբ` կողմերի միջև բախումները ծագել են Թել Շեհաբ շրջանում` սիրիական Դերա քաղաքից հարավ-արևելք ընկած հատվածում:
Ենթադրվում է, որ սահմանը հատել փորձող զինյալները պատկանում են «Ջեբհաթ Ֆաթհ աշ Շամ» խմբավորմանը:
Սահմանային վերոնշյալ շրջանում մարտնչում են նաև «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման ավազակները: Վերջիններս հունիսի 21-ին ահաբեկչություն էին իրականացրել Էր Ռաբկան փախստականների ճամբարի անցակետի մոտ հորդանանյան բանակի մուտքի ընթացքում: Ականապատ ավտոմեքենայի պայթյունի արդյունքում զոհվել էր չորս զինծառայող, ևս 14-ը վիրավորվել էին:
Նշվում է, որ այդ բռնկումից հետո Հորդանանի զինված ուժերի հրամանատարությունը Սիրիայի այդ շրջանը հայտարարել էր փակ զինվորական գոտի:

• 01-09-2016 13:18:30   | Сирия  |  Общество
Как сообщила телестанция "Аль-Манар", столкновения вспыхнули в районе Телль-Шехаб к юго-западу от сирийского города Дераа (110 км от Дамаска). Предположительно, боевики, пытавшиеся пересечь границу, принадлежат к организации "Джебхат Фатх аш-Шам" (бывшая "Джебхат ан-Нусра", запрещена в РФ).
В пограничном регионе орудуют также бандиты из группировки "Исламское государство" (запрещена в РФ). 21 июня они устроили теракт у блокпоста иорданской армии на въезде в лагерь беженцев Эр-Ракбан. В результате взрыва заминированного автомобиля погибли четыре военнослужащих, еще 14 получили ранения.
После этой вылазки командование Королевскими вооруженными силами Иордании объявило прилегающие к Сирии районы "закрытой военной зоной".