Գերմանիան և նրա գործընկերները չեն պատկերացնում խաղաղ Սիրիա նախագահ Ասադի գլխավորությամբ
Գերմանիան և նրա գործընկերները կարծում են, որ հնարավոր չէ նախագահ Բաշար Ասադի գլխավորությամբ խաղաղ Սիրիա կառուցել: tass.ru-ի փոխանցմամբ` այդ մասին հայտարարել է Գերմանիայի արտգործնախարար Ֆրանկ Վալտեր Շտայնմայերը:
Վերջինս նշել է, որ Մոսկվայի միջամտությունը Սիրիայում ստեղծված իրավիճակին կայունացրել և ամրապնդել է սիրիացի նախագահի ռեժիմը: «Դա ոչինչ չի փոխում մեր և մեր գործընկերների դիրքորոշման մեջ, համաձայն որի մենք չենք կարող պատկերացնել խաղաղ Սիրիա Ասադի գլխավորությամբ»,- ասել է Շտայնմայերը:
Նա հույս է հայտնել, որ Ռուսաստանը և ԱՄՆ-ն Սիրիայի հակամարտության լուծման հարցում կհասնեն որոշակի պայմանավորվածությունների:
Նրա խոսքերով` Ռուսաստանը ներկայումս կարող է ցույց տալ, թե իրապես շահագրգռված է Սիրիայում կրակի դադարեցման հարցում:
Շտայմնայերը նաև նշել է, որ Մոսկվայում և այլուր քաջ գիտակցում են, որ Սիրիայի հակամարտությունը ռազմական ճանապարհով չի կարող լուծվել:

• 05-09-2016 12:16:25   | Германия  |  Международные новости
Германия и ее партнеры считают, что построить мирную Сирию во главе с президентом Башаром Асадом невозможно. Об этом заявил министр иностранных дел ФРГ Франк-Вальтер Штайнмайер в опубликованном в понедельник интервью газетам немецкой медиагруппы Funke.
Глава МИД указал на то, что вмешательство Москвы в ситуацию в Сирии стабилизировало и укрепило режим сирийского президента. "Это ничего не меняет в нашей позиции и позиции наших партнеров, согласно которой мы не можем себе представить мирную Сирию во главе с Асадом", - сказал Штайнмайер.
Министр выразил надежду на то, что Россия и США достигнут договоренности по вопросу перемирия в Сирии. "Россия может сейчас показать, что она действительно заинтересована в прекращении боев в Сирии", - сказал он.
"В Москве, как, впрочем, и везде, знают, что военным путем конфликт в Сирии не урегулировать", - добавил Штайнмайер.