Հյուսիսային Կորեան հայտարարել է ամենամեծ միջուկային փորձարկման մասին
Հյուսիսային Կորեայի իշխանությունները հայտարարել են, որ երկիրը հաջողությամբ իրականացրել է իր պատմության մեջ հինգերորոդ միջուկային զենքի փորձարկումը: Korrespondent-ի փոխանցմամբ, հաղորդագորությունը տարածվել է Հանրային հեռուստատեսությամբ, ուղիղ եթերում:
Աղբյուրի փոխանցմամբ` փորձարկման արդյունքում միջուկային նյութերի արտահոսք չի գրանցվել և չկա ազդեցություն շրջակա միջավայրի վրա:
Իշխանությունների խոսքերով` փորձը տեղի է ունեցել երկրի հյուսիսային հատվածում գտնվող զորավարժարանում, որի արդյունքում միջուկային զենքի միջոցով պայթեցրել են աշխարհում ամենամեծ դիմացկունություն ունեցող նշանակետերը: Հյուսիսային Կորեայի ղեկավարությունն արդեն գիտնականներ է ընդգրկել ռումբի զարգացման աշխատանքներում:
Ըստ պաշտոնական տեղեկատվության` Հյուսիսային Կորեան այժմ իր բանակը կվերազինի նոր բալիստիկ հրթիռներով, որոնք միայն վերջերս են փորձարկվել:
ԱՄՆ երկրաբանական ծառայության փոխանցմամբ` փորձի հետևանքով տեղի ունեցած երկրաշարժի էպիկենտրոնը արձանագրվել է սեյսմոլոգների կարգավորման կետի մոտակայքում, որն ընդամենը 20 կիլոմետր է հեռու եղել միջուկային ռումբի վայր ընկնելու տեղից:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Հյուսիսային Կորեան պաշտոնապես հայտարարել էր իր տարածքում միջուկային զենքի փորձարկման մասին:

09-09-2016 10:39:48 | | Новости науки и технологии
Власти КНДР заявили, что страна успешно провела пятое в своей истории испытание ядерного оружия. Соответствующее сообщение вышло в эфир государственного телевидения Северной Кореи.
В Пхеньяне сообщили, что в результате испытания никакой утечки ядерного материала не было допущено, также не было никакого воздействия на окружающую среду, уточняет Reuters.
По словам диктора, испытание проводилось на полигоне на севере страны, и в его ходе взорвали самую мощную боеголовку в истории ядерной программы. Телеканал отмечает, что руководство Северной Кореи уже направило ученым, занимавшимся разработкой бомбы, официальные поздравления.
Из официального заявления следует, что КНДР теперь способна оснащать недавно разработанными ядерными боеголовками баллистические ракеты, находящиеся на вооружении северокорейской армии.
По данным Геологической службы США, эпицентр зафиксированного сейсмологами землетрясения располагается рядом с населенным пунктом, расположенным в 20 километрах от ядерного полигона Пангири.