Արցախում սեպտեմբերի 15-17-ը տեղի կունենա «Արցախ ԷթնոՖեստ» առաջին միջազգային փառատոնը
Արցախի Հանրապետության մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարությունը  մշակութային  ինքնության  պահպանման,  ազգային  և ավանդական արժեքների վերարտադրության ու հանրահռչակման,  ինչպես նաև  միջազգային համագործակցության խթանման քաղաքականության շրջանակներում սկսում է նոր ՝ «Արցախ ԷթնոՖեստ» միջազգային  նախագիծը:
«Արցախէթնոֆեստ»-ը միջազգային փառատոն է, որը նախատեսվում է  իրականացնել տարին մեկ անգամ, Արցախում, տարբեր երկրների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: Յուրաքանչյուր փառատոն կունենա իր խորագիրը և կներկայացնի ազգային մշակույթի մեկ ուղղություն:
«Արցախէթնոֆեստ» առաջին միջազգային փառատոնը կանցկացվի 2016թ. սեպտեմբերի 15-17-ը: Փառատոնը կունենա «Երկրի համը» անվանումը և կներկայացնի տարբեր երկրների ազգային խոհանոցները: Փառատոնին կմասնակցեն ինչպես հմուտ խոհարարներ, այնպես էլ տարբեր մասնագիտությունների տեր մարդիկ Ֆրանսիայից, Ռումինիայից, Մոլդովայից, Հարավային Կորեայից, Սիրիայից, Վրաստանից և իհարկե, Հայաստանից ու Արցախից: Փառատոնային ծրագրի  շրջանակներում նրանք կպատրաստեն և  հյուրերին կմատուցեն իրենց ազգային ուտեստներն ու ճաշատեսակները:
Միջոցառումը տեղի կունենա սեպտեմբերի 16-ին Շուշիի «Իսահակի աղբյուր» ռեստորանային համալիրում: Կներկայացվեն ֆրանսիական կրեպը, ռումինական մամալիգան, բրնձով պատրաստված կորեական ուտեստներ, սիրիական աղցաններ և արևելյան քաղցրավենիք, վրացական սացիվին, ինչպես նաև Արցախյան խոհանոցի այցեքարտ ժենգյալով հացը, կուրկուտը, ավանդական խորովածը: Փառատոնի օտարերկրացի մասնակիցների համար կկազմակերպվի ժենգյալով հացի թխման  վարպետության դաս և մրցույթ:  Միջոցառումը կուղեկցվի հետաքրքիր համերգային ծրագրերով:
Փառատոնին մասնակցության համար դիմել ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարություն՝ /047/ 73 43 88 hեռախոսահամարով:

• 13-09-2016 16:02:18   |   |  Культура
В рамках политики сохранения культурной идентичности, возрождения и популяризации национальных и традиционных ценностей, а также содействия международному сотрудничеству Министерство культуры и по делам молодежи Республики Арцах запускает новый международный проект “Арцах ЭтноФест”
“Арцах ЭтноФест” – международный фестиваль, который будет проводиться ежегодно в Арцахе с участием представителей разных стран. Каждый фестиваль будет иметь определенную тематику и представит разные направления национальной культуры.
Первый международный фестиваль “Арцах ЭтноФест” под девизом “Вкус страны” пройдет с 15-го по 17-ое сентября 2016 года и представит национальные кухни разных стран. На фестивале примут участие как опытные кулинары, так и люди разных профессий из Франции, Румынии, Молдовы, Южной Кореи, Сирии, Грузии и, конечно, Армении и Арцаха. В рамках фестивальной программы они приготовят и представят гостям свои традиционные блюда. Мероприятие состоится 16-го сентября в ресторанном комплексе «Исааки Ахпюр» (“Родник Исаака”) в Шуши. На нем будут представлены французские крепы, румынская мамалыга, корейские блюда из риса, салаты сирийской кухни и восточные сладости, сациви по-грузински, а также считающийся визитной карточкой арцахской кухни женгялов ац, куркут и шашлык. Для иностранных гостей фестиваля будет организован мастер-класс и конкурс по приготовлению женгялов аца. Мероприятие будет сопровождаться интересной концертной программой.
Для участия в фестивале обращаться в Министерство культуры и по делам молодежи НКР, позвонив по номеру /047/ 73 43 88.