Արցախում սեպտեմբերի 15-17-ը տեղի կունենա «Արցախ ԷթնոՖեստ» առաջին միջազգային փառատոնը
Արցախի Հանրապետության մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարությունը  մշակութային  ինքնության  պահպանման,  ազգային  և ավանդական արժեքների վերարտադրության ու հանրահռչակման,  ինչպես նաև  միջազգային համագործակցության խթանման քաղաքականության շրջանակներում սկսում է նոր ՝ «Արցախ ԷթնոՖեստ» միջազգային  նախագիծը:
«Արցախէթնոֆեստ»-ը միջազգային փառատոն է, որը նախատեսվում է  իրականացնել տարին մեկ անգամ, Արցախում, տարբեր երկրների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: Յուրաքանչյուր փառատոն կունենա իր խորագիրը և կներկայացնի ազգային մշակույթի մեկ ուղղություն:
«Արցախէթնոֆեստ» առաջին միջազգային փառատոնը կանցկացվի 2016թ. սեպտեմբերի 15-17-ը: Փառատոնը կունենա «Երկրի համը» անվանումը և կներկայացնի տարբեր երկրների ազգային խոհանոցները: Փառատոնին կմասնակցեն ինչպես հմուտ խոհարարներ, այնպես էլ տարբեր մասնագիտությունների տեր մարդիկ Ֆրանսիայից, Ռումինիայից, Մոլդովայից, Հարավային Կորեայից, Սիրիայից, Վրաստանից և իհարկե, Հայաստանից ու Արցախից: Փառատոնային ծրագրի  շրջանակներում նրանք կպատրաստեն և  հյուրերին կմատուցեն իրենց ազգային ուտեստներն ու ճաշատեսակները:
Միջոցառումը տեղի կունենա սեպտեմբերի 16-ին Շուշիի «Իսահակի աղբյուր» ռեստորանային համալիրում: Կներկայացվեն ֆրանսիական կրեպը, ռումինական մամալիգան, բրնձով պատրաստված կորեական ուտեստներ, սիրիական աղցաններ և արևելյան քաղցրավենիք, վրացական սացիվին, ինչպես նաև Արցախյան խոհանոցի այցեքարտ ժենգյալով հացը, կուրկուտը, ավանդական խորովածը: Փառատոնի օտարերկրացի մասնակիցների համար կկազմակերպվի ժենգյալով հացի թխման  վարպետության դաս և մրցույթ:  Միջոցառումը կուղեկցվի հետաքրքիր համերգային ծրագրերով:
Փառատոնին մասնակցության համար դիմել ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարություն՝ /047/ 73 43 88 hեռախոսահամարով:

The first international festival Artsakh EthnoFest to be held in Artsakh on September 15-17
In the framework of the policy of preservation of national identity, reproduction and propagation of national and traditional values as well as promotion of international cooperation the Ministry of Culture and Youth Affairs of Artsakh Republic launches new international project Artsakh EthnoFest
Artsakh EthnoFest is an international festival to be held annually in Artsakh with the participation of representatives of different countries. Each festival will have its own frame and will feature a particular trend of national culture.
The first festival named Taste of Country and representing national cuisines of different countries, will be organized on September 15-17, 2016. Both skilled chefs and people of different occupation from France, Romania, Moldova, South Korea, Syria, Georgia, Armenia and Artsakh will take part in it. They will cook and serve the guests their national dishes.
The event will be held on September 16th at Isahaki Aghbyur (Isahak’s Spring) resort in Shushi. French crêpes, Romanian mamaliga, Korean dishes with rice, Syrian salads and Oriental sweets, Georgian satsivi together with the visit card of Artsakh cuisine – zhengalov hats, as well as kurkut and traditional barbecue will be presented. The foreign guests will be given the opportunity to take part in zhengalov hats masterclass and contest. The festival will be accompanied with fascinating concert.