Կայացել է ՄԱԿ և ԵԱՀԿ կառույցների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ ՀԱՊԿ մշտական խորհրդի նիստ
Սեպտեմբերի 14-ին ՀԱՊԿ-ում ՀՀ մշտական և լիազոր ներկայացուցիչ Դավիթ Վիրաբյանի նախագահությամբ գումարվեց ՀԱՊԿ Մշտական խորհրդի հերթական նիստը, որին ելույթներով հանդես եկան ՄԱԿ Կենտրոնական Ասիայի համար կանխարգելիչ դիվանագիտության տարածաշրջանային կենտրոնի ղեկավար Պետկո Դրագանովն ու ԵԱՀԿ հակամարտությունների կանխարգելման կենտրոնի տնօրեն Մարսել Պեշկոն:
ՄԱԿ-ի ու ԵԱՀԿ-ի կենտրոնների ղեկավարներն անդրադարձ կատարեցին իրենց ղեկավարած կառույցների գործունեությանը, դրանց առջև ծառացած խնդիրներին, ՀԱՊԿ-ի հետ համագործակցության հեռանկարային ուղղություններին:
Կայացած քննարկումների ժամանակ կարևորվեց ՄԱԿ, ԵԱՀԿ ու ՀԱՊԿ գործակցության խթանումը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերում: Այդ առնչությամբ դեսպան Պեշկոն ընդգծեց ՀԱՊԿ-ում ՀՀ նախագահության կողմից ձեռնարկվող քայլերը՝ ԵԱՀԿ-ՀԱՊԿ գործնական փոխգործակցության զարգացման ուղղությամբ:

Состоялось заседание Постоянного Совета ОДКБ с участием представителей ООН и ОБСЕ
14 сентября под председательством Постоянного и Полномочного представителя Армении при ОДКБ Давида Вирабяна состоялось заседание Постоянного Совета ОДКБ, на котором выступили Спецпредставитель Генерального секретаря ООН, Глава Регионального центра ООН по превентивной дипломатии для Центральной Азии Петр Драганов и Директор Центра предотвращения конфликтов ОБСЕ Марцель Пешко.
Руководители институтов ООН и ОБСЕ представили деятельность руководимых ими структур, стоящие перед ними проблемы, перспективные направления сотрудничества с ОДКБ.
В ходе состоявшихся дискуссий была отмечена важность интенсификации взаимодействия между ООН, ОБСЕ и ОДКБ по вопросам, представляющим взаимный интерес. В этой связи Посол Пешко отметил предпринимаемые Армянским Председательством в ОДКБ шаги, направленные на развитие практического взаимодействия между ОБСЕ и ОДКБ.