Բելգիայում առաջին անգամ էֆթանազիայի են ենթարկել անչափահասի
Բելգիայում առաջին անգամ կիրառվել է էվթանազիայի մասին օրենքն անչափահասի նկատմամբ: Interfax.ru-ի փոխանցմամբ` անչափահասների էֆտանազիան օրինկան հիմքերի վրա դրվել է 2014 թվականից, սակայն այդ օրվանից ի վեր Բելգիայում ոչ մի անգամ այն չէր կիրառվել:
«Բարեբախտաբար, շատ քիչ են այն երեխաները, որոնց նկատամամբ կարելի է էֆտանազիա կիրառել, սակայն մենք պետք է մերժենք նրանց պատվով մահանալու իրավունքը»,- ասել է էֆտանազիայի վերահսկման և գնահատման Դաշնային հանձնաժողովի նախագահ Վիմ Դիստելմանսը:
Նրա փոխանցմամբ` խոսքը վերաբերում է այն անչափահասներին, որոնք գտնվում են անբուժելի հիվանդության վերջին մակարդակում: Պրոֆեսորը նշել է, որ վերոնշյալ դեպքը դասվում է բացառիկների շարքին և հանդիսանում է ամբողջապես անհույս:
Անչափահասի տարիքի մասին չի հաղորդվում:
Բելգիան աշխարհում միակ երկիրն է, որտեղ օրենքով թույլատրվում է էֆտանազիա կիրառել անչափահասների նկատմամբ` առանց տարիքային սահմանափակման:

• 17-09-2016 17:58:48   | Бельгия  |  Общество
В Бельгии первый раз применили закон об эвтаназии по отношению к несовершеннолетнему, сообщило в субботу фламандское издание Het Nieuwsblad. Эвтаназия несовершеннолетних стала возможной на законных основаниях с начала 2014 года, но до сих пор в стране к ней не прибегали ни разу.
"К счастью, очень мало детей, которые рассматриваются в такой связи, но это не означает, что мы должны отказывать им в праве на достойную смерть", - сказал председатель Федеральной комиссии по контролю и оценке эвтаназии профессор Вим Дистельманс.
По его словам, которые приводит издание, речь идет о несовершеннолетнем на последней стадии неизлечимой болезни. Профессор Дистельманс объяснил, что этот случай принадлежит к числу исключительных и являлся совершенно безнадежным. О возрасте несовершеннолетнего не сообщается.
Бельгия - единственная в мире страна, где закон разрешает эвтаназию несовершеннолетних без ограничений в возрасте. Несовершеннолетний должен быть в сознательном состоянии, чтобы обратиться с просьбой об эвтаназии, и его родители должны дать на это согласие.