Յարութ Սասունեան.Ճանաչողական Բացառիկ Ճամբորդութիւն Դէպի Իրան
Հայաստանի Հանրապետութեան, Արցախի, Չեխիոյ, Ֆրանսայի, Լիբանանի, Սուրիոյ եւ Միացեալ Նահանգներու 16 հայ այլ լրագրողներու հետ միասին, ես եւս հրաւիրուած էի մասնակցելու «Ալիք» օրաթերթի 85-ամեայ յոբելեանին նուիրուած տօնակատարութեան: «Ալիք» լոյս կը տեսնէ Թեհրանի մէջ, 1931 թուականէն ի վեր:
Քանի որ սա իմ առաջին այցելութիւնս էր Իրան, ես անմիջապէս հասկցայ, որ ասիկա խիստ կը տարբերի այն երկրէն, որուն մասին ես լսած եւ կարդացած էի Միացեալ Նահանգներու մէջ: Իրանը հին քաղաքակրթութիւն ունեցող կարեւոր երկիր է, որ յաճախ սխալ ընկալուած է օտարներու կողմէ:
Թեհրանը միլիոնաւոր բնակչութիւն ունեցող մեծ քաղաք է, որ կը փորձէ յաղթահարել խելայեղ երթեւեկութիւնը: Իրավիճակը աւելի կը բարդացնեն տասնեակ հազարաւոր մոթոսիքլէթ վարողները, որոնք մեծ արագութեամբ եւ բոլոր ուղղութիւններով կը սլանան ինքնաշարժներու արանքներով, մինչ հետիոտները կը նետուին խիտ երթեւեկութեան շարքերու միջեւ՝ անմտօրէն վտանգելով իրենց կեանքը: Ըստ էութեան, Իրան այցելութեան առաւել վտանգաւոր կողմը ոչ վարչակարգն է, ոչ ալ զինեալները, այլ՝ փողոցի հասարակ հատումը...
Ես նաեւ բացայայտեցի, որ իրանցիները եւ իրանահայերը շատ հիւրընկալ, բարի եւ քաղաքավար մարդիկ են: Անոնք ամէն ինչ կ՛ընեն ամբողջովին անծանօթ մարդոց օգնելու համար: Հայերը, իբրեւ քրիստոնեայ փոքրամասնութիւն, կ՛օգտուին կրթութեան եւ պաշտամունքի լիակատար ազատութիւններէն: Անոնք ունին իրենց սեփական դպրոցները եւ եկեղեցիները ամբողջ երկրին մէջ: Հայ Առաքելական եկեղեցւոյ թեմեր կան Թեհրանի, Սպահանի եւ Թաւրիզի մէջ:
Հայ համայնքի շքեղ կեդրոններէն մէկը «Արարատ» հայկական մշակութային միութեան կեդրոնն է, որ կը ներառէ քանի մը հեկտար մարզական շինութիւններ, որոնց շարքին՝ ֆութպոլի մարզադաշտ, պասքէթպոլի եւ թենիսի մարզադահլիճներ, լողաւազաններ եւ մատուռ մը Թեհրանի ամէնէն հեղինակաւոր մասերէն մէկուն մէջ: Մեր այցը Իրան զուգադիպեցաւ Համահայկական 48-րդ ամէնամեայ խաղերու բացման արարողութեան, որուն կը մասնակցէին Իրանի տարբեր հատուածերէն, Հայաստանի Հանրապետութենէն, Արցախէն, Ջաւախքէն եւ Վրաստանէն ժամանած հայ սկաուտներ եւ մարզիկներ: Յաջորդ օրը, Իրանի մէջ Ատրպէյճանի դեսպանատունը պաշտօնական բողոք ներկայացուց Իրանի կառավարութեան՝ Համահայկական խաղերուն մէջ Արցախի մարզիկներու ընդգրկման դէմ:
Իրանահայերը կամուրջի կենսական դեր կը խաղան իրենց զոյգ հայրենիքներու՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետութեան եւ Հայաստանի Հանրապետութեան միջեւ: Հակառակ Ատրպէյճանի բողոքներուն եւ յամառ ջանքերուն՝ խոչընդոտելու Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ յարաբերութիւնները, Իրանի կառավարութիւնը հաստատակամօրէն կը պահպանէ հաւասարակշիռ յարաբերութիւններ երկու հարեւան պետութիւններու հետ: Հայաստանի Հանրապետութեան, Իրանի կառավարութեան եւ հայ համայնքի միջեւ մէկ այլ կարեւոր օղակ է Իրանի մէջ Հայաստանի արտակարգ եւ լիազօր դեսպան, բարձրակարգ եւ փորձառու դիւանագէտ Արտաշէս Թումանեանը:
«Ալիք» թերթի ղեկավարութիւնը կազմած էր յագեցած ծրագիր՝ ժամանած լրագրողներու համար, ներառելով այցելութիւններ՝ հայկական դպրոցներ, հայկական բուժարան, Գիւլիստանի պալատ, Թագաւորական Ոսկերչական Թանգարան եւ Չարմահալ Միութեան Կեդրոն, ուր տեղի ունեցաւ «թաք-շօ», հայ համայնքին համար: Լրագրողները նաեւ հանդիպում ունեցան Թեհրանի Հայ Դատի յանձնախումբի, Հայաստանի դեսպանութեան, Հայ Մշակութային եւ Մարզական Միութեան, իրանական երկու մեծ լրատուական միջոցներու, արտաքին գործոց նախարարութեան խօսնակի, մշակոյթի նախարարի եւ Քաղաքական եւ Միջազգային Հետազօտութիւններու Կեդրոնի ներկայացուցիչներու հետ: Այցելուներուն ամէնուրեք կ՛ընդունէին մեծ ջերմութեամբ եւ յարգանքով...
Լրագրողները նաեւ պատիւը ունեցան հանդիպելու Իրանի Մեճլիսի (խորհրդարան) երկու հայ պատգամաւորներուն հետ, որոնք առանցքային դեր կը խաղան իշխանութիւններու եւ հայ համայնքի միջեւ:
Անցեալ Շաբաթ երեկոյեան լրագրողները ներկայ գտնուեցան «Ալիք» թերթի 85-ամեակի պաշտօնական տօնակատարութեան, ուր հնարաւորութիւն ունեցան ամբիոնէն շնորհաւորելու թերթին՝ քանի մը սերունդներ կրթելու եւ տեղեկացնելու գործին մէջ ունեցած եզակի ձեռքբերումներուն համար, բան մը, որ անոնք յաջողած են իրականացնել նուիրեալ խմբագիրներու, լրագրողներու, թերթի անձնակազմի, բարերարներու եւ տեղական համայնքային կազմակերպութիւններու մեծ զոհողութիւններուն շնորհիւ:
Այցելութեան գագաթնակէտը՝ շրջագայութիւնն էր Սպահան եւ Թաւրիզ պատմական քաղաքներով, ներառեալ՝ յատուկ «ուխտագնացութիւն» դէպի Սուրբ Թադէոս (Թադէ) եւ Սբ. Ստեփանոս վանքեր:
Ճամբորդութեան առաւել յուզիչ պահը ուղեւորութիւնն էր՝ Արաքս գետի հունով Իրանի եւ Նախիջեւանի միջեւ սահմանի երկայնքով, որ նախապէս Հայաստանի մէկ մասն էր, իսկ հիմա ինքնավար հանրապետութիւն է Ատրպէյճանի կազմին մէջ: Լրագրողներէն շատերու աչքերուն արցունքներ յայտնուեցան, երբ անոնք սահմանի միւս կողմի վրայ կը դիտէին դատարկ դաշտը, որ ժամանակին հնագոյն գերեզմանոց էր՝ հազարաւոր հայկական խաչքարերով, զորս Ատրպէյճանի իշխանութիւնները դաժանօրէն ոչնչացուցած էին, ատով իսկ իրականացուցած մշակութային ցեղասպանութիւն եւ մարդկութեան դէմ ուղղուած ոճիր...
Հակառակ վերջին տասնամեակներու ընթացքին դէպի այլ երկիրներ բազմաթիւ իրանահայերու արտագաղթին, հիմնականին մէջ՝ Կլէնտէյլ, Քալիֆորնիա, համայնքի զգալի մասը կառչած կը մնայ իր արմատներուն, կրկնապատկելով իր ջանքերը, որպէսզի շարունակէ իր դերակատարութիւնը իբրեւ կարեւոր կամուրջ Իրանի եւ Հայաստանի միջեւ...

• 23-09-2016 11:15:20   | USA  |  Articles and Analyses
Along with 16 other Armenian journalists from Armenia, Artsakh, the Czech Republic, France, Lebanon, Syria, and the United States, I was invited to attend the 85th anniversary celebration of Alik daily Armenian newspaper, published in Tehran since 1931.
As this was my first visit to Iran, I quickly discovered that the country was a lot different than what I had heard and read about in the United States. It is an important country with an ancient civilization that is often misunderstood by outsiders.
Tehran is a large city with millions of inhabitants trying to cope with the maddening traffic. Making matters worse, tens of thousands of motorcyclists zip around cars in every direction, while pedestrians dart through several lanes of heavy traffic, foolishly risking their lives. Basically, the scariest part of visiting Iran is neither the regime nor the militants, but the simple act of crossing the street!
I also found out that both Iranians and Iranian-Armenians are extremely hospitable, gracious and polite. They go out of their way to help total strangers. Armenians, as a Christian minority, enjoy their full freedoms of education and worship. They have their own schools and churches all over the country. There are Prelacies of the Armenian Apostolic Church in Tehran, Isfahan, and Tavriz.
One of the stunning Armenian community centers is the Ararat Armenian Cultural Association’s center which encompasses several acres of sports facilities, including a soccer stadium, basketball and tennis courts, swimming pools, and a chapel in the one of the most prestigious parts of Tehran. Our visit to Iran coincided with the opening ceremonies of the 48th annual Pan-Armenian games with Armenian scouts and athletes participating from various parts of Iran, Armenia, Artsakh, and Javakh, Georgia. The next day, Azerbaijan's Embassy in Iran dutifully complained to the Iranian government about the inclusion of athletes from Artsakh in the Pan-Armenian games.
Iranian-Armenians serve as a vital bridge between their twin homelands: The Islamic Republic of Iran and the Republic of Armenia. Despite Azerbaijan's complaints and its persistent efforts to undermine relations between Armenia and Iran, the Iranian government steadfastly maintains a balanced relationship with the two neighboring states. Armenia's Ambassador to Iran, His Excellency Ardashes Toumanian, a highly competent and seasoned diplomat, is another important link between the Republic of Armenia, the government of Iran, and the local Armenian community.
The management of Alik newspaper had organized a hectic schedule for the incoming journalists which included visits to Armenian schools, an Armenian medical clinic, the Gulestan Palace, the Royal Jewelry Museum, and the Charmahal Society Center where a Talk-Show was held for the community. The journalists also met with the Armenian National Committee of Tehran, the Armenian Embassy, the Armenian Cultural and Athletic Association, two major Iranian media outlets, the spokesman for the Foreign Ministry, the Minister of Culture, and the Institute for Political and International Studies. The visitors were received everywhere with much warmth and respect!
The visiting journalists had also the pleasure of meeting with the two Armenian members of the Iranian Majlis (Parliament) who play a key role as the intermediary between the government and the Armenian community.
Last Saturday night, the journalists attended the official celebration of the 85th anniversary of Alik where they took the podium to congratulate the unique accomplishments of the newspaper that has educated and informed several generations with great sacrifices by dedicated editors, journalists, staff, benefactors and community organizations.
The highlight of the visit was the tour of the historic cities of Isfahan and Tavriz, including a special 'pilgrimage' to the ancient monasteries of Sourp Tadeh and Sourp Stepanos monasteries.
The most emotional part of the trip was driving along the Arax River on the border between Iran and Nakhichevan, formerly a part of Armenia, currently an autonomous region of Azerbaijan. Many of the journalists had tears in their eyes as they observed across the border an empty field that used to be an ancient cemetery with thousands of Armenian Khachkars (cross-stones) which were cruelly destroyed by the authorities of Azerbaijan, thus committing a cultural genocide and a crime against humanity!
In recent decades, even though many Iranian-Armenians have immigrated to other countries, mostly Glendale, California, the bulk of the community remains deeply committed to doubling its efforts in order to continue its role as a critical bridge between Iran and Armenia!