Հարցազրույց Ռուսլան Պողոսյանի հետ
Հարգելի ընթերցողի ուշադրության ենք ներկայացնում «Վրացական երազանք» կուսակցության անդամ, համամասնական ցուցակով պագամավորի թեկնածու Ռուսլան Պողոսյանի հարցազրույցը:
Արդեն 4 տարի է ինչ «Վրացական երազանք»-ը երկրի կառավարման ղեկին է կանգնած: Միևնույն ժամանակ կարող ենք եզրակացնել, որ կուսակցության կողմից 2012 թվականին ազգային փոքրամասնություններին տված խոստումները՝ նրանց քաղաքական-ազգային ու մշակութային իրավունքների իրականացնման հետ կապված, չեն իրականացվել: Վրաստանի հայալեզու դպրոցներին արդեն որերրորդ տարին է ինչ դասագրքեր չեն մատակարարվում,  փոքրամասնությունները կրկին մնում են քաղաքական գործընթացներից դուրս, թիֆլիսահայերը դերևս չունեն ներկայացուցիչ քաղաքային ղեկավարության մարմնում, տեղական ինքնակառավարման բարեփոխումը մնաց անվերջնական, լեզվական փոքրամասնությունների իրավունքները համապատասխան օրենքով դերևս պաշտպանված չեն... Այսօր, 2016 թվականի ընտրություններում, ազգությամբ հայ Վրաստանի քաղաքացիներն ինչու՞ պիտի ձայն տան «Վրացական երազանք»-ին:
- Ինչ վերաբերում է նախընտրական խոստումներին և այլն: Եթե օբիեկտիվորեն դատենք, կարող ենք ասել, որ այսօր՝ Վրաստանում, ազգային փոքրամասնությունների իրավունքները պաշտպանված են այնպես, ինչպես՝ մինչ այդ, երբևէ: Առաջ Ջավախքում համընդհանուր վախի մտնոլորթ էր տիրում: Այսօր այդ վախն այլևս չկա:
Վախի բացակայությունն ու այն փաստը, որ տարբեր ազգության քաղաքացիներ հնարավորություն ունեն բարձրաձայնելու իրենց դիրքորոշումը՝ այդ թվում նաև դժգոհությունը, սա արդեն մեծ ձեռքբերում է:
Սպասվող ընտրություններում մեծ քանակությամբ կուսակցություններ կմասնակցեն: Կուսակցությունների մեծամասնությունը՝ թեկնածուների ցուցակներում ներգրավված ունեն տարբեր ազգությունների քաղաքացիներ: Ե՛վ ընդդիմադիր, և՛ իշխող կուսակցություններում...
Կարևոր է նաև հարցի սոցիալ կողմը: Այն չունի ազգային նշան, սակայն շատ կարևոր է: Գյուղատնտեսության աջակցման ծրագրերը՝ այդ թվում նաև Սամցխե-Ջավախքի տարածքում գործող, բնակչությանը հնարավորություն ընձեռվեց զրոյից սկսել իրենց բիզնեսը: Մեծ բիզնես, ինչ խոսք, չեն սկսի, սակայն որոշակի արդյունքին հասնել հնարավոր է: Գյուղատնտեսության ոլորտում գործող բազմաթիվ ծրագրերը բնակչությանը ընտրության հնարավորություն են անգամ տալիս: Բնակչությունն ընտրում է՝ թե որ ծրագիրն է իրեն ավելի ձեռնտու:
Անցյալի մասին խոսելիս պետք է նշել, որ առաջ, տարբեր շրջանների՝ այդ թվում նաև Ջավախքի, բնակչությունը, բժշակական ծառայություն ստանալու համար ստիպված էր արտասահման գնալ: Գնում էին Հայաստան: Անհրաժեշտ բժշակական օգնություն ստանալու համար ունեցվածքն էին վաճառում: Այսօր այլևս դրա կարիքը չկա: Երկրի մասշտաբով բժշակական ծառայությունն անվճար է:
Վերջին շրջանում, կրթական համակարգում աննախադեպ փաստ գրանցվեց: Անցնող երեք տարիների ընթացքում երկրում գործող հայալեզու դպրոցները չեն ստանում անհրաժեշտ դասագրքեր:
- Ես այլ տեղեկություն ունեմ... Ինչքանով ինձ հայտնի է՝ դասագրքեր նրանց տրվում է: Երբեմն բարդություններ առաջանում են: Հայաստանի և Վրաստանի կրթության նախարարություններն ինչ-որ ձևաչափերի շուրջ համաձայնության են եկել: Այս գործընթացը երբեմն խոչնդոտներ է ունենում: Հայաստանի և Վրաստանի կրթության նախարարությունների ներկայացուցիչներիների հետ հաճախ եմ հանդիպում: Սակայն նման խնդրի վերաբերյալ հարցով ինձ դեռ երբևէ չեն դիմել:
Ինչ վերաբերում է հայալեզու դպրոցներին տրամադրած վրացական դասագրքերին, այստեղ էլ կար թարգմանության հետ կապված որոշակի անճշտություններ: Խոսքը տեխնիկական առարկաների դասագրքերի մասին է: Դասագրքերի թարգմանության սրբագրման աշխատանքները անցնող տարվա վերջին են սկսվել և ընթացիկ ուսումնական տարվա ընթացքում դպրոցները կստանան նոր, սրբագրված դասագրքեր:
Մասնակցում եք թե՞ ոչ քաղաքական կարևոր որոշումների ընդունելու գործընթացին: Կլինի դա արտաքին քաղաքականութուն, փոքրամասնությունների ինտեգրամն հարցերը կամ երկրի ընդհանուր անվտանգության հարցերը:
- Ամեն պատգամավոր ազատ է առարկայական հանձնաժողովի ընտրության հարցում: Ընտրում են այն հանձնաժողովին, որտեղ ունեն հետաքրքրություն: Երբ հանձնաժողովի աշխատանքին ես մասնակցում, բնական է այս հարցերին էլ ես մասնակցում: Այստեղ կանխելու հարց գոյություն չունի: Հանձնաժողովի աշխատանքներում մասնակցությունն ամեն պատգամավորի ուղիղ պարտականությունն է: Պարտավոր ես ներկա գտնվել հանձնաժողովի աշխատանքներին: Ամեն դեպքում հանձնաժողովային լսուներն անցնում են քո ներկայությամբ:
Միշտ փորձել եմ ակտիվ մասնակցություն ցուցաբերել նաև այլ հանձնաժողովների աշխատանքների գործընթացներին: Սեփական կարծիքներս էի արտահայտում:
Կապ ունեի նաև հասարակական կազմակերպությունների հետ: Տարբեր օրինագծերի քննարկման գործընթացին փորձում էի հնարավորության չափով ընդգրկել նաև նրանց:
Իսկ ի՞նչ վերաբերում է կուսակցության ֆորմատում քաղաքական որոշումներ կայացնելու գործընթացին:
- Կան հարցեր, որոնց հետ կապված կուսակցության ղեկավարությունն իմ կարծիքն է հարցնում: Երբեմն կածիքը իմ նախաձեռնությամբ եմ բարձրաձայնում: Այսինքն` այստեղ ամբողջական ազատություն կա: Բնական է, որ մարդիկ երբեմն համաձայնության են գալիս, երբեմն` ոչ: Սակայն այստեղ հենց երկխոսության փաստի առկայությունն է կարևոր: Կարծում եմ, որ այս երկխոսությանը պիտի միանան նաև հասարակական կազմակերպությունները: Սա նույնիսկ կարևոր է նրանց տեսլականը իմանալու համար:
Դուք ապրում եք Թբիլիսիի ազգությամբ հայ քաղաքացիներով բնակեցված թաղամասում... Ինչու՞ չեղավ Ձեր ներկայացումը, որպես մեղամասնական թեկնածու, ազգությամբ հայ ընտրողներով բնակեցված Թբիլիսիի որևէ ընտրական շրջանից:
- Սա ավելի հռետորական-վերացական հարցն է: Անկեղծ ասած, թեկնածուին անգամ չէի տեսնում... Այնպես չէր, որ ոմն մեկը եկել է մեզ մոտ և ասել, որ սեփական ուժերով, առանց վարչական ռեսուրսների օգտագործմանը, միայնակ կկարողանամ դառնալ հայ քաղաքացիներով բնակեցված տեղամասում մեծամասնական թեկնածու:
Ես կարող եմ խոսել իշխող կուսակցության տեսանկյունից: Թե այլ կուսակցություններ ինչու չունեն թբիլիսեցի պատգամավոր հայեր, չգիտեմ, այս մասին ոչինչ ասել չեմ կարող:
Սամգորիի շրջանում այդքան էլ երկար ժամանակ չէ ինչ բնակվում եմ: Սակայն հարցը դրանում էլ չէ: Վստահորեն կարող եմ հայտարարել, Իսանիի ընտրաշրջանի «Վրացական երազանք»-ի մեծամասնական թեկնածու Դավիթ ՃիՃինաձեն մի կողմից Վրաստանի մեծ հայրենասեր է, մյուս կողմից էլ հայ ժողովրդի մեծ ընկեր: Ոչ միայն Իսանիում ապրող հայերի, այլև ամբողջ ազգի:
Ինձ որ ասեին, եղիր մեծամասնական թեկնածու, հօգուտ ՃիՃինաձեի կասեի «ոչ»: Նա մեծացել է Հավլաբարիում: Ոչ պակաս ցանկացած հայի, տեղյակ է սեփական շրջանի խնդիրների վերաբերյալ:
Թեկնածու ՃիՃինաձեի բարեխղճության մեջ կասկած չենք մցնի, սակայն, մի՞թե ամբողջ Իսանիի շրջանում, Հավլաբարիում, իշխող կուսակցությունը չկարողացավ գտնել գոնե մեկ հայ թեկնածու: Չորս տարի առաջ կուսակցությունը խոստացավ քաղաքական կյանքի մեջ ազգային փոքրամասնությունների ներգրավումը: Կուսակցության կադրային քաղաքականությունը չփոխվե՞ց:
- Կուսակցությունը չի կարող թեկնածուներ ընտրի ըստ նրանց ազգային պատկանելիության: Եթե քաղաքական ուժը ինքնաբավ է, ապա այսպես չի վարվի: Կուսակցությունը օգտագործում է այն ռեսուրսը, որն ունի:
Ուրախ եմ, որ կամաց-կամաց անհետանում է այն կարծրատիպը, որի համաձայն «ամեն հայ պիտի ձայն տա հօգուտ իշխող կուսակցության»: 2012 թվականին, անձամբ ես ներկայացնում էի ընդդիմադիր կուսակցությունը: Ընտրություններում, որ չհաղթեինք, մեծ հավանականությամբ բանտում կհայտնվեինք:
Ինչ խոսք կարծում եմ, որ «Վրացական երազանք» կուսակցությունն ամենաարժանին է: Սակայն, միևնույն ժամանակ, այն փաստը, որ մարդիկ, այդ թվում փոքրամասնությունները, չեն վախենում ընդդիիմադիր կուսակցությունների ցուցակներով ներկայանալ, արդեն դրական է:
Սոցիալ-քաղաքական հարցերի շուրջ զրուցելիս կարևոր է, որ հայերի առջև առկա խնդիրների մասին խոսեն ոչ միայն հայերը: Այս հարցերը Վրաստանի քաղաքացիներին է պատկանում: Համապատասխանաբար այս ամենի մասին վրացիներն էլ պիտի հոգ տանեն, և հակառակը: Ազգային փոքրամասնությունների կազմակերպություններին հաճախ խնդրել եմ, որ հետաքրքրությունների ոլորտում նաև ընդհանուր հարցեր ներառեն: Ինտեգրումն այնպիսի գործընթաց է, երբ հոգ ենք տանում միմյանց խնդիրների մասին, և ոչ միայն սեփական խնդիրների մասին: Սակայն այս բոլոր խնդիրներն ընդհանուր են:
Չորս տարի խորհրդարանում էիք աշխատում: Ձեզնից բացի որևէ վրացի պատգամավոր արդյո՞ք ներկայացել է ազգությամբ հայ քաղաքացիների առջև առկա մարտահրավերների կարգավորման նախաձեռնությամբ: Կարող եք գոնե մեկ օրինակ բերել, երբ վրաց պատգամավորները փորձում էին պաշտպանել փոքրամասնությունների շահերը:
- Ինչպե՞ս եք պատկերացնում, որ խորհրդարանն ընդունի մեկ ազգային խմբի օգտին որևէ կանոն: Դժվար է պատկերացնել... Խորհրդարանը խտրականության դեմ օրենք ընդունեց: Գոյություն ունի օրենք, որի համաձայն կրոնական խմբերը, այդ թվում նաև Հայ Առաքելական Եկեղեցին, իշխանության կողմից նյութական օգնություն են ստանում...
Ինչ վերաբերում է որոշ հարցերի լոբբինգին, հավատացեք, հարցերի մի ամբողջ շարան կա, որոնցում աշխատում են պրոբլեմատիկային իրավասու մարդիկ:
Երկու ամիս առաջ պարզ դարձավ որ, Թուրքիան Ադրբեջանի տարածքում տեղադրում է ռազմական բազա: Անհանգստացնում է արդյո՞ք այս փաստը Վրաստանի իշխանությանը:
- Վրաստանը շահագռգռված է, որ տարածքում կայունություն լինի: Կայունության խախտումը, անգամ այն դեպքում երբ տեղի չի ունենում քո տարածքում, արտացոլվում է մեզ վրա: Արտացոլվում է շատ բացասական ձևով: Հետաքրքրված ենք, որ ռազմական կոնֆլիկտում գտնվող մեր հարևաններն ավելի հաճախ և ինտենսիվորեն վարեն խաղաղ հանդիպումներ ու բանակցություններ:
Ինչ վերաբերում է այլ պետությունների տարածքներում տեղադրված ռազմական բազաներին,այս հարցը չի քննարկվել: Մենք չենք վարում քննարկումներ ցանկացած այլ պետության տարածքում տեղադրված ոչ մի ռազմաբազայի շուրջ:
Մուսուլմանական ու հրեական թեմերին արդեն վերադարձվեց Խորհրդային իշխանության ժամանակ խլված անշարժ գույքի մի մասը: Վիրահայոց Թեմին դեռ ոչ: Ինչու՞ դա տեղի չունեցավ մինչ այսօր և անձամբ դուք ի՞նչ աշխատանքներ իրականացրիք այս խնդրի լուծման ուղղությամբ:
- Ես չգիտեմ թե ինչու Վիրահայոց Թեմը դեռ չի ստացել զավթած ունեցվածքը: Գիտեմ, որ աշխատանք է տարվում: Գիտեմ որ Կրոնական հարցերով Ազգային Գործակալությունը սերտորեն համագործակցում է Վիրահայոց Թեմի հետ: Այդ թվում նաև զավթած ունեցվածքի վերադարձման հետ կապված հարցերով: Այսօրվա իրավիճակի մասին ոչինչ չգիտեմ, սակայն կարող եմ հետաքրքրվել այս հարցով:
Բոլորին հայտնի է Թուրքիայի դիրքորոշումը կապված 1915-1923թթ. հայերի ցեղասպանության հետ: Միևնույն ժամանակ, Թուրքիայի խորհրդարանում կան պատգամավորներ, ովքեր, չնայած այս հարցի նկատմամբ Թուրքիայի ագրեսիվ մոտեցմանը, Թուրքիայի խորհրդարանի նիստերի դահլիճից կոչում են երկրին ճանաչել գործած հանցանքը և պատասխանատվության ենթարկվել... Վրաստանում, կարծես թե, հայերի ցեղասպանության մասին խոսելն արգելված չէ... Վրաստանի խորհրդարանում ամեն տարի հնչում է կոչ Վրաստանին ճանաչել և դատապարտել հայերի ցեղասպանությունը: Դուք այս հայտարարություններին չեք միանում: Ինչու՞: Ո՞վ է Ձեզ արգելում և ինչ պատժամիջոցներ կարող է կիրառել կուսակցությունը այս հարցում կուսակցության որոշմանը Ձեր չենթարկվելու դեպքում:
- Կուսակցության կողմից որևէ արգելք չկա: Հայտարարությանը միանալ ի՞նչ է նշանակում: Հայտարարության տեքստը խմբովի պիտի՞ կարդանք:
Կային գրավոր հայտարարություններ, որը միջազգային կառույցներին միասնական էինք դիմել:
Բնական է, կարծում եմ, որ Ցեղասպանությունը եղել է: Ցեղասպանության զոհ են դարձել նաև իմ նախնիները:
Վստահ եմ որ ամբողջ աշխարհը պիտի ճանաչի 1915-1923թթ. ցեղասպանության փաստը: Ուշադրությունս չեմ սևեռում միայն Վրաստանի վրա: Բազում հայտարարություններ ունեմ արած և՛ մամուլում, և՛ հեռուստատեսությամբ...
Ինչ վերաբերում է խորհրդարանի նիստերի դահլիճին՝ այնտեղ որոշ բան լինում է, որոշ բան՝ ոչ... Երգչախումբ հո՞մ չենք, որ բանավոր հայտարարություններ միասին կարդանք...
Կարող են թե՞ ոչ թիֆլիսահայերը ըկալել Ձեզ որպես խորհրդարանում իրենց ներկայացուցիչ:
- Անցնող չորս տարիների ընթացքում շատ քաղաքացիների հետ եմ հանդիպել: Այդ թվում նաև ազգությամբ հայերի: Հնարավորության չափով փորել եմ միշտ օգտակար լինել: Անձնական հարց կլիներ, թե՝ ընդհանուր, միշտ փորձել եմ: Բնական է, եթե նորից խորհրդարանում ինձ ընտրեն, այս գործունեությունը կշարունակեմ:
Մի քանի օր առաջ, Ախալցխայում անցկացվող հանդիպման ժամանակ, «Վրացական երազանք»-ի հիմնադիր և ոգեկոչող Բիձինա Իվանիշվիլին դժգոհություն հայտնեց կապված հայերի չձուլվելու հետ: Հաշվի առնելով այն, որ այս հայտարարությանը ոչ մի հերքում չհաջորդեց, կարո՞ ղ ենք համարել, որ սա հանկարծակի սխալ չի եղել և ցույց է տալիս կուսակցության մեջ տիրող տրամադրությունը:
- Ինչ խոսք հայերը չպիտի ձուլվեն: Սա տեխնիկական տերմին է, որն օգտագործվել է ինտեգրման փոխարեն: Տեխնիկական վրիպում էր: Չգիտեմ թե ինչու տեղի չունեցավ այս հայտարարության բացատրություն տալը, սակայն, վստահորեն կարող եմ հայտատրել, որ սա տեխնիկ անճշտություն էր: Սխալմամբ էր օգտագործված այլ տերմինի փոխարեն:
Ինչ վերաբերում է դժգոհությանը՝ սա դժգոհություն չէր, այլ Իվանիշվիլու անհանգստությունը: Ինտեգրված հասարակությունը դա պետության գրավականն է: Ոչ վարց հասարակությունը վրաց հանրության մեջ պիտի ինտեգրվի ոչ թե նրա համար, որ ինչ-որ փաստաթուղթ, պայմանագիր/համաձայնագիր է դա պահանջում, այլ դա երկրի պոտենցիալի զարգացման միջոցն է:

Интервью с Русланом Погосяном
Вниманию уважаемого читателя представляем интервью с членом партии «Грузинская мечта», кандидатом в депутаты по пропорциональному списку –Русланом Погосяном.
Прошло четыре года с того момента, как партия «Грузинская мечта» встала у руля власти в стране. В то же время можно констатировать, что обещания, данные в 2012 году представителям национальных меньшинств, касающиеся реализации их прав в национально-политической и культурной сферах, так и не были выполнены. Армяно-язычные школы Грузии уже который год, как не получают необходимых учебников. Меньшинства продолжают оставаться вне политической жизни, у тбилисских армян так и не появилось своего представителя в органах городского управления. Реформа органов местного самоуправления так и не доведена до конца. Права лингвистических меньшинств, соответствующим законом, так и не защищены… Сегодня, в 2016 году, почему избиратели-армяне, должны голосовать за партию «Грузинская мечта»?
- Что касается предвыборных обещаний и так далее. Если говорить объективно, то можно утверждать, что в Грузии, права национальных меньшинств никогда не были защищены так, как они защищены сегодня. Раньше в Джавахети был тотальный страх. Сегодня его нет.
Отсутствие страха и возможность граждан различной национальности высказывать свое мнение, в том числе и недовольство по разным вопросам –уже является большим достижением.
В предстоящих выборах участвует большое количество партий, и в большинстве партий представлены люди разных национальностей. В оппозиционных партиях, в правящей…
Так же важна и социальная часть вопроса. Она не имеет национальной принадлежности, но она важна. Существующие сельскохозяйственные программы, действующие в том числе и в регионе Самцхе Джавахети, дали людям возможность с нуля делать определенны бизнес. Крупный бизнес конечно же не начнешь, но что-то можно достичь… Сельскохозяйственных программ настолько много, что граждане даже могут выбирать –какая программа им более выгодна.
Говоря о предыдущих годах, можно сказать, что люди из разных регионов, и из Джавахети, были вынуждены уезжать заграницу на лечение. Ездили в Армению. Продавали имущество, чтобы провести нужный курс лечения. Сегодня такой необходимости уже нет. Медицинское обслуживание –бесплатное.
Система образования. В новом периоде зафиксировался беспрецедентный факт, когда армяно-язычные школы страны, на протяжении трех лет не получают необходимых учебников.
- У меня другая информация… Насколько мне известно, учебники поставляются. Просто иногда возникают сложности. Министерства образования Армении и Грузии договариваются о неких форматах. Бывают перебои. Я первый раз слышу, что учебники не поступают. Я часто общаюсь с представителями министерства Образования и Армении и Грузии. Подобные вопросы, передо мной никто никогда не ставил.
Что касается грузинских учебников для армяно-язычных школ –там тоже были какието неточности перевода. Речь идет о учебниках по техническим предметам. Процесс корректирования перевода учебников начался в конце прошлого года, и с нынешнего учебного года школы получат исправленные учебники.
Вас допускают до процесса принятия важных политических решений, таких, как например внешняя политика, вопрос интеграции меньшинств, общие вопросы безопасности?
- Каждый депутат волен избирать тот отраслевой парламентский комитет, который ему больше всего интересен. Работая в комитете, ты естественно участвуешь в этих вопросах. Тут нет вопроса допуска. Это прямая обязанность каждого депутата. Ты обязан являться на заседание комитета. В любом случае –комитетские слушанья проходят при тебе.
Я всегда старался проявлять активность и в работе тех комитетов, членом которых я не являлся. Высказывал свое мнение. Я общался и с неправительственными организациями. По возможности я пытался подключить неправительственные организации к процессу обсуждения различных законопроектов.
А что можете сказать о участии в процессе принятия политических решений в формате вашей партии?
- Есть вопросы, по которым руководство партии спрашивает мое мнение. Бывают случаи, когда я по своей инициативе высказываю мнение. То есть, есть абсолютная свобода. Естественно, что люди иногда могут договориться, а иногда –не могут. Важен сам факт диалога. Думаю, что к этому диалогу должны так же подключаться представители неправительственных организаций. Это важно хотя бы для того, чтобы знать их точку зрения.
Вы живете в районе Тбилиси, где большинство населения составляют армяне… Почему Вас не выдвинули в качестве кандидата в мажоритарии, от одного из армяно-населенных районов города?
- Вопрос скорее риторический. Если честно, я даже не видел претендентов… Не было такого, что бы к нам пришел человек и сказал бы, что он, своими силами, без использования административного ресурса, единолично стать представителем армяно-населенного района города.
Я могу говорить лишь о правящей партии. Почему у других партий в армяно-населенных районах Тбилиси нет кандидатов в мажоритарии армян –я не знаю и не могу сказать.
Я живу в районе Самгори не так уж давно. Но дело вовсе не в этом. Могу с уверенностью заявить, что кандидат от «Грузинской мечты» в Исанском районе –Давит Чичинадзе, с одной стороны большой патриот Грузии, а с другой стороны большой друг армянского народа. И при этом не только живущих в Исани, но и везде.
Если бы мне предложили быть кандидатом в мажоритарии, я бы отказался в пользу Чичинадзе. Он сам вырос в Авлабаре. Он не хуже любого армянина знает проблемы своего района.
Не будем вносить сомнение в добропорядочность кандидата Чичинадзе, но неужели во всем Исанском районе, в Авлабаре, правящая партия не нашла кандидата армянина? Прошло четыре года после обещания о содействии включенности национальных меньшинств. Кадровые вопросы в партии так и не изменились?
- Партия не может искать кандидатов по национальному признаку. Если партия самодостаточная, она так делать не будет. Партия использует тот ресурс, которым владеет.
Я рад тому, что постепенно исчезает стереотип, согласно которому «все армяне должны голосовать за правящую партию». В 2012 году лично я был от оппозиционной партии. Если бы мы проиграли, то с большой вероятностью я бы оказался в тюрьме.
Естественно, я считаю, что самой достойной партией является «Грузинская места», но, тем не менее, тот факт, что люди, в том числе меньшинства, не боятся выдвигаться от оппозиционных партий, это уже хорошо.
Если говорить о социально-политических вопросах, то так же очень важно, что бы о проблемах армян говорили бы не только сами армяне. Это вопросы касаются граждан Грузии. Они, естественно, должны беспокоить и грузин. И наоборот. Я часто призывал организации национальных меньшинств, что бы они включили бы в сферу своих интересов так же и вопросы общегосударственного значения. Интеграция -это процесс, когда мы говорим о проблемах друг друга, а не только о своих вопросах. Хотя, все это наши общие проблемы.
Вы четыре года проработали в парламенте. Кроме Вас, какой-либо депутат –грузин выступал с инициативой решения проблем, стоящих перед гражданами армянской национальности? Можете привести хотя бы один пример? Когда было, что бы грузинские депутаты попытались защитить интересы меньшинств?
- Как вы представляете, что бы Парламент принял бы какой-то закон, для одной национальной группы? Мне это сложно представить… Был принят антидискриминационный закон, есть закон, по которому религиозные организации, в том числе и Армянская Апостольская Церковь. Получают финансирование от государства…
Что касается лоббирования определенных вопросов, то поверти мне, есть целая группа вопросов, по которой люди, понимающие ту или иную проблематику, работают.
Летом стало известно, что Турция получит военную базу в Азербайджане. Беспокоит ли это грузинских властей?
- Грузия заинтересована в том, чтобы в регионе была бы стабильность. Нарушение стабильности, даже если это произойдет не на нашей территории, отразиться и на нас. Отразится в очень негативном формате. Мы заинтересованы, чтобы наши соседи, которые находятся в состоянии военного конфликта, более интенсивнее и чаще бы проводили мирные переговоры.
Что касается военных баз на территории других государств, этот вопрос не обсуждался. Мы не обсуждаем вопросы военных баз ни на какой-либо территории другого государства.
Мусульманской и еврейской общинам была возвращена часть имущества, конфискованного советами. Армянской церкви –нет. Почему, и какую работу проделали лично Вы в данном направлении?
- Я не знаю –почему Епархия Армянской Апостольской Церкви в Грузии пока не получила конфискованную собственность. Знаю, что работа ведется. Знаю, что Национальное Агентство по Религиозным вопросам тесно сотрудничает с Епархией. В том числе и по вопросу возвращения собственности. Положения дел на сегодняшний день я не знаю, но могу поинтересоваться.
Всем известно –какую позицию занимает Турция по вопросу Геноцида 1915-23гг. В то же время, в турецком парламенте, есть депутаты, которые несмотря на известную, агрессивную политику страны по вопросы геноцида армянского народа, все же призывают страну к ответственности за совершенное преступление. Они делают заявления в стенах парламента Турции… В Грузии, вроде бы, нет особого запрета на обсуждение вопроса Геноцида 1915-23гг… В парламенте страны, ежегодно, звучат призывы к Грузии признать и осудить факт геноцида армянского народа. Вы не присоединяетесь к данным заявлениям. Почему? Кто Вам запрещает и какие санкции может ввести против Вас партия, в случае неподчинения ее позиции по этому вопросу?
- Никаких запретов, со стороны партии нет. Что означает присоединение к заявлению? Мы должны хором зачитывать текст заявления?
Были письменные заявления, когда мы совместно обращались в международные структуры.
Естественно я считаю, что геноцид армян был. Жертвами геноцида, наряду с другими, были и мои предки.
Я считаю, что весь мир должен признать факт Геноцида 1915-23гг. Я не акцентирую внимание только на Грузии. Я делал множество заявлений и в прессе, и по телевиденью…
Что касается зала заседания Парламента –там что-то происходит, что-то нет… Мы ведь не хор, чтобы совместно делать устные заявления…?
Могут ли армяне, живущие в Тбилиси считать Вас своим голосом в Парламенте?
- В течении прошедших четырех лет я встречался со многими гражданами Грузии. В том числе и с армянами. По мере возможностей я всегда пытался им помочь. Это были вопросы как личного, так и общего характера. Я всегда старался помогать людям. Естественно, если я опять попаду в Парламент, я продолжу помогать.
Недавно основатель и вдохновитель «Грузинской мечты», выступая в Ахалцихе, выразил недовольство тем, то армяне не ассимилируются. Учитывая, что опровержения так и не последовало, можно утверждать, что это не было случайным заявлением, и оно отражает настроения, существующие в партии?
- Конечно же армяне не должны ассимилироваться. Это технический термин, который был употреблен вместо интеграции. Это была техническая ошибка. Я не знаю, почему не было сделано опровержение, но с уверенностью могу сказать, что это была техническая неточность. Был использован не тот термин.
Что же касается недовольства –это не было недовольство. Это было, скорее, озабоченность Иванишвили. Интегрированное население, это еще больший потенциал страны. Негрузинское население страны должно интегрироваться в грузинское общество не только потому, что это где-то написано, в каких-то Конвенциях, а потому, что это большой потенциал для развития самой страны.