Հարութ Սասունյան.Քարոզչական նվիրատվությո՞ւն... թե՞ օրինական կաշառակերություն
Սույն հոդվածը հիմնականում նախատեսված է Միացյալ Նահանգներից դուրս գտնվող ընթերցողների համար, որոնք հավանաբար ծանոթ չեն ամերիկյան օրենքներին քարոզչական նվիրատվության մասին: Հետաքրքիր է, որ նույնիսկ ամերիկացիները հաճախ շփոթում են քաղաքական նվիրատվությունների վերաբերյալ սահմանափակումների բարդ կանոնները, որոնք տարբեր են տեղական, նահանգային և դաշնային ընտրությունների պարագայում:
Եկեք մանրամասն քննարկենք նվիրատվությունները՝ դաշնային ընտրությունների, ներառյալ նախագահականի համար: Մեկ անձի կողմից նախագահի թեկնածուին տրվող նվիրատվության առավելագույն չափը կազմում է 2700 դոլար մեկ ընտրության համար: Մինչ ամերիկացիների մեծ մասը նվիրաբերում է շատ ավելի փոքր գումարներ, ոմանք օրինականորեն նվիրաբերում են տասնյակ հազարավոր կամ հարյուր հազարավոր, իսկ երբեմն էլ միլիոնավոր դոլարներ…
Մեկ անձը տարեկան կարող է նվիրաբերել 10 հազար դոլար նահանգային, շրջանային կամ տեղական կուսակցական կոմիտեին, և տարեկան 33400 դոլար՝ ազգային կուսակցական կոմիտեին: Սակայն, անձը կարող է նվիրաբերել տարեկան 100200 դոլար՝ ընտրությունների հետ կապված ամեն տեսակ ծախսերի համար: Կան նաև Քաղաքական գործունեության կոմիտեներ (PACs) և «սուպեր PACs», որոնք կարող են կատարել անսահմանափակ նվիրատվություններ:
ԱՄՆ նախագահի թե հանրապետական, թե դեմոկրատական թեկնածուները  ներգրավված են տարբեր, կատարելապես օրինական, սակայն կասկածելի գործընթացներում, որպեսզի շրջանցեն մեկ անձի քարոզչական նվիրատվության՝ 2700 դոլարի սահմանափակումը: Այս հարցը լուսաբանելու համար, մեջբերեմ Հիլարի Քլինթոնի նախընտրական շտաբից վերջերս ստացված էլեկտրոնային նամակից:
Դեմոկրատական ​​կուսակցությունից ԱՄՆ նախագահի թեկնածու Հիլարի Քլինթոնը սեպտեմբերի 13-ին պետք է այցելեր Բևեռլի Հիլզ, Կալիֆորնիա, մասնակցելու երկու բացառիկ միջոցառումների, որոնց ընթացքում նախատեսվում էր հավաքել միլիոնավոր դոլարներ նրա նախընտրական քարոզարշավի համար: Ցավոք, նրա անսպասելի հիվանդության պատճառով այցը հետաձգվեց:
Առաջին միջոցառումը նախատեսված էր սեպտեմբերի 13-ի կեսօրին, Սեթ ՄաքՖարլեյնի տանը, Լայնել Ռիչիի հատուկ ելույթով: Էլեկտրոնային նամակով հայտարարված էր, որ յուրաքանչյուր ոք, ով նվիրաբերեր 33400 դոլար, կունենար «ճաշի, գերադասելի նստատեղի և լուսանկարվելու» իրավունք Հիլարի Քլինթոնի հետ: Նրանք, ովքեր նվիրաբերեին 10 հազար դոլար, կարող էին միայն «ճաշել և գերադասելի նստատեղ ունենալ» նախագահի թեկնածուի հետ՝ առանց լուսանկարվելու իրավունքի, իսկ նրանք, ովքեր նվիրաբերեին 5 հազար դոլար, կարող էին ընդամենը ճաշել նախկին Առաջին տիկնոջ հետ՝ առանց գերադասելի նստատեղի և նրա հետ լուսանկարվելու իրավունքի:
Ավելի ուշ՝ նույն օրը երեկոյան, նախատեսված էր ավելի բացառիկ, այդ իսկ պատճառով ավելի թանկ դրամահավաքի միջոցառում: Նրանք, ովքեր կարող էին իրենց թույլ տալ 100 հազար դոլարի նվիրատվություն անել մեկ զույգի համար, արտոնություն կունենային մասնակցելու «զրույցի և ընթրիքի Հիլարի Ռոդհամ Քլինթոնի հետ, Դայանա ֆոն Ֆյուրսթենբերգի և Բարի Դիլերի տանը»: Միջոցառումը վարելու էին «Դայանա ֆոն Ֆյուրսթենբերգը և Բարի Դիլերը, Ջեյն և Մայքլ Էյսներները, Կարեն և Ռասել Գոլդսմիթները և Էդգար Սարգսյանը»:
Հիլարի Քլինթոնի նախատեսված դրամահավաքի միջոցառումներից մեկ շաբաթ անց, նրա փոխնախագահի թեկնածու Թիմ Քեյնը, երկու անգամ հանդես եկավ Հարավային Կալիֆորնիայում: Սեպտեմբերի 19-ին, Բևեռլի Հիլզում Ջեյ Սուրեսի կողմից տրվեց պաշտոնական ճաշ, որը հայտարարված էր որպես «Զրույց Թիմ Քեյնի հետ»: Միայն 27 հազար դոլար նվիրաբերած անձինք կարող էին մասնակցել թեկնածուի հետ ընդունելությանը: Նրանք, ովքեր նվիրաբերեին 10  հազար դոլար, կարող էին միայն լուսանկարվել փոխնախագահի թեկնածուի հետ (առանց ընդունելության), իսկ 2700 դոլար նվիրաբերող անձինք պարզապես կարող էին ճաշել նրա հետ՝ առանց ընդունելության և լուսանկարվելու...
Այդ օրը երեկոյան, Լոս Անջելեսում, Եվա Լոնգորիայի տանը տեղի ունեցավ ավելի թանկ, բացառիկ միջոցառում՝ հայտարարված որպես. «իսպանախոս ամերիկացիները Հիլարիի համար. ճաշ Թիմ Քեյնի հետ»: Նրանք, ովքեր վճարել էին 100 հազար դոլար, իրավունք ստացան մասնակցել ընդունելությանը, ճաշել և լուսանկարվել փոխնախագահի թեկնածու Թիմ Քեյնի հետ: Նվիրատուն, 33400 դոլարի դիմաց, կարող էր միայն ճաշել և լուսանկարվել, իսկ նրանք, ովքեր նվիրել էին միայն 10 հազար դոլար՝ միայն ճաշել...
Մինչ ոմանք մեծ քարոզչական նվիրատվություններ են անում՝ շփվելու քաղաքական գործիչների և հայտնի մարդկանց հետ, որոնք մասնակցում են նման դրամահավաքի միջոցառումներին, ուրիշները անձնական կամ գործարար շահեր են ակնկալում թեկնածուից, որը կարող է ընտրապայքարից հետո դառնալ Միացյալ Նահանգների նախագահ: Այս նվիրատվությունները կատարելապես օրինական են, քանի որ թեկնածուն բացահայտում է նվիրատուի անունը և ներկայացնում ստացական:  Շատ երկրներում քաղաքական թեկնածուներին գումար տալը կոչվում է կաշառակերություն:
Որոշ ամերիկացի քաղաքական գործիչներ պարծենում են, որ չեն ընդունում քարոզարշավի նվիրատվություններ PACs-ից կամ ընկերություններից, ուստի իրենք պարտական չեն լինի խոշոր նվիրատուներին ընտրություններից հետո... Վերջերս էլեկտրոնային նամակում, կոնգրեսական Ջոն Սարբեյնզը (դեմոկրատ՝ Մերիլենդից), հայտարարել էր, որ նա գումար չի վերցնելու PAC-ից, քանի որ «Ես չեմ ցանկանում ճնշման ենթարկվել»: Նա ընդգծել է, որ հավատում է այն «կառավարությանը, որն ստեղծված է ժողովրդի կողմից, ժողովրդի մասնակցությամբ և հանուն ժողովրդի»...

Арут Сасунян.Пожертвование на агитацию или… законная взятка?
Данная статья адресована по большей части тем, кто проживает за пределами Соединенных штатов и не знаком с американскими законами о пожертвованиях на предвыборную агитацию. Сами американцы тоже нередко запутываются в сложных механизмах ограничений политических пожертвований, которые различны для выборов на уровне штатов и федеральных выборов.
Попробуем рассмотреть пожертвования на выборах на федеральном уровне, в том числе президентских. Максимальная планка пожертвований на кандидата в президенты в расчете на одного человека составляет 2700 долларов на одни выборы. И хотя большинство американцев жертвуют гораздо меньшие деньги, некоторые вполне законно жертвуют десятки и даже сотни тысяч долларов, а порой и миллионы…
В расчете на человека в окружной или местный комитет партии можно жертвовать в год до 10 тыс. долларов, а в национальный партийный комитет – 33400 долларов. Но лицо может жертвовать 100200 долларов в год на разного рода расходы, связанные с выборами. Есть также Комитеты политической деятельности (PACs) и  «супер PACs», куда можно жертвовать неограниченный объем средств.
Кандидаты в президенты и от демократов, и от республиканцев вовлекаются в абсолютно законную, но сомнительную деятельность, чтобы обойти ограничение на пожертвования в 2700 долларов на одно лицо. Приведем фрагмент из электронного письма, полученного из избирательного штаба Хиллари Клинтон.
13 сентября кандидат в президенты США от Демократической партии Хиллари Клинтон должна была посетить Беверли Хиллз, Калифорния, чтобы принять участие в 2 эксклюзивных мероприятиях, в ходе которых предусмотрено было собрать миллионы долларов на ее предвыборную кампанию. К сожалению, из-за неожиданного недомогания этот визит был отложен.
Первое мероприятие планировалось на полдень 13 сентября, в доме Сент-Макфарлейнов, с эксклюзивным выступлением Лайнела Ричи. В электронном письме сообщалось, что каждый, кто пожертвует 33400 долларов, «получит право пообедать и сфотографироваться с Хиллари Клинтон, а также получить предпочтительное место». Те, кто пожертвует 10000, смогут только «пообедать и получить предпочтительное место», без права фотографироваться, а те, кто пожертвует менее 5 тыс., смогут лишь пообедать с бывшей первой леди.
Вечером того же дня планировалось еще более эксклюзивное мероприятие, а значит, более дорогое. Те, кто мог позволить себе пожертвовать 100 тыс. долларов на чету, могли получить право на «беседу и ужин с Хиллари Родхем Клинтон, в доме Данаи фон Фюрстенберг и Бари Диллера». Вечер будут вести Даная фон Фюрстенберг и Бари Диллер, Джейн и Майкл Эйсернер, Карен и Рассел Голдсмит и Эдгар Саркисян.
Спустя неделю после планировавшихся для Хиллари Клинтон мероприятий ее кандидат в вице-президенты Тим Кейн дважды выступил в Южной Калифорнии. 19 сентября в Беверли Хиллз состоялся официальный прием Джея Суреса, который был объявлен как «Беседа с Тимом Кейном». В этой встрече могли принять участие только лица, пожертвовавшие 27 тыс. долларов. Те, кто пожертвовал 10 тыс. долларов, могли лишь сфотографироваться с кандидатом в вице-президенты (без приема), а те, кто пожертвовал 2700 долларов, могли только пообедать – без фотографий и приема.
Вечером того же дня в Лос-Анджелесе у Евы Лонгория состоялось дорогое и эксклюзивное мероприятие, объявленное как «испаноязычные американцы для Хиллари: ужин с Тимом Кейном». Те, кто заплатил 100 тыс. долларов, смогли принять участие в приеме, пообедать и сфотографироваться с кандидатом в вице-президенты Тимом Кейном. При пожертвовании 33400 долларов можно было только пообедать и сфотографироваться, а 10 тыс. долларов давали право только на ужин…
Кое-кто жертвует огромные деньги, чтобы пообщаться с политическими деятелями и известными фигурами, которые участвуют в подобных мероприятиях, другие ожидают от кандидатов внимания к своим частным интересам в случае избрания президентом. Все эти пожертвования законны, поскольку кандидат раскрывает имя благотворителя и предъявляет счет. Но во многих странах пожертвования в фонд кандидатов называются взяткой.
Многие американские политики гордятся тем, что не принимают пожертвований от PACs или компаний, а значит, они не будут обязаны крупным меценатам после выборов… Недавно в письме конгрессмен Джон Сарбейнз (демократ от Мэриленда) заявил, что он не берет денег у PAC, поскольку «не желает подвергаться давлению». Он подчеркнул, что верит «правительству, которое сформировано народом, при участии народа и для народа»…