12-րդ ԴիջիԹեքը համախմբել է 120-ից ավելի տեղական և միջազգային ընկերությունների
«Տոն տեխնոլոգիական հայության համար» կարգախոսի ներքո sեպտեմբերի 30-ին մեկնարկում է 12-րդ ամենամյա ԴիջիԹեք միջազգային ցուցահանդեսը: ԴիջիԹեքն այս տարի հատկանշական է ոչ միայն մասնակիցների թվով և լայն աշխարհագրությամբ, այլ նաև ռազմավարական խնդիրների առաջնահերթությամբ և իրականացմամբ:
ԴիջիԹեք 2016-ը համախմբել է 120-ից ավելի տեղական և միջազգային ընկերությունների: Այս տարի Հնդկաստանը հանդես է գալիս որպես ցուցահանդեսի գործընկեր երկիր և ներկայացված է կոնսոլիդացված տաղավարով: Ցուցահանդեսին մասնակցնում են նաև այնպիսի առաջատար ընկերություններ, ինչպիսիք են՝ Keysight Technologies, VMware, PicsArt, Ucom, Joomag, VOLO, Festo, Rusbase, Monitis, IUNetworks, ArmSoft, Huawei ընկերությունները, Արմաթ, Թումո կրթական կենտրոնները և այլն:
ԴիջիԹեքի շրջանակում ռուսական GenerationS աքսելերատորի կողմից կանցկացվի մրցույթ տեխնոլոգիական բոլոր ստարտափների համար: Կանցկացվի նաև «Նորարարության և գյուտարարության ֆորում»՝ ԱՐՓԱ-ի կողմից:
Եռօրյա տոներին կլինի նաև «Robofest» ռոբոտների շքերթ, որի շրջանակում ՀՀ մարզերում գործող շուրջ 160 «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների լավագույն ներկայացուցիչները կցուցադրեն իրենց գիտելիքները և ձեռքբերումները ծրագրավորման ու ռոբոտաշինության ոլորտներում:  Տեղի կունենա «Բաց խաղ» համակարգչային և բջջային խաղերի առաջնություն: Ցուցահանդեսի ամբողջական օրակարգին ծանոթանալու համար սեղմեք այստեղ:
Նշենք, որ ԴիջիԹեք ամենամյա ցուցահանդեսի նպատակն է ստեղծել բարձր տեխնոլոգիաների ընկերությունների, տնտեսության այլ ճյուղերի և հասարակության միջև հաղորդակցման բարենպաստ միջավայր, ընդլայնել միջազգային համագործակցությունը և յուրաքանչյուր տարի ներկայացնել ՏՀՏ դաշտի ձեռքբերումներն ու առկա մարտահրավերներն ու հեռանկարները:
Հավելենք, որ ցուցահանդեսը կշարունակվի մինչև հոկտեմբերի 2-ը: Այն իրականացվում է Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) կողմից՝ ՀՀ վարչապետի բարձր հովանու ներքո, իսկ Պլատինե հովանավորն է Ucom կապի միասնական օպերատորը:

• 01-10-2016 16:13:07   | Армения  |  Новости науки и технологии
30-ого сентября начинается 12-ая ежегодная международная технологическая выставка DigiTec, которая проходит под лозунгом “Праздник для технологического армянства”.
DigiTec в этом году особенный не только по количеству участников и широкой географией, но и приотетным направлением военных вопросов и их реализацией.
DigiTec 2016 объединила более 120 местных и международных компаний. В этом году Индия выступает партнером выставки и будет представлена объединенным павильоном. В выставке участвуют также такие крупные компанин как Keysight Technologies, VMware, PicsArt, Ucom, Joomag, VOLO, Festo, Rusbase, Monitis, IUNetworks, Huawei, Armath, Tumo образовательные центры и др.
В рамках DigiTec российский акселератор GenerationS проведет конкурс для всех технологических стартапов. Компания ARPA проведет также “Форум инвестиций и изобретений”.
В течениe трехдневного праздника пройдет также фестиваль роботов Robofest, в рамках которого лучшие представители более  160 инженерных лабораторий  Armath, которые действуют во всех регионах Армении, продемонстрируют свои знания и достижения в области программирования и роботостроительства. Пройдет конкурс в области компьютерных мобильных игр “Open game”.
Отметим, что целью выставки DigiTec является создание благоприятной атмосферы сотрудничества между компаниями в сфере высоких технологий, других отраслей экономики и обществом, расширить международное сотрудничество и каждый год демонстрировать достижения в сфере информационных технологий, существующие вызовы и возможности.
Добавим, что выставка будет до 2-ого октября. Выставка организуется Союзом компаний информационных технологий Армении, при поддержке Правительста РА, а платиновым спонсором является объедененный оператор связи компания Ucom.