12-րդ ԴիջիԹեքը համախմբել է 120-ից ավելի տեղական և միջազգային ընկերությունների
«Տոն տեխնոլոգիական հայության համար» կարգախոսի ներքո sեպտեմբերի 30-ին մեկնարկում է 12-րդ ամենամյա ԴիջիԹեք միջազգային ցուցահանդեսը: ԴիջիԹեքն այս տարի հատկանշական է ոչ միայն մասնակիցների թվով և լայն աշխարհագրությամբ, այլ նաև ռազմավարական խնդիրների առաջնահերթությամբ և իրականացմամբ:
ԴիջիԹեք 2016-ը համախմբել է 120-ից ավելի տեղական և միջազգային ընկերությունների: Այս տարի Հնդկաստանը հանդես է գալիս որպես ցուցահանդեսի գործընկեր երկիր և ներկայացված է կոնսոլիդացված տաղավարով: Ցուցահանդեսին մասնակցնում են նաև այնպիսի առաջատար ընկերություններ, ինչպիսիք են՝ Keysight Technologies, VMware, PicsArt, Ucom, Joomag, VOLO, Festo, Rusbase, Monitis, IUNetworks, ArmSoft, Huawei ընկերությունները, Արմաթ, Թումո կրթական կենտրոնները և այլն:
ԴիջիԹեքի շրջանակում ռուսական GenerationS աքսելերատորի կողմից կանցկացվի մրցույթ տեխնոլոգիական բոլոր ստարտափների համար: Կանցկացվի նաև «Նորարարության և գյուտարարության ֆորում»՝ ԱՐՓԱ-ի կողմից:
Եռօրյա տոներին կլինի նաև «Robofest» ռոբոտների շքերթ, որի շրջանակում ՀՀ մարզերում գործող շուրջ 160 «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների լավագույն ներկայացուցիչները կցուցադրեն իրենց գիտելիքները և ձեռքբերումները ծրագրավորման ու ռոբոտաշինության ոլորտներում:  Տեղի կունենա «Բաց խաղ» համակարգչային և բջջային խաղերի առաջնություն: Ցուցահանդեսի ամբողջական օրակարգին ծանոթանալու համար սեղմեք այստեղ:
Նշենք, որ ԴիջիԹեք ամենամյա ցուցահանդեսի նպատակն է ստեղծել բարձր տեխնոլոգիաների ընկերությունների, տնտեսության այլ ճյուղերի և հասարակության միջև հաղորդակցման բարենպաստ միջավայր, ընդլայնել միջազգային համագործակցությունը և յուրաքանչյուր տարի ներկայացնել ՏՀՏ դաշտի ձեռքբերումներն ու առկա մարտահրավերներն ու հեռանկարները:
Հավելենք, որ ցուցահանդեսը կշարունակվի մինչև հոկտեմբերի 2-ը: Այն իրականացվում է Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) կողմից՝ ՀՀ վարչապետի բարձր հովանու ներքո, իսկ Պլատինե հովանավորն է Ucom կապի միասնական օպերատորը:

• 01-10-2016 16:13:07   | Armenia  |  Science and Technology
The 12-th annual international DigiTec Expo 2016 held under the slogan “Fest for technological Armenians” starts. This year DigiTec is exceptional not only in the number of the participants and the broad geography, but also in the priority and implementation of the strategic problems.
DigiTec 2016 has combined more than 120 local and international companies. This year India is a partner country of the exhibition and is presented with a consolidated pavilion. At the same time leading companies like Keysight Technologies, VMware, PicsArt, Ucom, Joomag, VOLO, Festo, Rusbase, Monitis, IUNetworks, ArmSoft and Huawei, as well as Armath and Tumo educational centers and others participate at the exhibition.
Within the framework of DigiTec a contest will be held for all technology start-ups by Russian GenerationS accelerator. “Innovation and invention Forum” will also be held by ARPA.
“Robofest” robot festival will also be held during the three-days Expo, and within the framework of this festival the best representatives of about 160 “Armath” engineering laboratories acting in the marzes of the Republic of Armenia will show their knowledge and achievements in the sectors of programming and robotics. The championship of “Open Game” computer and mobile games will be held too.
It important to also mention the main purpose DigiTec which is to create a favorable environment for communication between high-tech companies, other sectors of the economy and society, to expand the international cooperation and present the achievements and the existing challenges, prospects of the ICT sector each year.
In addition, the exhibition will continue till October 2. It is held by the Union of Information Technology Enterprises (UITE) under the high patronage of the Prime Minister of RA, and the Platinum sponsor is the unified operator of “Ucom” company.