Վրաստանի ադրբեջանաբնակ շրջանում էթնո-քաղաքական կոնֆլիկտ է հասունանում
Քվեմո Քարթլիում, որը խիտ բնակեցված է ադրբեջանցիներով, շարունակում է զարգանալ հոկտեմբերի 8-ի խորհրդարանական ընտրությունների օրը սկսված կոնֆլիկտը: 6 երիտասարդ է կալանավորվել (19-24 տարեկան), որոնց մեղադրում են ընտրատեղամասի վրա հարձակման և ոստիկանությանը դիմադրություն ցույց տալու համար: Նրանք բոլորը Միխայիլ Սահակաշվիլիի «Ազգային շարժման» երիտասարդական թևից են:
Տեղի ադրբեջանական երիտասարդությունը վրդովված է ձերբակալություններով և ազնիվ քննություն է պահանջում: Մասնավորապես, մարդիկ խոսում են այն մասին, որ իշխող «Վրացական երազանք» կոալիցիան ներկայացրել է տեղացի վրացի Թամազ Նավերիանիին՝ որպես իր մեծամասնական թեկնածուի և անտեսել է տեղացի ադրբեջանցի թեկնածուին, որին առաջադրել է հենց համայնքը։
«Այդ մասին բարձրաձայն քչերն են խոսում, սակայն մեծամասնությունն աջակցում էր Իմամ Քուլիևին («Ազգային շարժման» մեծամասնական թեկնածու), դա առաջին դեպքն էր, երբ տեղացի երիտասարդը մասնակցում էր ընտրություններին: Նրա պարտությունն ընկալվեց որպես ընտրությունների կեղծում, քանի որ նրան բավականին շատ մարդ էր աջակցում», -անանունության պայմանով ասել է Մառնեուլի ադրբեջանցի բնակիչը:
Վրաստանի Մառնեուլի շրջանի Կիզիլաջլո գյուղում զանգվածային կռիվ է սկսվել հոկտեմբերի 8-ի խորհրդարանական ընտրությունների օրվա երկրորդ կեսին, որի արդյունքում ձախողվել է ընտրություններն այդ ընտրատարածքում: Այդ օրը գյուղի բնակիչներից մեկը պատմել է, որ մարդիկ տեսել են, թե ինչպես է նույն մարդը մի քանի անգամ ընտրատեղամաս մտել և քվեարկել: Միանգամից մի քանի կուսակցության դիտորդներ, որոնք ընտրատեղամասի դրսի կողմից են կանգնած եղել, վրդովվել են և պահանջել կասեցնելը գործընթացը: Նրանց պահանջն անտեսվել է, և սկանդալն արագ վերաճել է զանգվածային կռվի՝ հազարավոր մարդկանց և հատուկ նշանակության ջոկատի մասնակցությամբ:
Ներքին գործերի նախարարությունում տեղի ունեցած արտակարգ ճեպազրույցի ժամանակ, հաղորդվել է, որ ձերբակալված երիտասարդներն Կիզիլաջլոյի միջադեպի ժամանակ աչքի են ընկել առանձնապես ագրեսիվ պահվածքով: Նրանք մարդկանց կոչ են անում ներխուժել ընտրատեղամաս և առևանգել քվեատուփը, ոստիկանների վրա քարեր նետել:
Արդեն հաջորդ օրը կալանավորվածներին (նրանց անունները չեն նշվում) 2 ամիս նախնական կալանքի են դատապարտել:
Ձերբակալվածների բարեկամներն այլ վարկած ունեն: Նրանց խոսքով, զինված հատուկ ջոկատայիններն առանց զգուշացման ներխուժել են  նրանց տներ առավոտյան 5-ին: «Անսպասելի աղմուկ բարձրացավ, մենք նույնիսկ միանգամից չհասկացանք, թե ինչ է կատարվում: Նրանք զինված էին ինքնաձիգներով: Կոտրեցին ամեն ինչ, ինչ հանդիպեց նրանց ճանապարհին, տանը ոչ մի չկոտրած բան չի մնացել», -հայտնում է ձերբակալվածներից մեկի բարեկամը:
Ձերբաալվածների փաստաբան Դավիթ Կոկոիշվիլին ասում է, որ մեղադրյալներից 3-ին ծեծել են, նույն բանն է հաստատում «ազգային շարժման» անդամ Էլենե Խոշտարիան, որը ներկա էր դատական նիստին:
Երիտասարդների բարեկամները պնդում են, որ հատուկ ջոկատայինները ֆիզիկական վիրավորանք են հասցրել ոչ միայն ձերբակալվածներին, այլ նաև նրանց ընտանիքի անդամներին և անգամ հղի կանանց: Տեղացիներից շատերն են այսօր ուշադրություն հրավիրում այն բանի վրա, որ դատի են տվել միայն ադրբեջանցիներին, չնայած որ կռվին մասնակցել են նաև վրացիներ:
ՆԳՆ-ն օպերատիվ կերպով հերքեց փաստաբանի պնդումը և հայտարարեց, որ կարող է փաստաթղթերով հիմնավորված ապացույցներ ներկայացնել՝ արձանագրություններ և լուսանկարներ:
Փորձագետ Գիա Խուխաշվիլին հայտնել է, որ Քվեմո Քարթլիում լուրջ խնդիրների առաջացման վտանգ կա, և պետությունը պետք է ուշադիր լինի այդ շրջանի հանդեպ:
«Մառնեուլին միշտ իշխանությունների համար լավ հնարավորություն է եղել. տեղի բնակիչները  լիարժեք ընտրողներներ չեն համարվել, և իշխանությունները չարաշահել են նրանց հարմարվողականությունը: Եվ ահա այս տարի իրադարձությունները բոլորովին այլ սցենարով զարգացան: Դրականն այստեղ այն է, որ մարդիկ տարբեր քաղաքական հայացքներ են արտահայտում, այլ ոչ թե քվեարկում են իշխող ուժի օգտին: Իշխանությունները պետք է հիշեն, որ էթնիկ փոքրամասնությունների թեման ծայրահեղ զգայուն է, և պետք է այնպես գործել, որ մարդկանց մոտ չպաշտպանված լինելու և անարդարության զգացում չառաջանա: Հակառակ դեպքում կոնֆլիկտն ավելի լուրջ բնույթ կսկսի կրել»:
Կիզիլաջլո գյուղի 48-րդ ընտրատեղամասի ընտրությունների արդյունքներն անվավեր են ճանաչվել շաբաթ օրը՝ հոկտեմբերի 22-ին, այստեղ նոր փուլ է սպասվում:

В азербайджано-населенном регионе Грузии назревает этнополитический конфликт
В Квемо Картли, где компактно живут азербайджанцы, продолжает развиваться конфликт, начавшийся в день парламентских выборов 8 октября. Арестованы шесть молодых людей от 19 до 24 лет, которых обвиняют в нападении на избирательный участок и противостоянии с полицией. Все они состоят в молодежном крыле «Национального движения».
Местная азербайджанская община возмущена арестами и требует честного разбирательства. В частности, люди говорят о том, что правящий альянс «Грузинская мечта» выставил местного грузина Тамаз Навериани в качестве своего мажоритарного кандидата и проигнорировал кандидата-азербайджанца, которого лоббировала сама община.
«Об этом вслух мало кто говорит, но большинство поддерживали Ахмеда Имамкулиева, мажоритарного кандидата от «Национального движения». Это был первый случай, когда местный молодой человек участвовал в выборах. Его поражение было воспринято как фальсификация выборов, поскольку его поддерживало довольно много людей», -сказала на условиях анонимности азербайджанка, жительница Марнеули.
Массовая драка в селе Кизиладжло в Марнеульском районе Грузии в день парламентских выборов 8 октября началась во второй половине дня и в итоге сорвала выборы на этом участке. В тот день один из жителей села рассказал, что люди видели, как один и тот же человек входил на участок несколько раз и голосовал. Наблюдатели сразу нескольких партий, которые стояли снаружи участка, возмутились и потребовали остановить процесс. Их требования проигнорировали, и скандал быстро перерос в массовую драку с участием тысяч людей и спецназа.
Во время чрезвычайного брифинга в министерстве внутренних дел сообщили, что арестованные молодые люди особо выделялись агрессивным поведением во время инцидента в Кизиладжло. Они призывали других ворваться на избирательный участок и захватить урну с бюллетенями, а потом закидали камнями полицейских.
Уже на следующий день арестованным (их имена не называются) присудили два месяца предварительного заключения.
Иные версии произошедшего у близких задержанных. По их словам, вооруженный спецназ без предупреждения врывался в дома в пять утра. «Неожиданно поднялся шум, мы даже не поняли сразу, что происходит. Они были вооружены автоматами. Разбили все, что было у них на пути, дома ничего целого не осталось», -говорит родственник одного из задержанных.
Адвокат задержанных Давид Кокоишвили говорит, что трое обвиняемых избиты, это же подтверждает член «Национального движения» Элене Хоштария, которая присутствовала на судебном процессе.
Родственники задержанных молодых людей утверждают, что спецназ нанес физические оскорбления не только задержанным, но и членам их семей, и даже беременным женщинам. Многие местные сегодня акцентируют внимание на том, что под суд отправили только азербайджанцев, в то время как в драке участвовали и грузины.
В МВД оперативно опровергли утверждение адвоката и заявили, что могут предоставить документальные доказательства –протоколы и фотографии.
Эксперт Гия Хухашвили заявил, что в Квемо Картли есть угроза возникновения серьезных проблем, и государство должно обратить внимание на регион.
«Марнеули всегда был хорошей возможностью для власти –местное население не считалось полноценными избирателями, и власть злоупотребляла их покладистостью. И вот в нынешнем году события развивались совершенно по иному сценарию. Позитив тут в том, что люди высказывают различные политические взгляды, а не просто голосуют за правящую силу. Властям следует помнить, что тема этнических меньшинств – крайне чувствительная. И надо действовать так, чтобы у людей не возникало чувство незащищенности и несправедливости. В противном случае конфликт примет более серьезный характер».
Итоги выборов по 48-му участку в селе Кизиладжло признаны недействительными. И в субботу, 22 октября, здесь пройдут перевыборы.