Արտաքին լուսավորության էներգախնայող համակարգ՝ սահմանամերձ Բերդավանում
Արդիական էներգախնայող համակարգի հիման վրա գործող՝ արտաքին լուսավորությունը հասանելի դարձավ Տավուշի մարզի Բերդավան գյուղի համար: Սահմանամերձ գյուղի 5,425մ երկարությամբ տարածքն այսուհետ ապահովված է 175 LED լուսարձակներով:
Բերդավանը թվով 15-րդ գյուղն է, և առաջինը՝ Տավուշի մարզում, որտեղ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ու Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) համատեղ ջանքերով, «Այլընտրանքային էներգիա» ծրագրի շրջանակներում ներդրվում է շրջակա միջավայրի ու հանրային առողջության համար անվտանգ արդիական ու էներգախնայող LED համակարգ:
Արտաքին լուսավորության էներգախնայող համակարգի ներդրումը համայնքային զարգացման կարևոր նախապայման է: Ծրագրի արդյունքում էապես կկրճատվեն համայնքների բյուջետային ծախսերը՝ թույլ տալով դրանք ուղղել այլ խնդիրների լուծմանը: Բերդավանում իրականացված ծրագիրը հանրային ու մասնավոր սեկտորների, ու նաև համայնքի միջև համագործակցության արդյունք է: Այսպես, մոնտաժման լայնածավալ աշխատանքներն իրականացվել են համայնքի ուժերով:
Նախկինում, էներգախնայողության նպատակով, այս համայքնում տեղադրել են էկոնոմ լամպերով աշխատող լուսարձակներ: Արդյունքը, սակայն, գոհացուցիչ չի եղել. սպառվել է սպասվածից  ավելի շատ էկելտրաէներգիա՝ ապահովելով ոչ բավարար լուսավորթյուն: Տարեկան կտրվածքով, լուսարձակների մոտ 50 տոկոսն էլ  շարքից դուրս էր եկել՝ առաջացնելով դրանք նորերով  փոխարինելու՝ լրացուցիչ ծախսերի անհրաժեշտություն:
Ծրագրի արդյունքում լուսավորվել են համայնքի հիմնական բոլոր փողոցները, գյուղի սահմանային եզրը, դեպի մանկապարտեզ, դպրոց և համայնքային նշանակության այլ կառույցներ տանող փողոցները: Ի հավելումն նոր համակարգի գործարկմամբ լուսավորված մոտ 5,425մ երկարությամբ տարածքի, ապամոնտաժված նախկին լուսարձակներն օգտագործելու շնորհիվ լուսավորվել է ևս 4 փողոց։
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ իրականացվող՝ էներգախնայող տեխնոլոգիաների ներդրման ծրագիրը, բնապահպանական բաղադրիչով հանդերձ, թույլ է տալիս ոչ միայն թեթևացնել համայնքի ֆինանսական բեռը, այլև աշխուժացնել համայնքային կյանքը, լուծել օրվա ուշ ժամերին անվտանգ քայլելու ու երթևեկելու խնդիրները, ինչն առավել կարևոր է սահմնամերձ գյուղերի պարագայում:
Համակարգի գործարկմանը մասնակցել են FPWC հիմնադրամի գլխավոր ճարտարագետ, ծրագրի պատասխանատու Մարտին Մարալչյանը, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, Նոյեմբերյան համայնքի ղեկավար Կարեն Աբազյանը և համայնքի բնակիչները:
«Մենք ձգտում ենք մեր հայրենակիցներին աջակցել երկարաժամկետ ծրագրերով: Մեկանգամյա աջակցությունը չի կարող թեթևացնել նրանց սոցիալական բեռը, մինչդեռ տնտեսական ներկա իրավիճակում՝ դա կարևոր է: Տնտեսված գումարներն, անկախ հավաքագրման չափից, կարող են նպատակաուղղվել այլ խնդիրների լուծմանը՝ թեթևացնելով համայնքի սոցիալական բեռը: Զուգահեռաբար, այսօրինակ ծրագրերով կփոխվի հասարակության սպառողական մոտեցումը, ինչն անհրաժեշտ է ոչ միայն քաղաքակիրթ մշակույթի ձևավորման համար, այլև բնապահպանական տեսանկյունից»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

• 31-10-2016 12:22:15   |   |  Сharity
Outdoor illumination energy-saving system has reached Berdavan village of Tavush region. About 5,425 m long area of the frontier village is provided by lighting through 175 light-holding units with LED lamps.
Berdavan is the 15th village, and the 1st in Tavush region, where VivaCell-MTS jointly with the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC), implements modern and environmentally-friendly LED illumination system in the frames of “The Alternative Energy Project”.
Having cost-efficient outdoor illumination system is an important precondition of community development. This will allow the community to essentially reduce the budgetary costs, directing them to the solution of other problems. The project implemented in Berdavan is an outcome of tripartite cooperation between corporate and public sectors, and rural community. Thus, large-scale works on installing the LED light systems were performed by the villagers themselves.
For energy saving purposes lights with economy lamps have been installed in this community before this. However, the result has not been satisfactory: more electric energy was exhausted than expected, also it provided insufficient illumination. Annually about 50% of the lamps were getting out of order, causing additional expenditures in order to replace them with new ones.
Unlike electric lights, the LED lamps are more productive and resistant, and can serve much longer, reducing the community's outdoor lighting costs up to 80%. As a result of the project all the main streets of the community have been illuminated, as well as the frontier part of the village, the streets to the kindergarten, school, and the streets leading to other important buildings of the community. In addition to 5,425 m long area, 4 more streets have been illuminated by dismantled lamps.
The effect from the project implemented through VivaCell-MTS’ support is threefold: in addition to clear environmental objective, cost-efficient technologies not only help reduce the financial burden experienced by the village, but also makes community life more vibrant and participatory, by giving people an opportunity to walk and drive safe at dark hours also, including midnight. This is especially important in case of frontier villages.
“We try to support our compatriots by implementing long-term projects. On time support is unable to ease their social burden and it is important in the current day economic situation. Spared money, independent of the scale of collection, may be targeted to the solution of other problems easing the social burden of the community. Simultaneously, this sort of project will help change the public’s consumerist attitude, which is a must to shape a civilized culture and is equally important in environmental aspects,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said.