Հարութ Սասունյան. «Վիկիլիքսը» բացահայտել է Հիլարի Քլինթոնի էլեկտրոնային նամակագրությունը հայկական հարցերի վերաբերյալ
• 31-10-2016 12:45:21   | ԱՄՆ  |  Վերլուծություն
Ամբողջ աշխարհը մեծ հետաքրքրությամբ հետևում է «Վիկիլիքսի» հրապարակած էլեկտրոնային ներքին նամակների հոսքին. ավելի քան 400 հազար նամակ Թուրքիայի իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունից, 2.8 մլն դիվանագիտական նամակ Միացյալ Նահանգներից, ավելի քան 30 հազար նամակ, որոնք ուղարկել կամ ստացել է Հիլարի Քլինթոնը որպես պետքարտուղար, և հակերային հարձակմամբ ձեռք բերված 27 հազար նամակ ու հավելված Դեմոկրատական կուսակցության ազգային կոմիտեից:
Հարյուրավոր նամակների արտահոսքից առանձնացնեմ միայն մի քանիսը, որոնք վերաբերում են Հայաստանին կամ Թուրքիային.
1)    2015 թ. ապրիլի 19-ին, Հիլարի Քլինթոնի արտաքին քաղաքականության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանը, էլեկտրոնային նամակ է ուղարկել նախընտրական քարոզարշավի կես տասնյակ բարձրաստիճան աշխատակիցների, այդ թվում՝ ղեկավար Ջոն Պոդեստային՝ հետաքրքրվելով, թե արդյոք նրանք հանդես են գալու հայտարարությամբ Հայոց ցեղասպանության առաջիկա 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ: Սալիվանը նաև ցանկացել է իմանալ, թե Քլինթոնը կօգտագործի՞ «ցեղասպանություն» եզրը, ինչպես դա արեց ութ տարի առաջ սենատոր և նախագահի թեկնածու եղած ժամանակ, թե՞ կխուսափի այդ եզրույթից, ինչպես դա արեց որպես պետքարտուղար: Սալիվանը նշել է, որ «Սպիտակ տունը մինչև հիմա փութաջանորեն խուսափում է օգտագործել «ցեղասպանություն» եզրը» և, հավանաբար, կշարունակի այդպես վարվել»: Սալիվանը հետաքրքրվել է, թե արդյոք Քլինթոնի նախընտրական քարոզարշավի շտաբը պետք է ակտիվորեն հանդես գա հայտարարությամբ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ, թե սպասի մինչև «Հայկական կազմակերպությունները» խնդրեն այդ մասին: Սալիվանն ավարտել է իր նամակը՝ ընդունելով, որ Հայոց ցեղասպանության հարցը «խիստ կարևոր է ամերիկահայերի համար»: Ժամեր անց, Պոդեստան առաջարկել է Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի՝ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող խոսքերը ընդգրկել ցեղասպանության մասին հայտարարության մեջ, որը վերջին հաշվով, Քլինթոնի նախընտրական շտաբը որոշել է չհրապարակել...
2)    Վաշինգտոնում Թուրքիայի դեսպանատան առաջին խորհրդական Իսմայիլ Չոբանօղլուն, 2015թ. սեպտեմբերի 9-ին նամակ է ուղարկել նախընտրական քարոզարշավի ղեկավար Ջոն Պոդեստային՝ հարցնելով, թե արդյոք Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն կարող է «քաղաքավարական այց կատարել տիկին Քլինթոնին» Նյու Յորքում, սեպտեմբերի 26-30-ն ընկած ժամանակահատվածում: Տարօրինակ է, որ Չոբանօղլուն նշել է, որ նա սկզբում դիմել է ԱՄՆ պետքարտուղարություն, սակայն իրեն պատասխանել են, որ տիկին Քլինթոնն այլևս պետքարտուղար չէ... Չոբանօղլուն գրել է Պոդեստային, որ Դավութօղլուն այս խնդրանքը կատարել է «պետքարտուղար Քլինթոնի հետ ունեցած իր վաղեմի բարեկամության լույսի ներքո, երբ նրանք երկուսն էլ գործընկերներ էին որպես պետքարտուղար և արտգործնախարար»: Նույն օրը, Պոդեստան հայտնել է Չոբանօղլուն, որ տիկին Քլինթոնի  «ժամանակացույցը խիստ ծանրաբեռնված է, սակայն սա կլինի առաջնահերթ հանդիպումների շարքում, եթե ընդհանրապես հնարավոր լինի, իսկ նախընտրական շտաբի փոխնախագահ Հումա Աբեդինը կհետևի դրան»: Այնուհետև Պոդեստան հարցրել է Աբեդինին. «Ինչպե՞ս եք ցանկանում այն կարգավորել»: Վերջինս հաջորդ օրը պատասխանել է Չոբանօղլուն՝ տեղեկացնելով, որ Հիլարի Քլինթոնը «ուրախ կլինի հանդիպել վարչապետի հետ, սակայն մենք համոզված չենք, որ դա տեղի կունենա Նյու Յորքում Ձեր առաջարկած օրերին: Մենք Ձեզ տեղյակ կպահենք, հենց որ հստակեցնենք նրա ժամանակացույցը: Շուտով կապ կհաստատենք իրար հետ»: Հայտնի չէ, թե արդյոք այդ հանդիպումը երբևէ տեղի ունեցավ:
3)    2010 թ. դեկտեմբերի 17-ին, Հումա Աբեդինը, որն այդ ժամանակ պետքարտուղար Քլինթոնի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալն էր, փոխանցել է նրան Դաշնային վերաքննիչ դատարանի որոշման լուրը, որը թույլ էր տալիս Հայոց ցեղասպանության ժառանգներին փոխհատուցում պահանջել գերմանական ապահովագրական երեք ընկերություններից: Հետաքրքիր է և մտահոգիչ, որ Աբեդինը իր նամակի սկզբում նշել է, որ արտգործնախարար Դավութօղլուն անդրադարձել է այս դատական գործին Քլինթոնի հետ ավելի վաղ ունեցած իր հեռախոսային զրույցի ժամանակ: Հաջորդ օրը, պետքարտուղարության իրավախորհրդատու Հարոլդ Կոհը դատավճռի պատճենը ուղարկել է Քլինթոնի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Ջեյք Սալիվանին և պետքարտուղարի գործադիր օգնական Ջո ՄաքՄանուսին՝ խնդրելով նրանց այս կարևոր փաստաթուղթը փոխանցել Քլինթոնին: Կոհը հավելել է՝ «քանի որ արտգործնախարար Դավութօղլուն ուրբաթ օրը նրա հետ հեռախոսազրույցում նշել է այս մասին, ուստի ցանկանում ենք, որ սա հնարավորինս շուտ հասնի նրան»: Սալիվանը դատավճիռն ուղարկել է պետքարտուղար Քլինթոնին՝ «Հույժ կարևոր» նշումով: Իմ կարծիքով, սա Թուրքիայի արտգործնախարարի կողմից անօրինական և բացահայտ միջամտություն էր ամերիկյան դատական համակարգին՝ ձգտելով ստանալ պետքարտուղարի աջակցությունը՝ ճնշելու դատարանների վրա դատավճիռը բեկանելու հարցում... Հայտնի չէ, թե Քլինթոնը որևէ գործողություն ձեռնարկել է այս առումով, թե ոչ, սակայն դաշնային վերաքննիչ դատարանը հետագայում չեղյալ է համարել ավելի վաղ կայացրած որոշումը...
Եվ վերջապես, քարոզարշավի ղեկավար Ջոն Պոդեստայի 2016 թ. մարտի 17-ի էլեկտրոնային նամակում նշված են այն 39 անձանց անունները, որոնք համարվում էին Քլինթոնի փոխնախագահի հնարավոր թեկնածուները: Այդ ցանկում կա մի անսպասելի անուն՝ թուրք ամերիկացի Մուխտար Քենթը, որը «Կոկա-կոլա» ընկերության նախագահն է: Նրա հայրը՝ Նեժդեթ Քենթը, եղել է Թուրքիայի գլխավոր հյուպատոսը Նյու Յորքում, որտեղ էլ ծնվել է Մուխտարը: Նա սովորել է Թուրքիայի Մերսին քաղաքի միջնակարգ դպրոցում: Ինչպես արդեն գիտենք, Քլինթոնը որպես իր մրցապայքարի գործընկեր ընտրեց ոչ թե Մուխտար Քենթին, այլ Թիմ Քեյնին...

Арут Сасунян. Викиликс раскрыл переписку Хиллари Клинтон по армянским вопросам
Весь мир с интересом наблюдает за публикацией Викиликс внутренних электронных писем дипломатов: более 400 тыс. писем правящей в Турции партии «Справедливости и развития», 2,8 млн. дипломатических депеш из США, около 30 тыс. писем, отправленных или полученных Хиллари Клинтон в качестве госсекретаря США, и полученные хакерским путем 27 тыс. писем национального комитета Демократической партии.
Выделим из миллионов писем несколько относящихся к Армении или Турции:
1.      19 апреля 2015 года советник Хиллари Клинтон по внешнеполитическим вопросам Джейк Саливан направил электронное письмо ряду высокопоставленных функционеров предвыборной кампании, в том числе Джону Подесте, с вопросом, выступят ли они с заявлением в связи с 100-летием Геноцида армян. Саливан также поинтересовался, использует ли Клинтон термин «геноцид», как делала это будучи сенатором и кандидатом в президенты, или избежит этого, как делала это на посту госсекретаря. Саливан отметил, что Белый дом до сих пор упорно избегает использования термина «геноцид» и, по всей видимости, будет продолжать поступать таким же образом. Саливан поинтересовался, должен ли предвыборный штаб Клинтон активно выступать с заявлениями по поводу Геноцида армян, или лучше подождать обращения армянских организаций. Саливан завершил свое письмо заверением, что «вопрос геноцида крайне важен для американских армян». Спустя несколько часов Подеста предложил включить слова о геноциде Папы Римского Франциска в заявление, которое штаб Клинтон в итоге решил не публиковать…
2.      Первый советник посольства США в Турции Исмаил Чобаноглу 9 сентября 2015 года направил письмо руководителю предвыборной кампании Джону Подесте с вопросом, может ли премьер-министр Турции Ахмет Давутоглу совершить «визит вежливости» к госпоже Клинтон в Нью-Йорке в период 26-30 сентября. Странно, но в начале письма Чобаноглу отметил, что сначала обратился в Госдепартамент США, но ему ответили, что госпожа Клинтон уже не госсекретарь. Чобаноглу написал Подесте, что данная просьба Давутоглу сделана в «свете его старой дружбы с госсекретарем Клинтон, когда они были коллегами». В тот же день Подеста сообщил Чобаноглу, что график госпожи Клинтон «крайне загружен», но эта встреча будет в числе приоритетных, если это станет возможно, а вице-президент предвыборного штаба Хума Абеди проследит за этим. Затем Подеста спрашивает у Абеди: «Как вы хотели бы ее организовать?» Последняя на следующий день ответила Чобаноглу, что Хиллари Клинтон была бы рада встретиться с премьером, «но мы не уверены, что это может произойти в Нью-Йорке в означенные вами дни. Мы уведомим вас, как только прояснится график. Скоро мы свяжемся с вами». Не известно, состоялась ли эта встреча.
3.      17 декабря 2010 года Хума Абеди, которая тогда была заместителем аппарата госсекретаря Клинтон, передала ей информацию о решении Федерального апелляционного суда, которое позволяет потомкам жертв Геноцида армян требовать компенсации у трех германских страховых компаний. Примечательно, что в начале этого письма Абеди отметила, что министр иностранных дел Давутоглу касался этого вердикта в телефонной беседе с Клинтон. На следующий день юрисконсульт Госдепартамента Гарольд Кох направил копию решения суда заместителю руководителя аппарата Клинтон Джейку Саливану и исполнительному ассистенту госсекретаря Джо Мак-Манусу, попросив передать этот важный документ Клинтон. Кох добавил – «поскольку министр иностранных дел Давутоглу в пятницу в беседе с ней говорил об этом, мы бы хотели, чтобы оно как можно скорее дошло до нее». Саливан отправил Клинтон копию решения суда под грифом «чрезвычайно важно». Мне кажется, что это было незаконное и явное вмешательство министра иностранных дел Турции в американскую судебную систему с целью получить поддержку госсекретаря для давления на суд и отмены решения… Не известно, предприняла ли Клинтон какие-то действия в этом направлении, но федеральный суд впоследствии отменил данное решение…
И, наконец, в письме руководителя предвыборной кампании Джона Подесты от 17 марта 2016 года названы имена 39 лиц, которые сочтены вероятными кандидатами в вице-президенты в администрации Клинтон. В этом списке есть неожиданное имя – американского турка Мухтара Кента, который возглавляет компанию Кока-кола. Его отец Неджет Кент был генконсулом Турции в Нью-Йорке, где и родился Мухтар. Он учился в средней школе турецкого Мерсина. Но, как уже известно, в качестве кандидата в вице-президенты Клинтон избрала не Мухтара Кента, а Тима Кейна….