Իրաքյան բանակը մտել է Մոսուլ
Իրաքյան ուժերի ստորաբաժանումները երեքշաբթի մտել են Մոսուլ: Interfax.ru-ի փոխանցմամբ` «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման զինյալները կատաղի դիմադրություն են ցույց տալիս իրաքցի զինվորականներին:
Ավելի վաղ, ԱՄՆ-ի գլխավորած միջազգային կոալիցիայի ինքնաթիռները ավիահարվածներ էին հասցրել Մոսուլի արվարձաններում տեղակայված ԻՊ ահաբեկիչների դիրքերին:
Մասնավորապես, հարվածի են ենթարկվել Գոջալ շրջանում գտնվող ԻՊ օբյեկտները:
Հոկտեմբերին Իրաքի կառավարությունը հայտարարել էր Մոսուլ քաղաքի վրա հարձակումների սկզբի մասին, որը 2014 թվականից գտնվում էր ԻՊ-ի հսկողության տակ:
Նշվում է, որ գործողություններն իրականացնում է իրաքյան բանակը, քրդական աշխարհազորայինների ստորաբաժանումները,  ԱՄՆ-ի գլխավորած միջազգային կոալիցիան:

Иракская армия вошла в Мосул
Подразделения иракских сил во вторник вошли в Мосул, сообщает с места событий корреспондент британской телерадиокорпорации "Би-би-си".
По его данным, боевики "Исламского государства" (группировка запрещена в России - ИФ) оказывают ожесточенное сопротивление иракским военным.
Ранее во вторник самолеты возглавляемой США международной коалиции нанесли удары по позиции террористов ИГ в окрестностях Мосула.
В частности, были атакованы объекты боевиков ИГ в районе Годжали к востоку от города.
В октябре правительство Ирака объявило о начале наступления на второй по величине город страны Мосул, который с 2014 года удерживается ИГ. Операцию проводят иракская армия, отряды курдских ополченцев "Пешмерга" при поддержке возглавляемой США международной коалиции против ИГ.