Թուրք զինվորականները սկսել են զրահատեխնիկան տեղակայել իրաքյան սահմանին
Թուրքիայի զինված ուժերը սկսել են կենտրոնական շրջաններից տանկերը և զրահատեխնիկան տեղափոխել իրաքյան սահման:
tass.ru-ի փոխանցմամբ` Անկարայից և հարևան Չանկիրա նահանգից 28-րդ մոտոհրաձգային բրիգադի հրամանատարության տեղակայման վայրից ռազմական շարասյունը սկսել է տեղաշարժվել: Դրանց թվում են  տանկեր, այլ թրթուռավոր և անիվներով ռազմական մեքենաներ, օժանդակ և ինժեներական տեխնիկա: Շարասյունը շարժվում է Շիրնակ նահանգի ուղղությամբ և անորոշ ժամանակով կտեղակայվեն Իրաքի հետ սահմանին Սիլոպի թաղամասում: Այնտեղ նրանք կուժեղացնեն Թուրքիայի ռազմական ուժերի ծառայություն իրականացնող ստորաբաժանումներին:
Ընթացիկ ռազմական տեղաշարժի պատճառների և կոնկրետ խնդիրների մասին առայժմ տեղեկություններ չկան: Սակայն ավելի վաղ, թուրքական իշխանությունները մեկ անգամ չէ  որ հայտարարել են, թե մեծ ուշադրություն են դարձնում Իրաքի հետ սահմանի պաշտպանությանը, Մոսուլն ահաբեկիչներից ազատագրելու ուղղությամբ գործողությունների սկսվելուց հետո:  Անկարան մտավախություն ունի ինչպես փախստականների նոր ալիքից, այնպես էլ ծայրահեղականների հնարավոր ներթափանցումից Թուրքիա: Բացի այդ, Թուրքիան ուշադրությամբ հետևում է Մոսուլից ոչ հեռու գտնվող Թալ Աֆար և Սինջար բնակավայրերում տիրող իրավիճակին:

СМИ: турецкие военные перебрасывают бронетехнику к иракской границе
Вооруженные силы Турции приступили к переброске танков и другой бронетехники из центральных регионов к иракской границе. Об этом сообщило агентство Dogan.
По его данным, из расположения командования 28 Мотопехотной бригады и из частей в Анкаре и соседней с ней провинции Чанкыры начали движение военные колонны. В их составе танки, другие гусеничные и колесные боевые машины, вспомогательная и инженерная техника. Колонны движутся в направлении провинции Ширнак на юго-востоке Турции и будут дислоцированы у границы с Ираком в уезде Силопи. Там они усилят уже несущие службу подразделения ВС республики.
О причинах и конкретных задачах нынешней переброски вооружения пока данных нет. Однако ранее турецкие власти не раз отмечали, что уделяют большое внимание защите границы с Ираком после начавшейся операции по освобождению Мосула от террористов. Анкара опасается как новых волн беженцев, так и возможных попыток экстремистов перейти границу. Кроме того, Турция внимательно наблюдает за ситуацией в иракских регионах Талль-Афар и Санджар недалеко от Мосула.
"Для нас это особые регионы. Если (вооруженные формирования) начнут терроризировать Талль-Афар, наш ответ на это будет особым", - сказал ранее президент Тайип Эрдоган. Он также добавил, что Турция "усилит свои армейские подразделения, несущие службу в приграничном с Ираком регионе".