ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի ևս մեկ նախաձեռնության մեկնարկը Գյումրիում
Վեցերորդ տարին անընդմեջ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը ստանձնում է Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի գլխավոր գործընկերոջ առաքելությունը։ Հայաստանի հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատորի երկարաժամկետ աջակցության շնորհիվ նվագախումբը զգալի ձեռքբերումներ է ունեցել դասական երաժշտության գլուխգործոցները հանրությանը ներկայացնելու գործում։
Գյումրիում մեկնարկել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի ևս մեկ կարևոր նախաձեռնություն, որն ուղղված է Հայաստանի մարզերում երաժշտական կրթության զարգացմանը։ Մարզային այցելությունների ընթացքում կանցկացվեն հանդիպում-վարպետության դասեր «Անկախության սերունդ» համահայաստանյան երիտասարդական նվագախմբի երաժիշտների հետ։ Երևանից ժամանած մասնագետների մոտ վարպետության դասեր կանցնի Շիրակի և Տավուշի մարզի՝ համահայաստանյան այս նախագծին մասնակցած 12-18 տարեկան 22 երաժիշտ։
«Հայաստանը մշակութային հարուստ ավանդույթներ ունեցող երկիր է։ Մեր նպատակն է պահպանել ու զարգացնել այդ ավանդույթները։ Այդ նպատակներին շատ ավելի դյուրին է հասնել, երբ կողքիդ ունես ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի նման գործընկեր ու համախոհ։ Ընկերությունը և նրա գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն անգնահատելի ներդրում ունեն դասական երաժշտության հանրայնացման, տարածման գործում»,-ասել է Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը։
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն աջակցում և խրախուսում է երաժշտական նվագախմբին՝ իր օգտաշահ ու բարի առաքելությունն իրականացնելու գործում: Ողջունելի է նվագախմբի ձգտումը՝ կանգ չառնել ձեռքբերածով և շարունակել երաժշտարվեստի տարածումը հանրության, և հատկապես՝ երիտասարդության շրջանում: Այդ ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներից հատկապես կարևորվում է մարզերում բնակվող երիտասարդ երաժիշտներին իրենց ոլորտներում կատարելագործվելու հնարավորության ընձեռումը: Այսօրինակ ծրագրերը նպաստում են երաժշտարվեստի ոլորտի սերնդափոխությանը՝ խթանելով նվագարանների գեղարվեստական առանձնահատկություններում ազգային ինքնության տարրերի հետագա զարգացումը»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հետ գործընկերության շնորհիվ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը, որպես մշակութային դեսպան, հնարավորություն է ունեցել ոչ միայն համագործակցելու ժամանակակից երաժշտարվեստի մեծ վարպետների հետ, այլև` հայկական մշակույթը և հայ կատարողական դպրոցի ձեռքբերումները ներկայացնելու արտասահմանյան բեմերում:
Երիտասարդական նվագախումբը նորագույն տեխնոլոգիաների կիրառմամբ իրականություն է դարձրել Հայաստանում աննախադեպ ծրագիր՝ դասական համերգների առցանց հեռարձակում, ինչը հնարավորություն է տալիս ավելի ու ավելի մեծ լսարանների հասանելի դարձնել դասական երաժշտությունը ոչ միայն Հայաստանում, այլև՝ նրա սահմաններից դուրս։
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հետ համագործակցությամբ իրականացված ծրագրերն օգնում են փոխանցել մեր մշակութային ավանդույթները հասարակության լայն զանգվածներին  և նպաստում են երիտասարդ սերնդի գեղագիտական դաստիարակությանը:

The launch of yet another joint initiative from VivaCell-MTS and the State Youth Orchestra of Armenia in Gyumri
• 08-11-2016 17:13:17   |   |  Organizations
For already six years, VivaCell-MTS undertakes the general partnership of the State Youth Orchestra of Armenia. Thanks to the long-term cooperation with Armenia’s leading telecommunications operator VivaCell-MTS, SYOA has achieved considerable progress in promoting classical music among the public.
Yet another joint initiative of VivaCell-MTS and SYOA was launched in Gyumri. It is aimed at fostering the sphere of musical education in the regions of Armenia. In the frames of the project, several master-classes will be organized in the regions for the musicians of the All-Armenian Choir and Orchestra "Generation of Independence".
22 musician-participants of the "Generation of Independence" All-Armenian program from Shirak and Tavush regions, aged 12-18, will attend master-classes of the tutors from Yerevan.
“Armenia is a country rich in cultural traditions. Our goal is to maintain and develop these traditions. These goals are easier to achieve when you have a partner and supporter like VivaCell-MTS. The company and its General Manager Ralph Yirikian have their invaluable contribution to the outreach and propagation of the classical music,” said the Artistic Director and Principal Conductor of the SYOA Sergey Smbatyan.
“VivaCell-MTS supports and encourages the activities of the State Youth Orchestra. Commendable is the striving of the Orchestra to achieve even more, to continue presenting classical music to the wide public and popularizing it among the young generation. To meet these objectives, the Orchestra implements projects which are aimed at providing young musicians from regions of Armenia an opportunity to reveal their potential and hone their performing skills. Projects of this kind help to raise a new generation of musicians, fostering the preservation of Armenian cultural traditions and elements of national identity in the sphere of classical music,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
Thanks to the partnership with VivaCell-MTS, the State Youth Orchestra of Armenia not only has collaborated with outstanding musicians of our time, but also has presented the Armenian culture and the achievements of the Armenian performing arts school on foreign stages and within the frameworks of the most prestigious festivals.
The Youth Orchestra has also implemented an unprecedented project is Armenia: the connoisseurs of classic music are given a unique opportunity to follow all the concerts of the collective online, regardless their location.
The initiatives of the State Youth Orchestra of Armenia, implemented owing to the partnership with VivaCell-MTS, help spread our cultural traditions to the wider public and facilitate the aesthetic education of the young generation.